Her koster piratkopiering 10 års fængsel

I Japan kan upload af piratkopier nu straffes med op til 10 års fængsel.

Artikel top billede

En ny lov i Japan betyder, at pirater kan risikere meget strenge straffe. Det er allerede ulovligt at hente og udbrede piratkopieret materiale i Japan, men der har ikke været nogen straf - indtil nu. Fremover kan ulovlig upload af copyright-beskyttet musik og film straffes med op til 10 års fængsel  og en bøde på næsten 800.000 kroner. Den maksimale straf for download af piratkopier er på to års fængsel og 160.000 kroner i bøde. Det skriver BBC.

Det er landets stærke musik-industri, der har presset på for at få de strenge straffe. Japan er det andetstørste marked for musik i verden - kun i USA bliver der solgt endnu mere musik.

I teorien kan internet-brugere risikere at blive straffet under den nye lov, allerede hvis de blot downloader én ulovlig fil.

Det japanske musik-brancheforbund anslår, at der hentes 10 ulovlige filer for hvert musikstykke, der sælges lovligt. Hos Sony Music Entertainment Japan er man da også meget positiv over for de nye strenge straffe.

Men den japanske advokat-forening har kritiseret, at piratkopiering nu skal stemples som en kriminel handling.

"Man bør være meget forsigtig med at behandle personlige handlinger som kriminalitet, og den faktiske materielle skade fra den enkelte ulovlige download er meget lille," hedder det i en kommentar fra foreningen.

Men det har ikke ændret holdningen hos de japanske politikere, som vedtog loven tidligere i år. Det førte til en bølge af cyberprotester og "defacements" hos de store politiske partier på nettet. En gruppe med Anonymous-masker har også protesteret på gaden i Tokyo.

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S