Derfor stjæler gratis apps strømmen på din Android-telefon

De gratis applikationer til mobilen bruger betydelig mere energi end betalings-programmer.

Artikel top billede

Forskere fra Purdue University i Indiana har opdaget at gratis mobil-applikationer med reklamer har en skjult pris. De afslører i en ny rapport at gratis-programmerne bruger langt mere strøm end betalings-software. Det skriver digi.no.

Med et specielt værktøj kaldet "eproof" har forskerne målt hvor meget energi der bruges til programmets forskellige tråde.

De har blandt andet testet det gratis Angry Birds til Android. Her viser det sig, at den komponent der står for annoncevisninger repræsenterer hele 45 pct. af energiforbruget. Kun en mindre del bruges til selve spillet. Resten spildes til forskellige andre opgaver.

I andre applikationer kan det være helt op til 65-75 pct. af energiforbruget, der bruges til annoncer. Programmerne starter typisk med at finde brugerens aktuelle lokation, hvorefter denne information sendes til servere, som så returnerer de færdige annoncer. Det tærer alt sammen på batteriet.

Forskerne har testet strømforbruget med forskellige ældre HTC-telefoner, som Magic (Android 2.0), Tytn II (Windows Mobile 6.5) og Passion (Android 2.3). Det har ikke været muligt at teste på iPhone.

Det antydes altså, at batteriet holder længere hvis man kun bruger betalings-programmer uden annoncer.

Men der er også et andet muligt problem. Forskere fra North Carolina State University har opdaget at mange applikationer med annoncer i Android Market henter kode, der betegnes som "aggressiv", og enkelte forsøger ligefrem at indlemme mobilen i et botnet, hvor man ikke selv har kontrol over hvad der kører på telefonen.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CIO 2027

    Andre events |

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    3. juni 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec