Firma indrømmer: De stjålne Apple-koder kom fra os

Et e-bogsforlag indrømmer nu at være kilden til en million stjålne Apple-UDID'er.

Artikel top billede

I sidste uge kunne AntiSec offentliggøre én million Apple-UDID'er (Unique Device Identificer) ud af en datasamling på 12 millioner enhedskoder. UDID'en er en unik id-kode, som kan bruges til at identificere den enkelte iPhone, iPad eller anden Apple-enhed. AntiSec hævdede, at de mange koder kom fra en FBI-computer. Det blev dog afvist af det amerikanske forbundspoliti.

Nu ser det ud til, at kilden er fundet. Det er e-bogsforlaget Bluetoad, som selv bekræfter tyveriet af UDID'er i sin blog. Bluetoad fortæller at man har været offer for et cyber-indbrud for en uge siden, hvor angriberne fik fat i en samling med UDID'er.

Foruden UDID'en indeholder datasamlingen fra AntiSec også enhedens navn, som f.eks. "Hans Hansens iPad", og dermed er det altså muligt at identificere brugeren i mange tilfælde.

Bluetoad understreger, at man ikke samler følsomme oplysninger som kreditkort-numre eller medicinske data. Firmaet mener selv, at den konkrete privacy-trussel i forbindelse med de stjålne data er meget lille. Men en sikkerheds-ekspert har betegnet tyveriet som en katastrofe for brugerne.

I sin blog lover firmaet, at sikkerhedshullet nu er lukket, og man vil ikke længere opbevare UDID'er på sine servere.

Apple er allerede i gang med at udfase UDID'en. Tilbage i foråret fortalte Apple, at det er slut med at bruge den unikke id-kode i tredjeparts-applikationer.

Mange annoncenetværk har brugt UDID'en til at levere målrettede annoncer, hvor man kan spore den enkelte bruger på tværs af applikationer. Men koden bliver også brugt af spilnetværk og forskellige udviklerværktøjer.

UDID'en har længe været i søgelyset som en mulig privacy-trussel. I modsætning til en cookie kan den hverken ændres eller slettes. Den er direkte knyttet til telefonen eller tablet-pc'en, og brugeren kan ikke gøre noget for at forhindre, at applikationer har adgang til den.

Det betyder, at brugeren kan følges på tværs af applikationer og tjenester - blot ved at udlæse id-koden.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S