Nu kan usbekere og kinesere også forstå dine YouTube-videoer

Sprogbarriereren mindskes markant på YouTube.

Artikel top billede

YouTube har været på sprogkursus og kan nu klare de fleste sprog på kloden.

Videotjenesten har til dato forstået 50 sprog, men tilbyder nu undertekster på 300 forskellige sprog. Den fulde liste med de 300 understøttede sprog ligger hos Google.

Dermed strækker YouTube sig over de mere gængse sprog som spansk, fransk og tysk til mindre brugte sprog. Af de mere nichebetonede sprog er blandt andet sproget, som Navajo-indianerstammen anvender.

Google oplyser, at 70 procent af YouTube-seerne kommer fra ikke engelsktalende lande, og derfor er det vigtigt at kunne formidle videoindholdet på mange forskellige sprog.

Maskin-makedonsk

Men hvis du ønsker at se en video indtalt på maltesisk eller makedonsk, får du den stadig ikke automatisk oversat til fejlfrit dansk.

Oversættelsen sker i første omgang automatisk via Googles ikke altid perfekte oversætter, Google Translate. Men man kan også vælge at gøre det manuelt.

Efterfølgende kan uploaderen selv finjustere teksterne - eller bede andre gøre det. Danske video-magere, der vil udvide deres seertal, kan få hjælp til at oversætte deres danske videoer hos Google her.

Annonce

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S