Derfor stjæler gratis apps strømmen på din Android-telefon

De gratis applikationer til mobilen bruger betydelig mere energi end betalings-programmer.

Artikel top billede

Forskere fra Purdue University i Indiana har opdaget at gratis mobil-applikationer med reklamer har en skjult pris. De afslører i en ny rapport at gratis-programmerne bruger langt mere strøm end betalings-software. Det skriver digi.no.

Med et specielt værktøj kaldet "eproof" har forskerne målt hvor meget energi der bruges til programmets forskellige tråde.

De har blandt andet testet det gratis Angry Birds til Android. Her viser det sig, at den komponent der står for annoncevisninger repræsenterer hele 45 pct. af energiforbruget. Kun en mindre del bruges til selve spillet. Resten spildes til forskellige andre opgaver.

I andre applikationer kan det være helt op til 65-75 pct. af energiforbruget, der bruges til annoncer. Programmerne starter typisk med at finde brugerens aktuelle lokation, hvorefter denne information sendes til servere, som så returnerer de færdige annoncer. Det tærer alt sammen på batteriet.

Forskerne har testet strømforbruget med forskellige ældre HTC-telefoner, som Magic (Android 2.0), Tytn II (Windows Mobile 6.5) og Passion (Android 2.3). Det har ikke været muligt at teste på iPhone.

Det antydes altså, at batteriet holder længere hvis man kun bruger betalings-programmer uden annoncer.

Men der er også et andet muligt problem. Forskere fra North Carolina State University har opdaget at mange applikationer med annoncer i Android Market henter kode, der betegnes som "aggressiv", og enkelte forsøger ligefrem at indlemme mobilen i et botnet, hvor man ikke selv har kontrol over hvad der kører på telefonen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS