Bånddrevet fylder 60 år

Det første magnetiske bånddrev havde plads til 2,5 MB. IBM sælger stadig bånddrev 60 år senere, men kapaciteten er blevet noget større.

Artikel top billede

For 60 år siden kom IBM med det første kommercielle computerdrev til magnetbånd. I anledning af jubilæet for den gamle båndteknologi har IBM udarbejdet en infografik, der illustrerer den dramatiske udvikling på området.

Det første bånddrev, IBM 726, var på størrelse med et skab og brugte et bånd med en samlet længde på 720 meter. Kapaciteten på et enkelt bånd var på 1,4 MB - først 30 år kom den lille diskette, som havde samme lagerplads.

I 1984 sendte IBM de første båndkassetter på markedet, og der kom et utal af forskellige formater og teknologier i løbet af de efterfølgende år: Half Inch, Quarter Inch Cartridges, Mini QIC's, Helican Scan, 4 mm, 8 mm, Digital Linear Tape (DLT), Super-DLT, ADR, DDS, Mammoth, SLR, Travan, VXA, AIT (Advanced Intelligent Tape), Super-AIT og mange flere.

Denne jungle af formater blev tyndet ud efter lanceringen af LTO (Linear Tape Open) som standardiseret teknologi for magnetbånd omkring årtusindskiftet. HP, Seagate og IBM gik sammen om støtte teknologien.

IBM sælger stadig bånddrev 60 år efter introduktionen af det oprindelige produkt. Flagskibet IBM TS1140 har plads til 4 TB data. Det er to millioner gange mere end den gamle 726-model. Samtidig er bånddrevet både mindre og lettere.

Men udviklingen stopper ikke her. Der forskes stadig i nye teknologier til de magnetiske læsehoveder, som skal gøre kapaciteten meget større i de kommende år.  

Der er altså stadig liv i magnetbåndet og det har flere fordele i forhold til andre lager-teknologier. Det holder i op til 30 år og egner sig dermed perfekt til langtids-lagring af data. De fleste elektroniske lagermedier har nemlig en meget begrænset holdbarhed.

Strømforbruget er også lavere end til harddiske, men til gengæld tager det meget længere tid at skrive og læse data.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job