Sophos mener at Flame er røg uden ild

Er Flame virkelig den værste virus nogensinde? Sophos mener at det er en storm i et glas vand.

Artikel top billede

To af de store antivirus-firmaer skændes nu om, hvorvidt Flame er en stor trussel mod verdens internet-brugere - eller bare endnu en uinteressant trojaner. Kaspersky Labs kom i denne uge med advarslen om Flame, der beskrives som det mest komplekse malware nogensinde. Flame er meget større end Stuxnet, lyder advarslen, og det kan bruges til at udspionere og angribe kritisk infrastruktur.

Ifølge Reuters har FN-organisationen ITU ligefrem planer om at udsende en skarp advarsel til sine medlemsstater.

"Det er den mest alvorlige cyber-advarsel som vi nogensinde har sendt ud," siger Marco Obiso, der koordinerer cybersikkerhed hos ITU i Geneve.

Men det hele er måske bare en storm i et glas vand. Hos en af Kaspersky Labs' konkurrenter, Sophos, har man svært ved at se det farlige i Flame.

Er Flame "større" end Stuxnet? Ja, uden tvivl, den fylder næsten 20 MB. Men størrelse er ikke nødvendigvis ensbetydende med farlighed. Det er risikoen for at blive inficeret, der er vigtig.

Indtil videre er der kun fundet 1-200 Flame-inficerede maskiner, de fleste i Mellemøsten. Det skal sammenlignes med, at Flashback-trojaneren til Mac har inficeret mere end en halv million computere.

Sophos peger på, at alle de seneste års store udbrud - Conficker, Sasser, Sobig, Code Red - har ramt mange flere computere end Flame.

"Man bør huske at det er meget meget lettere at skrive beskyttelse mod et stykke malware end at analysere hvad det faktisk foretager sig," skriver Sophos.

De fleste antivirus-programmer er nu blevet opdateret, så de kan genkende Flame, så et større udbrud skulle være usandsynligt.

Kaspersky fortæller at Flame er i stand til at tage og gemme screenshots, der lagres i et komprimeret format og sendes tilbage til kontrolserverne. Den tager især screenshots, når man bruger instant messaging, og den bruger computerens mikrofon til at optage lyd, som også sendes tilbage. Hele overførslen bliver krypteret med SSL.

Men det er ikke i sig selv nogen stor revolution, mener Sophos - mange malware-programmer gør nogenlunde det samme.

"Lad os lige få sat tingene i perspektiv. De andre malware-programmer der ligger derude er sandsynligvis en større trussel mod din computer," skriver Sophos.

Men antivirus-leverandøren tilføjer dog, at Flame sandsynligvis er udviklet af en eller anden stat - ligesom Stuxnet, som menes at være rettet mod Iran.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Ingeniør til Satellitkommunikation

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job