Hackere har kig på IPv6-netværk

Hackere er allerede begyndt at angribe de nye IPv6-netværk med målrettede angreb.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Datakriminelle er så småt begyndt at udføre såkaldte distributerede denial of service-angreb (DDoS) mod netværk, der anvender IPv6 (Internet Protocol version 6), påpeges det i en rapport fra Arbor Networks, der sælger løsninger til beskyttelse mod DDoS-angreb.

DDoS-angreb mod IPv6-netværk blev for første gang registreret i 2011, men hændelserne er stadig sjældne, fordi de endnu ikke er økonomisk relevante for de datakriminelle, siger Bill Cerveny, der er senior software quality assurance engineer hos Arbor Networks.

Nogle virksomheder regner med, at deres IPv6-trafik vil blive mere end fordoblet i løbet af de næste 12 måneder, men det er stadig ubetydeligt sammenlignet med den generelle udvikling i netværkstrafikken.

Tøver stadig

De fleste organisationer tøver stadig med at skifte til IPv6, fordi deres eksisterende udstyr til netværkssikkerhed og trafikanalyse ikke er fuldt ud kompatibel med den nye IP-version.

65 procent af respondenterne i Arbor Networks' syvende årlige Worldwide Infrastructure Security Report svarer, at de er bekymrede over den manglende lighed i funktionerne mellem IPv4 og IPv6, mens 60 procent udtrykker bekymring over, at de ikke ordentligt kan analysere IPv6-trafikken.

"Mange infrastruktur-løsninger tilbyder på nuværende tidspunkt ikke de samme funktioner til IPv6 som til IPv4," skriver Cerveny via e-mail.

"Denne mangel på funktionsmæssig lighed betyder, at sikkerhedsteamene ikke har den samme grad af sigtbarhed og evne til at løse problemer i arbejdet med at identificere og blokere IPv6-angreb."

"Vi anser IPv6-angreb for at være en trussel, der er ved at opstå," udtaler Neal Quinn, der er driftschef hos Prolexic, som også sælger løsninger til beskyttelse mod DDoS-angreb, i et telefoninterview.

Quinn regner med, at de aktuelle DDoS-angreb mod IPv6-netværk sandsynligvis er test, der udføres af fremsynede malware-udviklere, som er i gang med forberedelserne til, når de store internetudbydere begynder at flytte deres abonnenter over på IPv6.

Prolexic er i gang med at undersøge hvilke problemer, der kan opstå i forbindelse med routere, der både understøtter IPv6 og IPv4, da disse routere i stigende grad vil blive anvendt i takt med, at virksomhederne bygger bro mellem IPv6- og IPv4-netværk.

"Det er helt afgørende, at man har udstyr i infrastrukturen, der både kan beskytte mod IPv4- og IPv6-angreb," fremhæver Cerveny. "Som vores sikkerhedsrapport viser, så er det af afgørende vigtighed, at netværksoperatørerne tager sig af dette her."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S