RSA afviser at tokens kan hackes

Nu hævder forskere, at de har knækket et RSA-token på 13 minutter. Men RSA afviser.

Artikel top billede

En gruppe af sikkerheds-forskere fra flere europæiske universiteter fortæller nu, at de har fundet en alvorlig sårbarhed i de populære tokens fra RSA. Det er en lille enhed på størrelse med en nøglering, som bruges til at generere engangs-kodeord. Der er mindst 40 millioner af disse tokens i brug, og sidste år måtte RSA udskifte mange af dem efter et internet-angreb, hvor hackere havde fået fat i følsomme informationer om systemet.

Nu har forskere altså fundet et nyt sikkerhedsproblem. I deres forskningspapir hævder de, at det er lykkes at knække et token på blot 13 minutter.

Det enkelte token genererer en unik kode hvert minut, som er en kombination af en unik seed-code på den enkelte enhed og klokkeslettet. Koden kan så bruges som et engangs-password til f.eks. netbanker.
 
Selv hvis koden bliver opsnappet, er det således ikke muligt for en hacker at logge sig ind på netbanken med den samme kode - og det skulle være umuligt at gætte koden.

Men forskerne mener altså, at sikkerheden er mangelfuld. RSA-teknologichef Sam Curry har allerede reageret i et blogindlæg, hvor han afviser, at der skulle være et problem. Der er tale om en teoretisk sårbarhed, som ikke kan udnyttes i praksis, mener han.

Det kræver nemlig, at angriberen både er i besiddelse af det pågældende token og den tilhørende pin-kode. Desuden hævder RSA, at angriberen ikke kan få fat i den private nøgle på det pågældende token, og den funktion, der genererer engangs-kodeord, skulle ikke være kompromitteret.

Dermed ser det ud til, at RSA ikke har tænkt sig at gennemføre en ny stor ombytning af tokens, ligesom det skete sidste år. Det menes, at RSA-hackerne sidste år fik fat i seed-koder eller den algoritme, der bruges til at generere engangs-kodeord.

Det blev muligvis brugt til et hacker-angreb mod Lockheed Martin, hvor mistanken rettede sig mod Kina.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Nordjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Netcompany A/S

Senior Network Engineer

Nordjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job