Forskere udvikler super-chip

Den nye chip kan holde til meget høje temperaturer og høj belastning - og så er den gennemsigtig.

Artikel top billede

En forsker har udviklet en ny type hukommelseschips med bemærkelsesværdige egenskaber. De nye chips er gennemsigtige, de er så fleksible at de kan foldes som et stykke tyndt papir, de kan holde til temperaturer på mere end 500 grader - altså mere end dobbelt så varmt som i en køkkenovn - og de er så hårdføre, at de kan holde til en tur i tørretumbleren - eller til Mars.

Samtidig har de nye chips en unik 3D-arkitektur, som betyder at de kan gemme mere data på mindre plads.

"Disse chips kan få stor betydning for elektronik-industrien, som i øjeblikket leder efter en erstatning for Flash-hukommelse. De har betydelige fordele i forhold til dagens Flash-chips, som findes i hundreder af millioner Flash-nøgler, smartphones, computere og andre produkter. Flash har stadig seks eller syv år foran sig, hvor det kan blive mindre, men så rammer udviklerne en fundamental barriere," siger forskningsleder James M. Tour.

Forskerne forestiller sig at de nye gennemsigtige chips kan indbygges i bilers forrude, så kan man integrere computeren og hukommelsen direkte i glasset.

De første prototyper af de nye chips blev allerede sendt op med et russisk Progress 44 rumfartøj i august 2011 - men opsendelsen var en fiasko og fartøjet nåede aldrig ud i kredsløb. Stumperne er nu spredt over Sibirien. Men forskerne vil gøre et nyt forsøg i juli 2012, og det skal vise hvordan de nye chips klarer strålingen i rummet.

Teknologien kunne bruges til en ny generation af meget tynde og stærke touch-screens og det kunne betyde at man kan gøre telefonerne endnu slankere, fordi hukommelsen bliver integreret direkte i skærmen. James M. Tour fortæller at man allerede forhandler med mulige producenter.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S