Her koster piratkopiering 10 års fængsel

I Japan kan upload af piratkopier nu straffes med op til 10 års fængsel.

Artikel top billede

En ny lov i Japan betyder, at pirater kan risikere meget strenge straffe. Det er allerede ulovligt at hente og udbrede piratkopieret materiale i Japan, men der har ikke været nogen straf - indtil nu. Fremover kan ulovlig upload af copyright-beskyttet musik og film straffes med op til 10 års fængsel  og en bøde på næsten 800.000 kroner. Den maksimale straf for download af piratkopier er på to års fængsel og 160.000 kroner i bøde. Det skriver BBC.

Det er landets stærke musik-industri, der har presset på for at få de strenge straffe. Japan er det andetstørste marked for musik i verden - kun i USA bliver der solgt endnu mere musik.

I teorien kan internet-brugere risikere at blive straffet under den nye lov, allerede hvis de blot downloader én ulovlig fil.

Det japanske musik-brancheforbund anslår, at der hentes 10 ulovlige filer for hvert musikstykke, der sælges lovligt. Hos Sony Music Entertainment Japan er man da også meget positiv over for de nye strenge straffe.

Men den japanske advokat-forening har kritiseret, at piratkopiering nu skal stemples som en kriminel handling.

"Man bør være meget forsigtig med at behandle personlige handlinger som kriminalitet, og den faktiske materielle skade fra den enkelte ulovlige download er meget lille," hedder det i en kommentar fra foreningen.

Men det har ikke ændret holdningen hos de japanske politikere, som vedtog loven tidligere i år. Det førte til en bølge af cyberprotester og "defacements" hos de store politiske partier på nettet. En gruppe med Anonymous-masker har også protesteret på gaden i Tokyo.

Læses lige nu

    Vivant ApS

    Team Lead – Support & Operations

    Københavnsområdet

    Jet Time A/S

    Dataanalytiker (Data Analyst)

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Sydjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS