RSA afviser at tokens kan hackes

Nu hævder forskere, at de har knækket et RSA-token på 13 minutter. Men RSA afviser.

Artikel top billede

En gruppe af sikkerheds-forskere fra flere europæiske universiteter fortæller nu, at de har fundet en alvorlig sårbarhed i de populære tokens fra RSA. Det er en lille enhed på størrelse med en nøglering, som bruges til at generere engangs-kodeord. Der er mindst 40 millioner af disse tokens i brug, og sidste år måtte RSA udskifte mange af dem efter et internet-angreb, hvor hackere havde fået fat i følsomme informationer om systemet.

Nu har forskere altså fundet et nyt sikkerhedsproblem. I deres forskningspapir hævder de, at det er lykkes at knække et token på blot 13 minutter.

Det enkelte token genererer en unik kode hvert minut, som er en kombination af en unik seed-code på den enkelte enhed og klokkeslettet. Koden kan så bruges som et engangs-password til f.eks. netbanker.
 
Selv hvis koden bliver opsnappet, er det således ikke muligt for en hacker at logge sig ind på netbanken med den samme kode - og det skulle være umuligt at gætte koden.

Men forskerne mener altså, at sikkerheden er mangelfuld. RSA-teknologichef Sam Curry har allerede reageret i et blogindlæg, hvor han afviser, at der skulle være et problem. Der er tale om en teoretisk sårbarhed, som ikke kan udnyttes i praksis, mener han.

Det kræver nemlig, at angriberen både er i besiddelse af det pågældende token og den tilhørende pin-kode. Desuden hævder RSA, at angriberen ikke kan få fat i den private nøgle på det pågældende token, og den funktion, der genererer engangs-kodeord, skulle ikke være kompromitteret.

Dermed ser det ud til, at RSA ikke har tænkt sig at gennemføre en ny stor ombytning af tokens, ligesom det skete sidste år. Det menes, at RSA-hackerne sidste år fik fat i seed-koder eller den algoritme, der bruges til at generere engangs-kodeord.

Det blev muligvis brugt til et hacker-angreb mod Lockheed Martin, hvor mistanken rettede sig mod Kina.

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job