Bånddrevet fylder 60 år

Det første magnetiske bånddrev havde plads til 2,5 MB. IBM sælger stadig bånddrev 60 år senere, men kapaciteten er blevet noget større.

Artikel top billede

For 60 år siden kom IBM med det første kommercielle computerdrev til magnetbånd. I anledning af jubilæet for den gamle båndteknologi har IBM udarbejdet en infografik, der illustrerer den dramatiske udvikling på området.

Det første bånddrev, IBM 726, var på størrelse med et skab og brugte et bånd med en samlet længde på 720 meter. Kapaciteten på et enkelt bånd var på 1,4 MB - først 30 år kom den lille diskette, som havde samme lagerplads.

I 1984 sendte IBM de første båndkassetter på markedet, og der kom et utal af forskellige formater og teknologier i løbet af de efterfølgende år: Half Inch, Quarter Inch Cartridges, Mini QIC's, Helican Scan, 4 mm, 8 mm, Digital Linear Tape (DLT), Super-DLT, ADR, DDS, Mammoth, SLR, Travan, VXA, AIT (Advanced Intelligent Tape), Super-AIT og mange flere.

Denne jungle af formater blev tyndet ud efter lanceringen af LTO (Linear Tape Open) som standardiseret teknologi for magnetbånd omkring årtusindskiftet. HP, Seagate og IBM gik sammen om støtte teknologien.

IBM sælger stadig bånddrev 60 år efter introduktionen af det oprindelige produkt. Flagskibet IBM TS1140 har plads til 4 TB data. Det er to millioner gange mere end den gamle 726-model. Samtidig er bånddrevet både mindre og lettere.

Men udviklingen stopper ikke her. Der forskes stadig i nye teknologier til de magnetiske læsehoveder, som skal gøre kapaciteten meget større i de kommende år.  

Der er altså stadig liv i magnetbåndet og det har flere fordele i forhold til andre lager-teknologier. Det holder i op til 30 år og egner sig dermed perfekt til langtids-lagring af data. De fleste elektroniske lagermedier har nemlig en meget begrænset holdbarhed.

Strømforbruget er også lavere end til harddiske, men til gengæld tager det meget længere tid at skrive og læse data.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS