Apple har adgang til alle iCloud-data

Trods kryptering har Apples egne medarbejdere adgang til alle dine data på iCloud-serverne.

Artikel top billede

Apple har fuld adgang til alle data som er gemt i firmaets sky, iCloud, selvom der anvendes kryptering til at beskytte dine data. Der er nu mere end 100 millioner brugere, som anvender iCloud, og det har fået Ars Technica til at se nærmere på databeskyttelsen.

Her fremgår det, at Apple kan læse alle bogmærker, notater, kontaktoplysninger, e-mails, kalenderaftaler, huskesedler og andre data, der er placeret i skyen.

I licensbetingelserne (her gengivet på originalsproget) hedder det da også, at Apple kan "pre-screen, move, refuse, modify and/or remove Content at any time". Desuden kan Apple udlevere data til myndighederne og kontrollere om der er tale om copyright-overtrædelser.

"Det kan godt være, at Apple krypterer data på deres drev, men de har stadig nøglen. iCloud data bliver ikke krypteret med en bruger-defineret nøgle. De bliver krypteret med nøgler, som Apple definerer og kontrollerer," siger Securosis-chef Rich Mogull til Ars Technica.

Men det samme gælder for Dropbox, box.net og mange andre lignende tjenester.

Hos Dropbox har man også betinget sig, at data kan blive udleveret til myndighederne og gennemgået for ulovligt indhold, men Dropbox henviser til, at medarbejderne kun har adgang til se metadata og ikke selve filerne i dine mapper.

Men Robby Gulri fra cloud-sikkerhedsfirmaet Echoworx understreger, at der altid vil være en risiko.

"Blot fordi data er krypteret kan man ikke være sikker på, at de er beskyttet. I et symmetrisk krypteringssystem er der altid en bagdør. Der er altid en risiko for, at en medarbejder bruger hovednøglen til at dekryptere og læse dine data," siger han.

Han mener at cloud-tjenesten bør bruge asymmetrisk kryptering, hvor der bruges to nøgler - en offentlig og en privat. Den private nøgle sørger for, at det er kun er dig, der kan få adgang til dine data.

Ars Technica anbefaler at virksomheder helt bør undlade at bruge iCloud for at undgå, at deres følsomme data lander i de forkerte hænder. Men det kan være svært at kontrollere medarbejdernes brug af cloud-tjenester på iPhone og andre mobile enheder.

En mulig kompromisløsning kan være at begrænse iCloud til nogle få datatyper, hvor der ikke er den store risiko, som musik og applikationer.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg