Firma indrømmer: De stjålne Apple-koder kom fra os

Et e-bogsforlag indrømmer nu at være kilden til en million stjålne Apple-UDID'er.

Artikel top billede

I sidste uge kunne AntiSec offentliggøre én million Apple-UDID'er (Unique Device Identificer) ud af en datasamling på 12 millioner enhedskoder. UDID'en er en unik id-kode, som kan bruges til at identificere den enkelte iPhone, iPad eller anden Apple-enhed. AntiSec hævdede, at de mange koder kom fra en FBI-computer. Det blev dog afvist af det amerikanske forbundspoliti.

Nu ser det ud til, at kilden er fundet. Det er e-bogsforlaget Bluetoad, som selv bekræfter tyveriet af UDID'er i sin blog. Bluetoad fortæller at man har været offer for et cyber-indbrud for en uge siden, hvor angriberne fik fat i en samling med UDID'er.

Foruden UDID'en indeholder datasamlingen fra AntiSec også enhedens navn, som f.eks. "Hans Hansens iPad", og dermed er det altså muligt at identificere brugeren i mange tilfælde.

Bluetoad understreger, at man ikke samler følsomme oplysninger som kreditkort-numre eller medicinske data. Firmaet mener selv, at den konkrete privacy-trussel i forbindelse med de stjålne data er meget lille. Men en sikkerheds-ekspert har betegnet tyveriet som en katastrofe for brugerne.

I sin blog lover firmaet, at sikkerhedshullet nu er lukket, og man vil ikke længere opbevare UDID'er på sine servere.

Apple er allerede i gang med at udfase UDID'en. Tilbage i foråret fortalte Apple, at det er slut med at bruge den unikke id-kode i tredjeparts-applikationer.

Mange annoncenetværk har brugt UDID'en til at levere målrettede annoncer, hvor man kan spore den enkelte bruger på tværs af applikationer. Men koden bliver også brugt af spilnetværk og forskellige udviklerværktøjer.

UDID'en har længe været i søgelyset som en mulig privacy-trussel. I modsætning til en cookie kan den hverken ændres eller slettes. Den er direkte knyttet til telefonen eller tablet-pc'en, og brugeren kan ikke gøre noget for at forhindre, at applikationer har adgang til den.

Det betyder, at brugeren kan følges på tværs af applikationer og tjenester - blot ved at udlæse id-koden.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks