Hacker kan åbne hoteldøre

En Mozilla-udvikler hævder at han kan åbne mellem fire og fem millioner hoteldøre - uden nøgle.

Artikel top billede

På denne uges Black Hat-sikkerhedskonference vil den 24-årige Mozilla-udvikler Cody Brocious vise, hvordan han er i stand til at trænge ind i hotelværelser som bruger nøglekort fra firmaet Onity. De fleste hoteller anvender efterhånden nøglekort, og det menes at Onity's system er installeret i døre til mellem fire og fem millioner hotelværelser.

Cody Brocious mener altså, at han kan åbne alle disse døre med et par simple tricks og hjemmebygget hardware til et par hundrede kroner.

Han sætter et kabel ind i låsens strømstik og herefter tager det kun få sekunder at åbne døren - uden nøglekortet.

Forbes har testet hackerens metode i flere hoteller i New York og her fungerede det ikke hver gang. Men han var i stand til at åbne én ud af tre testede døre.

Efter præsentationen på Black Hat-konferencen vil Brocious frigive et dokument med alle detaljerne og den nødvendige kildetekst på sin hjemmeside.

De elektroniske dørlåse er faktisk beregnet til at blive koblet sammen med en portabel programmerings-enhed, som blandt andet bruges til at indstille den master-nøgle, der kan åbne alle hotellets døre.

Denne mobile enhed er selv i stand til at åbne alle dørene og kan også levere strøm til låsen, hvis det indbyggede batteri er løbet tør.

Men Mozilla-udvikleren har opdaget, at låsen "snakker" med enhver enhed der kobles til og sender hele indholdet af sin hukommelse. Her ligger også den krypterede nøgle, der bruges til at åbne låsen. Den kan så sendes tilbage og bruges til at åbne døren.

Han har også opdaget et andet sikkerhedshul i Onity-systemet, som betyder at man kan lave en kopi af ethvert nøglekort. Forbes har forsøgt at kontakte Onity for at få en kommentar, men firmaet har indtil videre ikke ønsket at reagere på afsløringerne.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job