Danskere forsøgte at stjæle via russisk hack hos Apple

Danske brugere har forsøgt at stjæle indhold hos Apple via russisk hack, fortæller dansk udvikler.

Artikel top billede

Danskere holder sig ikke tilbage for at teste det russiske hack, der potentielt kan hive betalingsindhold ud af Apples App Store - uden at betale for det.

Det fortæller Ole Gammelgaard fra firmaet SHAPE, der udvikler iphone-apps for mange danske kunder. Blandt andet Gyldendal.

Og det er Gyldendals e-bogs-app "Bøger", der er forsøgt hacket, skriver Ole Gammelgaard i en blog på Computerworld.

De danske udviklere har dog taget højde for hacket, så ingen har haft held til at hente bøger eller lydbøger hos Gyldendal uden at betale.

Hackere vil have hjælp i kundeservice

Smuthullet, der gør det muligt at lave in-app-køb uden at betale, består i korte træk i, at en russisk server sender falske kvitteringer til apps, som snydes til at tro, at der er modtaget korrekt betaling for indhold som bøger, musik, magasiner osv.

Apple, og ikke mindst udviklere, firmaer og ophavsmænd, bliver altså snydt for betaling.

Men SHAPE har været bevidst om den mulighed, og derfor er der lagt et ekstra sikkerhedslag på, fortæller Ole Gammelgaard.

"Ved dette lag sendes alle købskvitteringer tilbage til vores server som verificerer dem gennem Apples server. Den købte bog leveres til kunden så snart valideringen er gennemført," skriver app-udvikleren.

Læs hele Ole Gammelgaards blogindlæg på Computerworld.

Da SHAPE begyndte at undersøge de danske forsøg på at fravriste Gyldendal bøger uden at betale, viste det sig desuden, at flere af de danske tyveknægte efterfølgende henvendte sig til kundeservice i app'en og forsøgte at få adgang til gratis indhold, da hacket ikke virkede.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS