Skadelig besked sletter din Android-telefon

Ved at sende specielle koder til en Android-smartphone kan telefonens sim-kort gøres ubrugeligt.

Artikel top billede

Et nyt sikkerhedshul rammer brugere af bestemte Android-telefoner. På hacker-konferencen Ekoparty i denne uge kunne sikkerheds-eksperten Ravi Borgaonkar demonstrere, at Samsung-smartphones med Android kan fjernstyres med de såkaldte USSD (Unstructured Supplementary Service Data) koder.

Hvis man sender koden *2767*3855# til telefonen, bliver firmwaren eksempelvis nulstillet. Det kan gøres med en speciel linkadresse eller en WAP-Push-besked. Det skulle også fungere med en QR-kode.

Der er tale om såkaldte TEL: links, som normalt bruges til telefonnumre. Men de kan altså misbruges til at sende styrekoder til telefonen.

Tyske heise security har testet sikkerhedshullet og konstaterer, at det fungerer på en Samsung Galaxy S2 med Android 2.3.6. Det skulle også virke på Android 4.0.3.

Nu ser det ud til, at smartphones fra andre producenter også er ramt. På nogle HTC-telefoner skulle det være muligt at deaktivere sim-kortet ved at sende en bestemt USSD-sekvens. Motorola Razr skulle også være sårbar.

Normalt kan kortet genåbnes ved at indtaste PUK-koden, men i dette tilfælde kan man blokere kortet, så brugeren er nødt til at bestille et nyt sim.

Hvis man går ind på denne side med sin smartphone, kan man se, om den er sårbar. Hvis telefonen viser det 15-cifrede IMEI-nummer, så har den sandsynligvis det pågældende sikkerhedshul.

Man kan beskytte sig med apps som TelStop eller NoTelURL fra Google Play butikken. De blokerer for TEL: links.

Sikkerhedshullet findes tilsyneladende hverken i Windows Phone eller iOS.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network