Forskere udvikler super-chip

Den nye chip kan holde til meget høje temperaturer og høj belastning - og så er den gennemsigtig.

Artikel top billede

En forsker har udviklet en ny type hukommelseschips med bemærkelsesværdige egenskaber. De nye chips er gennemsigtige, de er så fleksible at de kan foldes som et stykke tyndt papir, de kan holde til temperaturer på mere end 500 grader - altså mere end dobbelt så varmt som i en køkkenovn - og de er så hårdføre, at de kan holde til en tur i tørretumbleren - eller til Mars.

Samtidig har de nye chips en unik 3D-arkitektur, som betyder at de kan gemme mere data på mindre plads.

"Disse chips kan få stor betydning for elektronik-industrien, som i øjeblikket leder efter en erstatning for Flash-hukommelse. De har betydelige fordele i forhold til dagens Flash-chips, som findes i hundreder af millioner Flash-nøgler, smartphones, computere og andre produkter. Flash har stadig seks eller syv år foran sig, hvor det kan blive mindre, men så rammer udviklerne en fundamental barriere," siger forskningsleder James M. Tour.

Forskerne forestiller sig at de nye gennemsigtige chips kan indbygges i bilers forrude, så kan man integrere computeren og hukommelsen direkte i glasset.

De første prototyper af de nye chips blev allerede sendt op med et russisk Progress 44 rumfartøj i august 2011 - men opsendelsen var en fiasko og fartøjet nåede aldrig ud i kredsløb. Stumperne er nu spredt over Sibirien. Men forskerne vil gøre et nyt forsøg i juli 2012, og det skal vise hvordan de nye chips klarer strålingen i rummet.

Teknologien kunne bruges til en ny generation af meget tynde og stærke touch-screens og det kunne betyde at man kan gøre telefonerne endnu slankere, fordi hukommelsen bliver integreret direkte i skærmen. James M. Tour fortæller at man allerede forhandler med mulige producenter.

Annonce

Annonceindlæg fra QNAP

Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job