Firma indrømmer: De stjålne Apple-koder kom fra os

Et e-bogsforlag indrømmer nu at være kilden til en million stjålne Apple-UDID'er.

Artikel top billede

I sidste uge kunne AntiSec offentliggøre én million Apple-UDID'er (Unique Device Identificer) ud af en datasamling på 12 millioner enhedskoder. UDID'en er en unik id-kode, som kan bruges til at identificere den enkelte iPhone, iPad eller anden Apple-enhed. AntiSec hævdede, at de mange koder kom fra en FBI-computer. Det blev dog afvist af det amerikanske forbundspoliti.

Nu ser det ud til, at kilden er fundet. Det er e-bogsforlaget Bluetoad, som selv bekræfter tyveriet af UDID'er i sin blog. Bluetoad fortæller at man har været offer for et cyber-indbrud for en uge siden, hvor angriberne fik fat i en samling med UDID'er.

Foruden UDID'en indeholder datasamlingen fra AntiSec også enhedens navn, som f.eks. "Hans Hansens iPad", og dermed er det altså muligt at identificere brugeren i mange tilfælde.

Bluetoad understreger, at man ikke samler følsomme oplysninger som kreditkort-numre eller medicinske data. Firmaet mener selv, at den konkrete privacy-trussel i forbindelse med de stjålne data er meget lille. Men en sikkerheds-ekspert har betegnet tyveriet som en katastrofe for brugerne.

I sin blog lover firmaet, at sikkerhedshullet nu er lukket, og man vil ikke længere opbevare UDID'er på sine servere.

Apple er allerede i gang med at udfase UDID'en. Tilbage i foråret fortalte Apple, at det er slut med at bruge den unikke id-kode i tredjeparts-applikationer.

Mange annoncenetværk har brugt UDID'en til at levere målrettede annoncer, hvor man kan spore den enkelte bruger på tværs af applikationer. Men koden bliver også brugt af spilnetværk og forskellige udviklerværktøjer.

UDID'en har længe været i søgelyset som en mulig privacy-trussel. I modsætning til en cookie kan den hverken ændres eller slettes. Den er direkte knyttet til telefonen eller tablet-pc'en, og brugeren kan ikke gøre noget for at forhindre, at applikationer har adgang til den.

Det betyder, at brugeren kan følges på tværs af applikationer og tjenester - blot ved at udlæse id-koden.

Læses lige nu

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Sydjylland

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Statens IT

    Linux-serverspecialist til Statens It

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S