Forskere afslører dårlig sikkerhed i krypterings-nøgler

Forskere har opdaget at en lille del af de offentlige krypteringsnøgler nemt kan knækkes.

Artikel top billede

En gruppe af europæiske og amerikanske matematikere har fundet en fejl i den metode, der bruges til at generere offentlige krypteringsnøgler med RSA-algoritmen. For at garantere optimal sikkerhed skal nøglerne genereres tilfældigt. Men det sker ikke altid, fortæller forskerne. De har undersøgt omkring syv millioner nøgler, og en lille del af dem - 27.000 - ikke har den nødvendige sikkerhed. Her er det nemlig muligt at finde frem til de hemmelige primtal, der er brugt til at generere nøglen, skriver New York Times.

RSA-algoritmen bliver brugt til e-handel, netbanking og andre internet-tjenester hvor man ikke ønsker at informationerne skal falde i de forkerte hænder. Ifølge forskerne er det tjenesteudbyderne, der skal foretage ændringer for at forbedre sikkerheden i deres systemer. Den enkelte bruger kan ikke selv gøre noget - selvom det er brugeren og dennes data, som er i farezonen.

Forskerne peger på at den generelle tillid til sikkerheden i nettransaktioner kan blive svækket, selvom det kun er en mindre del af nøglerne der er ramt. De pågældende nøgler er nu fjernet fra en offentlig database.

Forskningspapiret skulle først præsenteres på en konference i august, men forskerne har valgt at gå ud med det allerede nu for at advare om problemets alvor.

"Det kommer som en advarsel som viser hvor svært det er at generere nøgler i den virkelige verden. Nogen vil måske sige at 99,8 pct. sikkerhed er ok," siger krypterings-eksperten James P. Hughes til avisen.

Det er altså omkring to ud af hver 1.000 nøgler, som er usikre ifølge forskerne. De kan ikke forklare hvor fejlen ligger, men der er tilsyneladende tale om et generelt problem i krypterings-systemet og ikke en softwarefejl i ét bestemt program.

De tilføjer at svagheden i krypteringssystemet sandsynligvis allerede er kendt i hacker-kredse.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job