It-Wit hentede omsætning på strejkeramt arbejde

Konsulentarbejde hos CSC under strejken sidste år var med til at sikre overskuddet hos forhandleren It-Wit.

Artikel top billede

Forhandleren It-Wit, der blandt andet sælger IBM's TSM (Tivoli Storage Manager) er kommet gennem 2011 med overskud. Omsætningen oplyser selskabet ikke, men ifølge teknisk direktør Flemming Larsen ligner 2011-regnskabet forrige års regnskab "en hel del".

"Både 2010 og og 2011 var gode år, mens 2009 var temmelig trist," siger Flemming Larsen.

Han er teknisk direktør, mens Jeannette Harder Olesen er It-Wit's administrerende direktør. Selskabet bor i dag på Rådhuspladsen, hvor de flyttede til fra Lyngby i 2009.

Skal stadig have licenser

Mange mindre forhandlere og konsulenthuse med ekspertise i IBM-software tjente på at arbejde for CSC, da den store it-koncern var ramt af en omfattende strejke sidste forår. Ifølge CRN's oplysninger tjente It-Wit også penge på at arbejde for CSC under strejken, men det vil Flemming Larsen ikke kommentere.

"Vi har øget fokus vores på software- og konsulentforretningen, som vokser, mens hardwareforretningen er blevet en lille del af forretningen. Det er tydeligt, at kunderne skal spare, men de skal da heldigvis stadig have licenser," siger Flemming Larsen.

Ligesom kunderne skal have licenser, skal de også have taget back up, og back up-software er netop er en af nicheforhandleren It-Wit's specialiteter.

Herudover afholder firmaet alle IBM's kurser i TSM i blandt andet Finland, Sverige, Danmark, Holland og Tyrkiet.

Firmaets største indtægtskilde er konsulentforrtningen, og så er software den næststørste. Derefter kommer kursusvirksomheden, og så sælger IT-WIT stadig lidt hardware, selvom hardware i dag er forvist til sidstepladsen, når det gælder omsætning.

SKI-regler et problem

It-Wit har ikke nogen stor salgsstyrke, fordi markedet i forvejen er trængt.

"Derudover afholder SKI's regler os fra at sælge inden for det offentlige segment. Det er efterhånden forbeholdt Atea og andre store virksomheder på grund af de her mærkelige regler og rammeaftaler," siger Flemming Larsen.

Han er stærkt utilfreds med, at de stramme regler for handel med det offentlige betyder, at det offentlige "overlader forretningen til nogle få store spillere i branchen".

Konkurrencen mærker It-Wit fra blandt andet Atea, når det gælder salget af licenser, mens Motus, Komplex IT og Intravision også ind imellem bliver til konkurrenter alt efter, hvilket område, der arbejdes på.

Forventningerne til indeværende år er, at resultatet kommer lidt under 2011-niveauet.

Annonceindlæg fra SoftwareOne

Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S