Hackere har kig på IPv6-netværk

Hackere er allerede begyndt at angribe de nye IPv6-netværk med målrettede angreb.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Datakriminelle er så småt begyndt at udføre såkaldte distributerede denial of service-angreb (DDoS) mod netværk, der anvender IPv6 (Internet Protocol version 6), påpeges det i en rapport fra Arbor Networks, der sælger løsninger til beskyttelse mod DDoS-angreb.

DDoS-angreb mod IPv6-netværk blev for første gang registreret i 2011, men hændelserne er stadig sjældne, fordi de endnu ikke er økonomisk relevante for de datakriminelle, siger Bill Cerveny, der er senior software quality assurance engineer hos Arbor Networks.

Nogle virksomheder regner med, at deres IPv6-trafik vil blive mere end fordoblet i løbet af de næste 12 måneder, men det er stadig ubetydeligt sammenlignet med den generelle udvikling i netværkstrafikken.

Tøver stadig

De fleste organisationer tøver stadig med at skifte til IPv6, fordi deres eksisterende udstyr til netværkssikkerhed og trafikanalyse ikke er fuldt ud kompatibel med den nye IP-version.

65 procent af respondenterne i Arbor Networks' syvende årlige Worldwide Infrastructure Security Report svarer, at de er bekymrede over den manglende lighed i funktionerne mellem IPv4 og IPv6, mens 60 procent udtrykker bekymring over, at de ikke ordentligt kan analysere IPv6-trafikken.

"Mange infrastruktur-løsninger tilbyder på nuværende tidspunkt ikke de samme funktioner til IPv6 som til IPv4," skriver Cerveny via e-mail.

"Denne mangel på funktionsmæssig lighed betyder, at sikkerhedsteamene ikke har den samme grad af sigtbarhed og evne til at løse problemer i arbejdet med at identificere og blokere IPv6-angreb."

"Vi anser IPv6-angreb for at være en trussel, der er ved at opstå," udtaler Neal Quinn, der er driftschef hos Prolexic, som også sælger løsninger til beskyttelse mod DDoS-angreb, i et telefoninterview.

Quinn regner med, at de aktuelle DDoS-angreb mod IPv6-netværk sandsynligvis er test, der udføres af fremsynede malware-udviklere, som er i gang med forberedelserne til, når de store internetudbydere begynder at flytte deres abonnenter over på IPv6.

Prolexic er i gang med at undersøge hvilke problemer, der kan opstå i forbindelse med routere, der både understøtter IPv6 og IPv4, da disse routere i stigende grad vil blive anvendt i takt med, at virksomhederne bygger bro mellem IPv6- og IPv4-netværk.

"Det er helt afgørende, at man har udstyr i infrastrukturen, der både kan beskytte mod IPv4- og IPv6-angreb," fremhæver Cerveny. "Som vores sikkerhedsrapport viser, så er det af afgørende vigtighed, at netværksoperatørerne tager sig af dette her."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Infrastruktur | Nyborg

IBM Infrastructure Days

Hvordan skaber du en sikker, robust og moderne IT-infrastruktur i en tid, hvor AI, cloud og nye sikkerhedskrav ændrer spillereglerne?

Digital transformation | København

Fra teknolog til strateg: IT-ledelse i en AI- og forretningsdrevet virkelighed

Hvordan tager du ejerskab over strategi, ledelse og teknologi i en AI-drevet virkelighed? På konferencen møder du frontløbere, der transformerer IT fra servicefunktion til strategisk enabler for forretningen med fokus på cloud, sikkerhed, AI-etik...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S