Sophos mener at Flame er røg uden ild

Er Flame virkelig den værste virus nogensinde? Sophos mener at det er en storm i et glas vand.

Artikel top billede

To af de store antivirus-firmaer skændes nu om, hvorvidt Flame er en stor trussel mod verdens internet-brugere - eller bare endnu en uinteressant trojaner. Kaspersky Labs kom i denne uge med advarslen om Flame, der beskrives som det mest komplekse malware nogensinde. Flame er meget større end Stuxnet, lyder advarslen, og det kan bruges til at udspionere og angribe kritisk infrastruktur.

Ifølge Reuters har FN-organisationen ITU ligefrem planer om at udsende en skarp advarsel til sine medlemsstater.

"Det er den mest alvorlige cyber-advarsel som vi nogensinde har sendt ud," siger Marco Obiso, der koordinerer cybersikkerhed hos ITU i Geneve.

Men det hele er måske bare en storm i et glas vand. Hos en af Kaspersky Labs' konkurrenter, Sophos, har man svært ved at se det farlige i Flame.

Er Flame "større" end Stuxnet? Ja, uden tvivl, den fylder næsten 20 MB. Men størrelse er ikke nødvendigvis ensbetydende med farlighed. Det er risikoen for at blive inficeret, der er vigtig.

Indtil videre er der kun fundet 1-200 Flame-inficerede maskiner, de fleste i Mellemøsten. Det skal sammenlignes med, at Flashback-trojaneren til Mac har inficeret mere end en halv million computere.

Sophos peger på, at alle de seneste års store udbrud - Conficker, Sasser, Sobig, Code Red - har ramt mange flere computere end Flame.

"Man bør huske at det er meget meget lettere at skrive beskyttelse mod et stykke malware end at analysere hvad det faktisk foretager sig," skriver Sophos.

De fleste antivirus-programmer er nu blevet opdateret, så de kan genkende Flame, så et større udbrud skulle være usandsynligt.

Kaspersky fortæller at Flame er i stand til at tage og gemme screenshots, der lagres i et komprimeret format og sendes tilbage til kontrolserverne. Den tager især screenshots, når man bruger instant messaging, og den bruger computerens mikrofon til at optage lyd, som også sendes tilbage. Hele overførslen bliver krypteret med SSL.

Men det er ikke i sig selv nogen stor revolution, mener Sophos - mange malware-programmer gør nogenlunde det samme.

"Lad os lige få sat tingene i perspektiv. De andre malware-programmer der ligger derude er sandsynligvis en større trussel mod din computer," skriver Sophos.

Men antivirus-leverandøren tilføjer dog, at Flame sandsynligvis er udviklet af en eller anden stat - ligesom Stuxnet, som menes at være rettet mod Iran.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S