Artikel top billede

Lexmark skifter ud i direktørstolen i Danmark og Norden

Rob Greaves kommer fra en stilling som chef for Lexmark i Benelux og overtager chefstolen i Norden.

Den hidtidige chef for Lexmark i Norden Terje Wenner har efter 19 år hos Lexmark valgt at sige stop. Derfor har printerproducenten hentet Rob Greaves ind til at stå i spidsen for Lexmarks forretning i Norden.

Lexmark i Danmark oplyser, at Rob Greaves, der kommer fra en stilling som chef for Lexmark i Benelux, kommer til at sidde i Oslo, og styre den nordiske forretning derfra.

Selv siger Rob Greaves, at Lexmark kommer til styrke selskabets position med nye produkter og løsninger, samtidig med at der vil blive fokuseret på at vækst indenfor ECM (Enterprise Content Management) og BPM (Business Process Management)

"Jeg ser frem til at lede Lexmark i Norden, velvidende at firmaet har forpligtelser i denne spændende og vigtige region," udtaler han.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere