RSA afviser at tokens kan hackes

Nu hævder forskere, at de har knækket et RSA-token på 13 minutter. Men RSA afviser.

Artikel top billede

En gruppe af sikkerheds-forskere fra flere europæiske universiteter fortæller nu, at de har fundet en alvorlig sårbarhed i de populære tokens fra RSA. Det er en lille enhed på størrelse med en nøglering, som bruges til at generere engangs-kodeord. Der er mindst 40 millioner af disse tokens i brug, og sidste år måtte RSA udskifte mange af dem efter et internet-angreb, hvor hackere havde fået fat i følsomme informationer om systemet.

Nu har forskere altså fundet et nyt sikkerhedsproblem. I deres forskningspapir hævder de, at det er lykkes at knække et token på blot 13 minutter.

Det enkelte token genererer en unik kode hvert minut, som er en kombination af en unik seed-code på den enkelte enhed og klokkeslettet. Koden kan så bruges som et engangs-password til f.eks. netbanker.
 
Selv hvis koden bliver opsnappet, er det således ikke muligt for en hacker at logge sig ind på netbanken med den samme kode - og det skulle være umuligt at gætte koden.

Men forskerne mener altså, at sikkerheden er mangelfuld. RSA-teknologichef Sam Curry har allerede reageret i et blogindlæg, hvor han afviser, at der skulle være et problem. Der er tale om en teoretisk sårbarhed, som ikke kan udnyttes i praksis, mener han.

Det kræver nemlig, at angriberen både er i besiddelse af det pågældende token og den tilhørende pin-kode. Desuden hævder RSA, at angriberen ikke kan få fat i den private nøgle på det pågældende token, og den funktion, der genererer engangs-kodeord, skulle ikke være kompromitteret.

Dermed ser det ud til, at RSA ikke har tænkt sig at gennemføre en ny stor ombytning af tokens, ligesom det skete sidste år. Det menes, at RSA-hackerne sidste år fik fat i seed-koder eller den algoritme, der bruges til at generere engangs-kodeord.

Det blev muligvis brugt til et hacker-angreb mod Lockheed Martin, hvor mistanken rettede sig mod Kina.

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S