Greenpeace kritiserer miljømærke til Apple-computere

De meget tynde ultrabooks må fortsæt bære miljømærket Epeat. Det har udløst en skarp kritik fra Greenpeace.

Artikel top billede

Efter en analyse af fem tynde ultrabooks fra Apple, Lenovo, Samsung og Toshiba har Epeat nu besluttet, at de overholder alle kravene til miljømærket. Det må tolkes som en klar sejr for Apple og et nederlag for alle dem, der har kritiseret selskabets sammenlimede produkter.

I juli besluttede Apple at trække sig fra miljøprogrammet Epeat (Electronic Product Environmental Assessment Tool).

For at få produkter godkendt under ordningen er der en række krav, der skal opfyldes, herunder at det skal være nemt at skille produkter ad med almindelige værktøjer og fjerne giftige komponenter som batterier.

Men de seneste Apple-produkter er meget svære at åbne og reparere. Tidligere i år kunne iFixit fortælle, at man aldrig har set en computer, der er så svær at opgradere som den seneste MacBook Pro med Retina-display.

På en skala fra 1 til 10, hvor 10 er det nemmeste at reparere, kan den nye MacBook ikke score mere end 1. Apple har brugt masser af lim og særlige skruer, som gør det meget svært at åbne computeren.

Apple valgte senere at ændre sin beslutning og vende tilbage til Epeat. Det skyldes formentlig, at mærket er en forudsætning for at sælge produkter til det offentlige i USA.

Her er det nemlig et krav, at 95 pct. af den elektronik, der bruges af offentlige institutioner, skal bruge Epeat-mærket. Flere af de store firmaer som Ford og mange universiteter kræver også, at produkter skal bære dette mærke.

I den seneste meddelelse fra Epeat fremgår det ikke, hvilke konkrete ultrabook-modeller man har testet, men det ser ud til, at kriterierne er blødet så meget op, at alle computere kan få mærket.

Der er blandt andet et krav til, at computeren kan "opgraderes" med ny hardware - men det betyder nu blot, at der skal være en "ekstern udgang", hvor man kan udvide kapaciteten. En simpel usb-port er altså nok.

Det er også et krav, at kabinet og batteri skal kunne fjernes nemt med almindelige værktøjer, og det skulle også være opfyldt i alle modellerne. Ifølge Epeat tager det maksimalt 20 minutter at åbne kabinettet, og batteriet kan fjernes på et par minutter.

Men det fremgår altså ikke, om Epeat kun har testet Macbook Air eller Retina-modellen, hvor batteriet er klæbet fast.

Det har fået Greenpeace til at kritisere Epeat for at "bøje sig" for kravene fra producenterne. Epeat har godkendt tvivlsomme produkter, som blot vil få bjergene af elektroskrot til at vokse endnu mere.

"Apple ville ændre Epeat standarderne, fordi de vidste, at deres Macbook Pro med Retina-display ikke kunne opfylde kravene i juli. Nu har Epeat ændret sine regler, så de også passer til Macbook Pro og ultrabooks. Er det et tilfælde?" spørger it-analytiker Casey Harrell fra Greenpeace.

Han mener, at Epeat skaber forvirring hos forbrugere og virksomheder, som vil købe grøn elektronik, og sender et signal til producenterne om, at de kan fortsætte med at sælge produkter, som er meget svære at reparere og opgradere. I stedet for at skifte batteriet vil forbrugerne blot købe en ny computer - en sejr for producenterne, men et nederlag for miljøet.

Annonceindlæg fra Axcess Nordic

AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job