Sophos mener at Flame er røg uden ild

Er Flame virkelig den værste virus nogensinde? Sophos mener at det er en storm i et glas vand.

Artikel top billede

To af de store antivirus-firmaer skændes nu om, hvorvidt Flame er en stor trussel mod verdens internet-brugere - eller bare endnu en uinteressant trojaner. Kaspersky Labs kom i denne uge med advarslen om Flame, der beskrives som det mest komplekse malware nogensinde. Flame er meget større end Stuxnet, lyder advarslen, og det kan bruges til at udspionere og angribe kritisk infrastruktur.

Ifølge Reuters har FN-organisationen ITU ligefrem planer om at udsende en skarp advarsel til sine medlemsstater.

"Det er den mest alvorlige cyber-advarsel som vi nogensinde har sendt ud," siger Marco Obiso, der koordinerer cybersikkerhed hos ITU i Geneve.

Men det hele er måske bare en storm i et glas vand. Hos en af Kaspersky Labs' konkurrenter, Sophos, har man svært ved at se det farlige i Flame.

Er Flame "større" end Stuxnet? Ja, uden tvivl, den fylder næsten 20 MB. Men størrelse er ikke nødvendigvis ensbetydende med farlighed. Det er risikoen for at blive inficeret, der er vigtig.

Indtil videre er der kun fundet 1-200 Flame-inficerede maskiner, de fleste i Mellemøsten. Det skal sammenlignes med, at Flashback-trojaneren til Mac har inficeret mere end en halv million computere.

Sophos peger på, at alle de seneste års store udbrud - Conficker, Sasser, Sobig, Code Red - har ramt mange flere computere end Flame.

"Man bør huske at det er meget meget lettere at skrive beskyttelse mod et stykke malware end at analysere hvad det faktisk foretager sig," skriver Sophos.

De fleste antivirus-programmer er nu blevet opdateret, så de kan genkende Flame, så et større udbrud skulle være usandsynligt.

Kaspersky fortæller at Flame er i stand til at tage og gemme screenshots, der lagres i et komprimeret format og sendes tilbage til kontrolserverne. Den tager især screenshots, når man bruger instant messaging, og den bruger computerens mikrofon til at optage lyd, som også sendes tilbage. Hele overførslen bliver krypteret med SSL.

Men det er ikke i sig selv nogen stor revolution, mener Sophos - mange malware-programmer gør nogenlunde det samme.

"Lad os lige få sat tingene i perspektiv. De andre malware-programmer der ligger derude er sandsynligvis en større trussel mod din computer," skriver Sophos.

Men antivirus-leverandøren tilføjer dog, at Flame sandsynligvis er udviklet af en eller anden stat - ligesom Stuxnet, som menes at være rettet mod Iran.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos