Her koster piratkopiering 10 års fængsel

I Japan kan upload af piratkopier nu straffes med op til 10 års fængsel.

Artikel top billede

En ny lov i Japan betyder, at pirater kan risikere meget strenge straffe. Det er allerede ulovligt at hente og udbrede piratkopieret materiale i Japan, men der har ikke været nogen straf - indtil nu. Fremover kan ulovlig upload af copyright-beskyttet musik og film straffes med op til 10 års fængsel  og en bøde på næsten 800.000 kroner. Den maksimale straf for download af piratkopier er på to års fængsel og 160.000 kroner i bøde. Det skriver BBC.

Det er landets stærke musik-industri, der har presset på for at få de strenge straffe. Japan er det andetstørste marked for musik i verden - kun i USA bliver der solgt endnu mere musik.

I teorien kan internet-brugere risikere at blive straffet under den nye lov, allerede hvis de blot downloader én ulovlig fil.

Det japanske musik-brancheforbund anslår, at der hentes 10 ulovlige filer for hvert musikstykke, der sælges lovligt. Hos Sony Music Entertainment Japan er man da også meget positiv over for de nye strenge straffe.

Men den japanske advokat-forening har kritiseret, at piratkopiering nu skal stemples som en kriminel handling.

"Man bør være meget forsigtig med at behandle personlige handlinger som kriminalitet, og den faktiske materielle skade fra den enkelte ulovlige download er meget lille," hedder det i en kommentar fra foreningen.

Men det har ikke ændret holdningen hos de japanske politikere, som vedtog loven tidligere i år. Det førte til en bølge af cyberprotester og "defacements" hos de store politiske partier på nettet. En gruppe med Anonymous-masker har også protesteret på gaden i Tokyo.

Læses lige nu

    Annonce

    BEC Financial Technologies

    Sr. Software Engineer for Accounting & Data Monitoring

    Region Sjælland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Vil du bygge API'er uden en facitliste i IT-afdelingen i PET?

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S