Microsoft vil måske overtage Netflix

Et salg til Microsoft kan være nært forestående. Aktiekursen for Netflix har netop taget et stort spring.

Artikel top billede

Netflix har netop lanceret sin populære video-tjeneste i Danmark, hvor man skal betale 79 kroner om måneden for ubegrænset adgang til at streame film og tv-serier. Nu er der rygter om, at Microsoft er tæt på at købe Netflix. Ifølge Forbes og andre amerikanske medier forsøger Microsoft i øjeblikket at overtage Netflix og selskabet er parat til at betale 90 dollar per aktie. Inden rygterne lå aktiekursen kun på 58 dollar, men de steg hurtigt med 13 pct.

I sidste uge måtte Netflix ellers skuffe sine investorer i USA. Tidligere i år har Netflix forudsagt, at antallet af abonnenter i USA vil vokse med syv millioner i 2012, men det er nu nedjusteret til lidt over fem millioner.

Senest er det kommet frem, at den kendte finansmand Carl Icahn har købt næsten ti procent af Netflix. Hans firma Icahn Capital LP har købt 5,54 millioner Netflix-aktier for 168,9 millioner dollar. Denne nyhed fik igen aktiekursen til at stige betydeligt i denne uge.

I den officielle meddelelse til det amerikanske børstilsyn, SEC, hedder det blandt andet, at Netflix kan have en "betydelig strategisk værdi" for større selskaber. Det bliver tolket som en bekræftelse af et muligt salg til Microsoft.

Icahn har tidligere været en af de store aktionærer og bestyrelsesmedlem i videoudlejnings-kæden Blockbuster, som gik konkurs i USA tilbage i 2010. Det var netop kampen med Netflix, der ødelagde forretningen for Blockbuster i USA.

Der har tidligere været rygter om, at både Amazon, Yahoo og Apple har ønsket at overtage Netflix. Men det ser ud til, at der er mere substans i Microsoft-rygterne.

Netflix-chef Reed Hastings har siddet i Microsofts bestyrelse, men han er netop trådt tilbage som bestyrelsesmedlem. Det skyldes angiveligt, at han vil bruge mere tid på Netflix, men han sidder stadig i bestyrelsen hos flere andre store selskaber, herunder Facebook.

Så det kan være endnu et tegn på, at Microsoft gør klar til at overtage Netflix. Ingen af de to selskaber har ønsket at kommentere rygterne.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job