Hæv penge med din håndflade

I Japan bliver kreditkortet snart overflødigt.

Ved at scanne din iris eller fingerspids kan du allerede i dag verificere, hvem du er, og åbne låste døre.

Næste skridt bliver at hæve penge udelukkende ved hjælp af din krop.

Japan er på den front langt fremme. Allerede i efteråret vil en japansk bank tillade kunder at hæve penge via biometriske godkendelser.
Ogaki Kyoritsu Bank vil i september opstille hæveautomater i flere filialer.
Når Ogaki Kyoritsu Banks automater er i funktion, kan kunden give sig til kende og verificere sig ved at lægge sin håndflade på automaten, indtaste fødselsdato og en firecifret pin-kode. Kreditkortet er sendt på pension, fortæller Nikkei.

Det fjerner umiddelbart den risiko for kortscannere, som også plager danske banker. Ved at lægge en skal over automaterne har kriminelle haft held til at fravriste kunders kortoplysninger og koder, uden at kunderne anede, at de selv havde overgivet oplysningerne til de kriminelle.

På grund af katastrofen

De kortløse automater er blandt andet et resultat af jordskælvet og oversvømmelserne i Japan sidste år. I tiden efter katastrofen havde mange japanere ikke længere deres personlige dokumenter og kunne derfor heller ikke hæve penge.

Den kommende løsning i Japan kræver, at brugerne skal registreres til at bruge den. Men når de har indgivet deres biometriske data til banken, kan de fremover meget nemt hæve penge eller foretage andre transaktioner.

Der findes allerede biometrisk kontrol i nogle hæveautomater, men som i den på billedet kræver de stadig et fysisk kort som ekstra sikkerhed, hvor de biometriske oplysninger er placeret, så hvis kortet forsvinder er brugeren forment adgang.

Læs mere.

Annonce

Statens IT

Datacenter og Netværksspecialist

Københavnsområdet

Jyske Bank

Forretningsudvikler til Modeldata

Københavnsområdet

Mobilplan ApS

Customer Support Specialist

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Data- og Forretningsspecialist til Dataplatform i PET

Københavnsområdet

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S