Nu kan usbekere og kinesere også forstå dine YouTube-videoer

Sprogbarriereren mindskes markant på YouTube.

Artikel top billede

YouTube har været på sprogkursus og kan nu klare de fleste sprog på kloden.

Videotjenesten har til dato forstået 50 sprog, men tilbyder nu undertekster på 300 forskellige sprog. Den fulde liste med de 300 understøttede sprog ligger hos Google.

Dermed strækker YouTube sig over de mere gængse sprog som spansk, fransk og tysk til mindre brugte sprog. Af de mere nichebetonede sprog er blandt andet sproget, som Navajo-indianerstammen anvender.

Google oplyser, at 70 procent af YouTube-seerne kommer fra ikke engelsktalende lande, og derfor er det vigtigt at kunne formidle videoindholdet på mange forskellige sprog.

Maskin-makedonsk

Men hvis du ønsker at se en video indtalt på maltesisk eller makedonsk, får du den stadig ikke automatisk oversat til fejlfrit dansk.

Oversættelsen sker i første omgang automatisk via Googles ikke altid perfekte oversætter, Google Translate. Men man kan også vælge at gøre det manuelt.

Efterfølgende kan uploaderen selv finjustere teksterne - eller bede andre gøre det. Danske video-magere, der vil udvide deres seertal, kan få hjælp til at oversætte deres danske videoer hos Google her.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    AI/ML udvikler i PET

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S