Skadelig besked sletter din Android-telefon

Ved at sende specielle koder til en Android-smartphone kan telefonens sim-kort gøres ubrugeligt.

Artikel top billede

Et nyt sikkerhedshul rammer brugere af bestemte Android-telefoner. På hacker-konferencen Ekoparty i denne uge kunne sikkerheds-eksperten Ravi Borgaonkar demonstrere, at Samsung-smartphones med Android kan fjernstyres med de såkaldte USSD (Unstructured Supplementary Service Data) koder.

Hvis man sender koden *2767*3855# til telefonen, bliver firmwaren eksempelvis nulstillet. Det kan gøres med en speciel linkadresse eller en WAP-Push-besked. Det skulle også fungere med en QR-kode.

Der er tale om såkaldte TEL: links, som normalt bruges til telefonnumre. Men de kan altså misbruges til at sende styrekoder til telefonen.

Tyske heise security har testet sikkerhedshullet og konstaterer, at det fungerer på en Samsung Galaxy S2 med Android 2.3.6. Det skulle også virke på Android 4.0.3.

Nu ser det ud til, at smartphones fra andre producenter også er ramt. På nogle HTC-telefoner skulle det være muligt at deaktivere sim-kortet ved at sende en bestemt USSD-sekvens. Motorola Razr skulle også være sårbar.

Normalt kan kortet genåbnes ved at indtaste PUK-koden, men i dette tilfælde kan man blokere kortet, så brugeren er nødt til at bestille et nyt sim.

Hvis man går ind på denne side med sin smartphone, kan man se, om den er sårbar. Hvis telefonen viser det 15-cifrede IMEI-nummer, så har den sandsynligvis det pågældende sikkerhedshul.

Man kan beskytte sig med apps som TelStop eller NoTelURL fra Google Play butikken. De blokerer for TEL: links.

Sikkerhedshullet findes tilsyneladende hverken i Windows Phone eller iOS.

Annonce

Statens IT

Teamleder til SAP kompetencecenter

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Jyske Bank

Forretningsudvikler til Modeldata

Københavnsområdet

Jyske Bank

Product Manager til Digitale services

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S