Skadelig besked sletter din Android-telefon

Ved at sende specielle koder til en Android-smartphone kan telefonens sim-kort gøres ubrugeligt.

Artikel top billede

Et nyt sikkerhedshul rammer brugere af bestemte Android-telefoner. På hacker-konferencen Ekoparty i denne uge kunne sikkerheds-eksperten Ravi Borgaonkar demonstrere, at Samsung-smartphones med Android kan fjernstyres med de såkaldte USSD (Unstructured Supplementary Service Data) koder.

Hvis man sender koden *2767*3855# til telefonen, bliver firmwaren eksempelvis nulstillet. Det kan gøres med en speciel linkadresse eller en WAP-Push-besked. Det skulle også fungere med en QR-kode.

Der er tale om såkaldte TEL: links, som normalt bruges til telefonnumre. Men de kan altså misbruges til at sende styrekoder til telefonen.

Tyske heise security har testet sikkerhedshullet og konstaterer, at det fungerer på en Samsung Galaxy S2 med Android 2.3.6. Det skulle også virke på Android 4.0.3.

Nu ser det ud til, at smartphones fra andre producenter også er ramt. På nogle HTC-telefoner skulle det være muligt at deaktivere sim-kortet ved at sende en bestemt USSD-sekvens. Motorola Razr skulle også være sårbar.

Normalt kan kortet genåbnes ved at indtaste PUK-koden, men i dette tilfælde kan man blokere kortet, så brugeren er nødt til at bestille et nyt sim.

Hvis man går ind på denne side med sin smartphone, kan man se, om den er sårbar. Hvis telefonen viser det 15-cifrede IMEI-nummer, så har den sandsynligvis det pågældende sikkerhedshul.

Man kan beskytte sig med apps som TelStop eller NoTelURL fra Google Play butikken. De blokerer for TEL: links.

Sikkerhedshullet findes tilsyneladende hverken i Windows Phone eller iOS.

Netcompany A/S

IT Manager

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Kickstart din karriere og bliv IT-supporterelev hos Haderslev Kaserne

Sydjylland

Netcompany A/S

Erfaren databasespecialist

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

Salesforce CTO - Nordics (Denmark)

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra 7N A/S

7N: Specialisterne bag Europas digitale forsvarsparathed

Når Danmark og Europa skal ruste sig til en ny sikkerhedspolitisk virkelighed, handler det ikke længere kun om materiel og mandskab.

Navnenyt fra it-Danmark

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job