Danskere forsøgte at stjæle via russisk hack hos Apple

Danske brugere har forsøgt at stjæle indhold hos Apple via russisk hack, fortæller dansk udvikler.

Artikel top billede

Danskere holder sig ikke tilbage for at teste det russiske hack, der potentielt kan hive betalingsindhold ud af Apples App Store - uden at betale for det.

Det fortæller Ole Gammelgaard fra firmaet SHAPE, der udvikler iphone-apps for mange danske kunder. Blandt andet Gyldendal.

Og det er Gyldendals e-bogs-app "Bøger", der er forsøgt hacket, skriver Ole Gammelgaard i en blog på Computerworld.

De danske udviklere har dog taget højde for hacket, så ingen har haft held til at hente bøger eller lydbøger hos Gyldendal uden at betale.

Hackere vil have hjælp i kundeservice

Smuthullet, der gør det muligt at lave in-app-køb uden at betale, består i korte træk i, at en russisk server sender falske kvitteringer til apps, som snydes til at tro, at der er modtaget korrekt betaling for indhold som bøger, musik, magasiner osv.

Apple, og ikke mindst udviklere, firmaer og ophavsmænd, bliver altså snydt for betaling.

Men SHAPE har været bevidst om den mulighed, og derfor er der lagt et ekstra sikkerhedslag på, fortæller Ole Gammelgaard.

"Ved dette lag sendes alle købskvitteringer tilbage til vores server som verificerer dem gennem Apples server. Den købte bog leveres til kunden så snart valideringen er gennemført," skriver app-udvikleren.

Læs hele Ole Gammelgaards blogindlæg på Computerworld.

Da SHAPE begyndte at undersøge de danske forsøg på at fravriste Gyldendal bøger uden at betale, viste det sig desuden, at flere af de danske tyveknægte efterfølgende henvendte sig til kundeservice i app'en og forsøgte at få adgang til gratis indhold, da hacket ikke virkede.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S