Her koster piratkopiering 10 års fængsel

I Japan kan upload af piratkopier nu straffes med op til 10 års fængsel.

Artikel top billede

En ny lov i Japan betyder, at pirater kan risikere meget strenge straffe. Det er allerede ulovligt at hente og udbrede piratkopieret materiale i Japan, men der har ikke været nogen straf - indtil nu. Fremover kan ulovlig upload af copyright-beskyttet musik og film straffes med op til 10 års fængsel  og en bøde på næsten 800.000 kroner. Den maksimale straf for download af piratkopier er på to års fængsel og 160.000 kroner i bøde. Det skriver BBC.

Det er landets stærke musik-industri, der har presset på for at få de strenge straffe. Japan er det andetstørste marked for musik i verden - kun i USA bliver der solgt endnu mere musik.

I teorien kan internet-brugere risikere at blive straffet under den nye lov, allerede hvis de blot downloader én ulovlig fil.

Det japanske musik-brancheforbund anslår, at der hentes 10 ulovlige filer for hvert musikstykke, der sælges lovligt. Hos Sony Music Entertainment Japan er man da også meget positiv over for de nye strenge straffe.

Men den japanske advokat-forening har kritiseret, at piratkopiering nu skal stemples som en kriminel handling.

"Man bør være meget forsigtig med at behandle personlige handlinger som kriminalitet, og den faktiske materielle skade fra den enkelte ulovlige download er meget lille," hedder det i en kommentar fra foreningen.

Men det har ikke ændret holdningen hos de japanske politikere, som vedtog loven tidligere i år. Det førte til en bølge af cyberprotester og "defacements" hos de store politiske partier på nettet. En gruppe med Anonymous-masker har også protesteret på gaden i Tokyo.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk systemansvarlig / ingeniør inden for taktisk datalink

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI’s produktivitetsparadoks: Hvor bliver gevinsterne af?

    Undersøgelser i Danmark og udlandet tyder på, at AI endnu ikke for alvor kan aflæses i produktivitet og bundlinje.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S