Derfor blev LinkedIn taget med bukserne nede

Dansk sikkerhedsekspert er ikke i tvivl: Kæmpe hack af dårligt sikrede passwords til millioner af brugere vil ske igen.

Artikel top billede

Selvom de burde vide bedre, har LinkedIn ikke lært af de seneste års store hacker-sager. Derfor kunne scriptkiddies med lette, automatiske hacker-værktøjer nemt få fingrene i 6,5 millioner passwords til tjenestens brugere.

Og fordi password-hacks af dårligt sikrede brugerdatabaser er blevet en populær amatørsport i hackermiljøerne, vil der fremover komme flere store password-læk i stil med LinkedIn-hacket. Mange flere.

Sådan beskriver den danske itsikkerhedsekspert Peter Kruse forholdene omkring den seneste tids store sager om password-hacks, hvor millioner af brugere på forskellige onlinetjenester som Last.FM, det enorme spilunivers League of Legends fra Riot Games og altså det sociale karrierenetvæk LinkedIn fik deres passwords og brugerkonti hacket og lækket og sandsynligvis solgt til it-kriminelle med misbrug for øje.

Over for ComON kritiserer Peter Kruse, at LinkedIn ikke havde beskyttet tjenestens mange millioner brugeres login-data ordentligt - selvom der hver dag er massive angreb mod netop brugerdatabaser.

I søndags kunne New York Times fortælle, at passwords på LinkedIn kun var omfattaet af den begrænsede beskyttelse, som simpel hash-kryptering udgør. Den normale videre sikkerhedsprocedure, hvor hashede passwords sendes gennem en yderlige krypteringsproces, hvor de "saltes" som ekstra beskyttelseslag, havde LinkedIn udeladt.

Tjenesten havde tilsyneladende ikke engang ansat en sikkerheds-ansvarlig medarbejder, viser avisens research.

"Det er stik imod best practice. Det burde ikke forekomme, og slet ikke på verdens næststørste sociale netværk Det er simpelthen ikke godt nok. Det er utilgiveligt, når man ikke overholder de helt gængse og faktisk meget simple sikkerhedsstandarder, som det er at salte passwords, og ikke bare hasher dem," siger Peter Kruse.

Han mener, at LinkedIn ikke aner, hvad der har ramt dem:

"Det virker som om, de er taget med bukserne nede," siger han.

Hver dag hackes ti bruger-databaser

LinkedIn havde muligvis nemt kunnet undgå det pinlige hack,  der har kostet netværket et enormt prestige-tab og fået et ukendt men formentligt stort antal brugere til at slette deres konti.

Peter Kruse undrer sig især over, at LinkedIn ikke tog ved lære af sidste års stor Sony Playstation-hack, og Stratfor-hacket og flere andre meget store hacker-sager, hvor passwords og brugeroplysninger fra forskellige typer af systemer blev lækket på nettet.

"De burde vide, at det kun er et spørgsmål om tid, at en database, som ikke er sikret, vil blive ramt," siger Peter Kruse til ComON.

Han påpeger, at man på et site som Pastebin, hvor mange i undergrundsmiljøet  offentliggør "udbyttet" fra hackerangreb, dagligt kan finde eksempler på, at firmaer har fået en brugerdatabase med passwords hacket.

"Vi har crawlet Pastebin det seneste år, og ikke én dag er gået uden, at der er minimum ti forskellige læk fra forskellige firmaer," siger Peter Kruse med henvisning til sit sikerhedsrådgivningsfirma firma, CSIS.

Lavthængende frugter

At det for nylig er meget store databaser som LinkedIn og Riot Games (League of Nations har ifølge egne oplysninger over 11 millioner aktive brugere), der er blevet hacket, får dog ikke den danske sikkerhedsekspert til at frygte for sammensværgelser eller kriminelle aktiviteter på særligt højt plan.

"I virkeligheden tror jeg, at LinkedIn-lækket er 7-8 måneder gammelt, og det skyldes højst sandsynligt, at nogle hackere har konkurreret om, hvor mange systemer, de har kunnet kompromittere. Og så har vinderen sikkert fået nogle skulderklap. Mere skal der ikke til," siger han.

Gerningsmændene bag LinkedIn-hacket kan måske knapt nok kaldes hackere, mener Peter Kruse:

"En masse mennesker har taget de der automatiserede værktøjer til sig, og er gået på jagt på nettet efter dårligt sikrede databaser. Og vi må bare erkende, at der for tiden er vildt mange lavthængende frugter, de kan plukke," lyder vurderingen fra Peter Kruse.

Annonce

KMD A/S

Senior QA Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

RackPeople

Teknisk Lead

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec