Skadelig besked sletter din Android-telefon

Ved at sende specielle koder til en Android-smartphone kan telefonens sim-kort gøres ubrugeligt.

Artikel top billede

Et nyt sikkerhedshul rammer brugere af bestemte Android-telefoner. På hacker-konferencen Ekoparty i denne uge kunne sikkerheds-eksperten Ravi Borgaonkar demonstrere, at Samsung-smartphones med Android kan fjernstyres med de såkaldte USSD (Unstructured Supplementary Service Data) koder.

Hvis man sender koden *2767*3855# til telefonen, bliver firmwaren eksempelvis nulstillet. Det kan gøres med en speciel linkadresse eller en WAP-Push-besked. Det skulle også fungere med en QR-kode.

Der er tale om såkaldte TEL: links, som normalt bruges til telefonnumre. Men de kan altså misbruges til at sende styrekoder til telefonen.

Tyske heise security har testet sikkerhedshullet og konstaterer, at det fungerer på en Samsung Galaxy S2 med Android 2.3.6. Det skulle også virke på Android 4.0.3.

Nu ser det ud til, at smartphones fra andre producenter også er ramt. På nogle HTC-telefoner skulle det være muligt at deaktivere sim-kortet ved at sende en bestemt USSD-sekvens. Motorola Razr skulle også være sårbar.

Normalt kan kortet genåbnes ved at indtaste PUK-koden, men i dette tilfælde kan man blokere kortet, så brugeren er nødt til at bestille et nyt sim.

Hvis man går ind på denne side med sin smartphone, kan man se, om den er sårbar. Hvis telefonen viser det 15-cifrede IMEI-nummer, så har den sandsynligvis det pågældende sikkerhedshul.

Man kan beskytte sig med apps som TelStop eller NoTelURL fra Google Play butikken. De blokerer for TEL: links.

Sikkerhedshullet findes tilsyneladende hverken i Windows Phone eller iOS.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg