Apple har adgang til alle iCloud-data

Trods kryptering har Apples egne medarbejdere adgang til alle dine data på iCloud-serverne.

Artikel top billede

Apple har fuld adgang til alle data som er gemt i firmaets sky, iCloud, selvom der anvendes kryptering til at beskytte dine data. Der er nu mere end 100 millioner brugere, som anvender iCloud, og det har fået Ars Technica til at se nærmere på databeskyttelsen.

Her fremgår det, at Apple kan læse alle bogmærker, notater, kontaktoplysninger, e-mails, kalenderaftaler, huskesedler og andre data, der er placeret i skyen.

I licensbetingelserne (her gengivet på originalsproget) hedder det da også, at Apple kan "pre-screen, move, refuse, modify and/or remove Content at any time". Desuden kan Apple udlevere data til myndighederne og kontrollere om der er tale om copyright-overtrædelser.

"Det kan godt være, at Apple krypterer data på deres drev, men de har stadig nøglen. iCloud data bliver ikke krypteret med en bruger-defineret nøgle. De bliver krypteret med nøgler, som Apple definerer og kontrollerer," siger Securosis-chef Rich Mogull til Ars Technica.

Men det samme gælder for Dropbox, box.net og mange andre lignende tjenester.

Hos Dropbox har man også betinget sig, at data kan blive udleveret til myndighederne og gennemgået for ulovligt indhold, men Dropbox henviser til, at medarbejderne kun har adgang til se metadata og ikke selve filerne i dine mapper.

Men Robby Gulri fra cloud-sikkerhedsfirmaet Echoworx understreger, at der altid vil være en risiko.

"Blot fordi data er krypteret kan man ikke være sikker på, at de er beskyttet. I et symmetrisk krypteringssystem er der altid en bagdør. Der er altid en risiko for, at en medarbejder bruger hovednøglen til at dekryptere og læse dine data," siger han.

Han mener at cloud-tjenesten bør bruge asymmetrisk kryptering, hvor der bruges to nøgler - en offentlig og en privat. Den private nøgle sørger for, at det er kun er dig, der kan få adgang til dine data.

Ars Technica anbefaler at virksomheder helt bør undlade at bruge iCloud for at undgå, at deres følsomme data lander i de forkerte hænder. Men det kan være svært at kontrollere medarbejdernes brug af cloud-tjenester på iPhone og andre mobile enheder.

En mulig kompromisløsning kan være at begrænse iCloud til nogle få datatyper, hvor der ikke er den store risiko, som musik og applikationer.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision