Bånddrevet fylder 60 år

Det første magnetiske bånddrev havde plads til 2,5 MB. IBM sælger stadig bånddrev 60 år senere, men kapaciteten er blevet noget større.

Artikel top billede

For 60 år siden kom IBM med det første kommercielle computerdrev til magnetbånd. I anledning af jubilæet for den gamle båndteknologi har IBM udarbejdet en infografik, der illustrerer den dramatiske udvikling på området.

Det første bånddrev, IBM 726, var på størrelse med et skab og brugte et bånd med en samlet længde på 720 meter. Kapaciteten på et enkelt bånd var på 1,4 MB - først 30 år kom den lille diskette, som havde samme lagerplads.

I 1984 sendte IBM de første båndkassetter på markedet, og der kom et utal af forskellige formater og teknologier i løbet af de efterfølgende år: Half Inch, Quarter Inch Cartridges, Mini QIC's, Helican Scan, 4 mm, 8 mm, Digital Linear Tape (DLT), Super-DLT, ADR, DDS, Mammoth, SLR, Travan, VXA, AIT (Advanced Intelligent Tape), Super-AIT og mange flere.

Denne jungle af formater blev tyndet ud efter lanceringen af LTO (Linear Tape Open) som standardiseret teknologi for magnetbånd omkring årtusindskiftet. HP, Seagate og IBM gik sammen om støtte teknologien.

IBM sælger stadig bånddrev 60 år efter introduktionen af det oprindelige produkt. Flagskibet IBM TS1140 har plads til 4 TB data. Det er to millioner gange mere end den gamle 726-model. Samtidig er bånddrevet både mindre og lettere.

Men udviklingen stopper ikke her. Der forskes stadig i nye teknologier til de magnetiske læsehoveder, som skal gøre kapaciteten meget større i de kommende år.  

Der er altså stadig liv i magnetbåndet og det har flere fordele i forhold til andre lager-teknologier. Det holder i op til 30 år og egner sig dermed perfekt til langtids-lagring af data. De fleste elektroniske lagermedier har nemlig en meget begrænset holdbarhed.

Strømforbruget er også lavere end til harddiske, men til gengæld tager det meget længere tid at skrive og læse data.

Læses lige nu

    TD SYNNEX Denmark ApS

    BDM Cisco Security

    Københavnsområdet

    IT-Forsyningen I/S

    Leder af serverteam

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S