Forskere udvikler super-chip

Den nye chip kan holde til meget høje temperaturer og høj belastning - og så er den gennemsigtig.

Artikel top billede

En forsker har udviklet en ny type hukommelseschips med bemærkelsesværdige egenskaber. De nye chips er gennemsigtige, de er så fleksible at de kan foldes som et stykke tyndt papir, de kan holde til temperaturer på mere end 500 grader - altså mere end dobbelt så varmt som i en køkkenovn - og de er så hårdføre, at de kan holde til en tur i tørretumbleren - eller til Mars.

Samtidig har de nye chips en unik 3D-arkitektur, som betyder at de kan gemme mere data på mindre plads.

"Disse chips kan få stor betydning for elektronik-industrien, som i øjeblikket leder efter en erstatning for Flash-hukommelse. De har betydelige fordele i forhold til dagens Flash-chips, som findes i hundreder af millioner Flash-nøgler, smartphones, computere og andre produkter. Flash har stadig seks eller syv år foran sig, hvor det kan blive mindre, men så rammer udviklerne en fundamental barriere," siger forskningsleder James M. Tour.

Forskerne forestiller sig at de nye gennemsigtige chips kan indbygges i bilers forrude, så kan man integrere computeren og hukommelsen direkte i glasset.

De første prototyper af de nye chips blev allerede sendt op med et russisk Progress 44 rumfartøj i august 2011 - men opsendelsen var en fiasko og fartøjet nåede aldrig ud i kredsløb. Stumperne er nu spredt over Sibirien. Men forskerne vil gøre et nyt forsøg i juli 2012, og det skal vise hvordan de nye chips klarer strålingen i rummet.

Teknologien kunne bruges til en ny generation af meget tynde og stærke touch-screens og det kunne betyde at man kan gøre telefonerne endnu slankere, fordi hukommelsen bliver integreret direkte i skærmen. James M. Tour fortæller at man allerede forhandler med mulige producenter.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse