Danskere forsøgte at stjæle via russisk hack hos Apple

Danske brugere har forsøgt at stjæle indhold hos Apple via russisk hack, fortæller dansk udvikler.

Artikel top billede

Danskere holder sig ikke tilbage for at teste det russiske hack, der potentielt kan hive betalingsindhold ud af Apples App Store - uden at betale for det.

Det fortæller Ole Gammelgaard fra firmaet SHAPE, der udvikler iphone-apps for mange danske kunder. Blandt andet Gyldendal.

Og det er Gyldendals e-bogs-app "Bøger", der er forsøgt hacket, skriver Ole Gammelgaard i en blog på Computerworld.

De danske udviklere har dog taget højde for hacket, så ingen har haft held til at hente bøger eller lydbøger hos Gyldendal uden at betale.

Hackere vil have hjælp i kundeservice

Smuthullet, der gør det muligt at lave in-app-køb uden at betale, består i korte træk i, at en russisk server sender falske kvitteringer til apps, som snydes til at tro, at der er modtaget korrekt betaling for indhold som bøger, musik, magasiner osv.

Apple, og ikke mindst udviklere, firmaer og ophavsmænd, bliver altså snydt for betaling.

Men SHAPE har været bevidst om den mulighed, og derfor er der lagt et ekstra sikkerhedslag på, fortæller Ole Gammelgaard.

"Ved dette lag sendes alle købskvitteringer tilbage til vores server som verificerer dem gennem Apples server. Den købte bog leveres til kunden så snart valideringen er gennemført," skriver app-udvikleren.

Læs hele Ole Gammelgaards blogindlæg på Computerworld.

Da SHAPE begyndte at undersøge de danske forsøg på at fravriste Gyldendal bøger uden at betale, viste det sig desuden, at flere af de danske tyveknægte efterfølgende henvendte sig til kundeservice i app'en og forsøgte at få adgang til gratis indhold, da hacket ikke virkede.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S