Apple har adgang til alle iCloud-data

Trods kryptering har Apples egne medarbejdere adgang til alle dine data på iCloud-serverne.

Artikel top billede

Apple har fuld adgang til alle data som er gemt i firmaets sky, iCloud, selvom der anvendes kryptering til at beskytte dine data. Der er nu mere end 100 millioner brugere, som anvender iCloud, og det har fået Ars Technica til at se nærmere på databeskyttelsen.

Her fremgår det, at Apple kan læse alle bogmærker, notater, kontaktoplysninger, e-mails, kalenderaftaler, huskesedler og andre data, der er placeret i skyen.

I licensbetingelserne (her gengivet på originalsproget) hedder det da også, at Apple kan "pre-screen, move, refuse, modify and/or remove Content at any time". Desuden kan Apple udlevere data til myndighederne og kontrollere om der er tale om copyright-overtrædelser.

"Det kan godt være, at Apple krypterer data på deres drev, men de har stadig nøglen. iCloud data bliver ikke krypteret med en bruger-defineret nøgle. De bliver krypteret med nøgler, som Apple definerer og kontrollerer," siger Securosis-chef Rich Mogull til Ars Technica.

Men det samme gælder for Dropbox, box.net og mange andre lignende tjenester.

Hos Dropbox har man også betinget sig, at data kan blive udleveret til myndighederne og gennemgået for ulovligt indhold, men Dropbox henviser til, at medarbejderne kun har adgang til se metadata og ikke selve filerne i dine mapper.

Men Robby Gulri fra cloud-sikkerhedsfirmaet Echoworx understreger, at der altid vil være en risiko.

"Blot fordi data er krypteret kan man ikke være sikker på, at de er beskyttet. I et symmetrisk krypteringssystem er der altid en bagdør. Der er altid en risiko for, at en medarbejder bruger hovednøglen til at dekryptere og læse dine data," siger han.

Han mener at cloud-tjenesten bør bruge asymmetrisk kryptering, hvor der bruges to nøgler - en offentlig og en privat. Den private nøgle sørger for, at det er kun er dig, der kan få adgang til dine data.

Ars Technica anbefaler at virksomheder helt bør undlade at bruge iCloud for at undgå, at deres følsomme data lander i de forkerte hænder. Men det kan være svært at kontrollere medarbejdernes brug af cloud-tjenester på iPhone og andre mobile enheder.

En mulig kompromisløsning kan være at begrænse iCloud til nogle få datatyper, hvor der ikke er den store risiko, som musik og applikationer.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S