PGP-kryptering kan være knækket

Er krypterings-programmet PGP sikkert? Den tyske regering hævder, at man er i stand til at knække krypteringen, men Symantec afviser.

Artikel top billede

Phil Zimmermanns berømte krypteringsprogram PGP (Pretty Good Privacy) bliver normalt regnet for at være umuligt at knække. Derfor har det vakt opsigt, at den tyske regering nu hævder at landets efterretnings-tjenester er i stand til at afkode PGP-krypteret kommunikation. Symantec har allerede reageret og afviser, at krypteringen er for svag.

Et parlamentsmedlem sendte følgende spørgsmål til den tyske regering: "Er den anvendte teknik i stand til at afkode og analyseret krypteret kommunikation (som SSH eller PGP) helt eller delvist?". Svaret fra regeringen lød: "Ja, den anvendte teknik er grundlæggende i stand til det, afhængig af krypteringens art og kvalitet".

Dette svar bliver tolket som en indrømmelse af, at krypteret kommunikation ikke længere er sikker mod aflytning.

PGP anvender det såkaldte public-key-kryptering med en offentlig og en privat nøgle, og det burde være umuligt at knække krypteringen, medmindre man kan få fat i den private nøgle.

Symantec sælger flere kommercielle PGP-implementeringer og her afviser man, at programmet skulle være usikkert. Et matematisk angreb på selve krypteringen bliver udelukket, men Symantec mener at regeringen sandsynligvis henviser til et trojaner-angreb, hvor den private nøgle bliver kopieret og kodeordet opfanget med en keylogger på brugerens computer.

PGP understøtter derfor smartcards og tokens, som bruges til at lagre den private nøgle, så den ikke ligger på harddisken.

Desuden henviser Symantec til, at kildeteksten for PGP er frit tilgængelig, så alle kan tjekke programmet for baghuller og svagheder. Kildeteksten til programmet bliver hentet mere end 60.000 gange om året, ifølge Symantec.

Krypteringen bygger på kendte algoritmer og standarder, og hvis den tyske regering virkelig har knækket koden, så rammer det alle former for produkter der bruger kryptering i en eller anden form. Men det bliver regnet som usandsynligt.

I Tyskland har der været stor debat om den såkaldte statstrojaner, som myndighederne har udviklet for at bryde ind i forskellige former for beskyttet kommunikation.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS