Forskere afslører dårlig sikkerhed i krypterings-nøgler

Forskere har opdaget at en lille del af de offentlige krypteringsnøgler nemt kan knækkes.

Artikel top billede

En gruppe af europæiske og amerikanske matematikere har fundet en fejl i den metode, der bruges til at generere offentlige krypteringsnøgler med RSA-algoritmen. For at garantere optimal sikkerhed skal nøglerne genereres tilfældigt. Men det sker ikke altid, fortæller forskerne. De har undersøgt omkring syv millioner nøgler, og en lille del af dem - 27.000 - ikke har den nødvendige sikkerhed. Her er det nemlig muligt at finde frem til de hemmelige primtal, der er brugt til at generere nøglen, skriver New York Times.

RSA-algoritmen bliver brugt til e-handel, netbanking og andre internet-tjenester hvor man ikke ønsker at informationerne skal falde i de forkerte hænder. Ifølge forskerne er det tjenesteudbyderne, der skal foretage ændringer for at forbedre sikkerheden i deres systemer. Den enkelte bruger kan ikke selv gøre noget - selvom det er brugeren og dennes data, som er i farezonen.

Forskerne peger på at den generelle tillid til sikkerheden i nettransaktioner kan blive svækket, selvom det kun er en mindre del af nøglerne der er ramt. De pågældende nøgler er nu fjernet fra en offentlig database.

Forskningspapiret skulle først præsenteres på en konference i august, men forskerne har valgt at gå ud med det allerede nu for at advare om problemets alvor.

"Det kommer som en advarsel som viser hvor svært det er at generere nøgler i den virkelige verden. Nogen vil måske sige at 99,8 pct. sikkerhed er ok," siger krypterings-eksperten James P. Hughes til avisen.

Det er altså omkring to ud af hver 1.000 nøgler, som er usikre ifølge forskerne. De kan ikke forklare hvor fejlen ligger, men der er tilsyneladende tale om et generelt problem i krypterings-systemet og ikke en softwarefejl i ét bestemt program.

De tilføjer at svagheden i krypteringssystemet sandsynligvis allerede er kendt i hacker-kredse.

Everllence

Senior Cyber security engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

SAP Engagement Manager

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

D&A Management Consultant

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Midtjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Digital transformation | København Ø

Digital Innovation & Transformation Summit 2026

Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job