Hackede virksomheder slår tilbage

I USA bruger nogle virksomheder nu illegale metoder for at gengælde hacker-angreb.

Artikel top billede

Krigen mellem hackere og virksomheder i cyberspace har fået en ny dimension. Ifølge Reuters er mange virksomheder i USA nu begyndt at slå tilbage for at hævne hacker-angreb. I nogle tilfælde har de selv hyret hackere for at gennemføre modangreb - selv om det er i strid med loven.

Tidligere var det nok at reparere skaderne fra et elektronisk indbrud og styrke sin sikkerhed for at beskytte mod nye angreb. Men i dag er det meget svært at beskytte sig, og virksomhederne vælger derfor nye metoder.

Det kaldes "active defense" eller "strike-back", og det tilbydes af firmaer som Crowdstrike, der har hyret den tidligere cybercrime-chef fra FBI, Shawn Henry.

Her tilbyder man en række specielle ydelser til sine kunder. Firmaet kan blandt andet plante falske filer og lokke hackeren på vildspor eller forsøge at finde frem til hackerens computer og starte et modangreb.

Crowdstrike-medstifter Dmitri Alperovich sagde forleden på Reuters Global Media and Technology Summit, at det er helt almindeligt, at virksomheder får udspioneret deres e-mail, når de forhandler om investeringer i Kina.

Det kan man udnytte ved at plante falske informationer og dermed lede sine partnere på vildspor.

Facebook går foran med sin gabestok

Men andre sikkerheds-eksperter advarer om, at en aggressiv fremfærd mod hackerne er for risikabel og kan udløse nye angreb, ligesom det kan ramme de forkerte.

"Det giver ingen mening fra et forretningsmæssigt synspunkt, og det kan ikke føre til et positivt resultat," siger John Pescatore, der er ansvarlig for internet-sikkerhed hos Gartner.

Det er Facebook, der har dannet model for en mere offensiv strategi mod hackere. I januar satte Facebook navne på fem mænd, der menes at stå bag Koobface-ormen. Den havde på et tidspunkt inficeret mere end 800.000 computere. En del af materialet om de fem mænd blev ironisk nok samlet på netop Facebook.

Her valgte man altså at bruge internettet som gabestok for hackerne. Men nogle virksomheder har altså valgt at tage mere drastiske metoder i brug, og det sker måske med myndighedernes stiltiende accept. Det amerikanske Department of Homeland Security har allerede luftet tanken om at tillade "proaktive" angreb fra den private sektor.

Crowdstrike vil ikke direkte anbefale at overtræde loven ved at gengælde hacker-angreb, men firmaet linker selv til Reuters-artiklen fra sin hjemmeside. Her bliver Shawn Henry citeret for at sige, at man ikke blot skal slukke branden - man skal også ramme brandstifteren. Derfor er de private virksomheder nødt til at slå tilbage.

KMD A/S

Compliance Officer

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Økonomistyrelsen

Processtærk it-profil til Statens BI

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS