Dansk opfindelse kan spore stjålne køretøjer uden gps

Antenner i Post Danmarks biler kan bruges til at finde stjålne biler og cykler.

Artikel top billede

En ny og meget lille elektronisk enhed med det passende navn Diims skal gøre det muligt at opspore sine ejendele i hele Danmark - uden indbygget gps. Den lille enhed udsender et elektronisk radiosignal, der kan opfanges af antenner installeret i Post Danmarks biler og bygninger.

Postbilerne kommer rundt overalt i landet, og den forsvundne genstand skal blot befinde sig inden for 10-200 meter fra antennenetværket for at blive registreret. Herefter kan ejeren se registreringen i et onlinesystem eller med den tilhørende app.

"Teknologien er både simpel og effektiv og kan nemt gemmes væk i de ting, du bruger allermest, og som du er træt af at miste. Vi sikrer, at du altid kan holde øje med, hvor dine ejendele befinder sig," siger Nicolai Lind Jørgensen, salgschef for Diims-konceptet.

Den lille enhed måler fire centimeter i diameter og er ti millimeter tyk. Det er den danske virksomhed Commotive, der står bag konceptet. Her forventer man, at det kan blive en populær sporingsløsning i løbet af få år - ikke mindst blandt cykel-ejere, fordi der på nuværende tidspunkt er utroligt langt mellem opklaringerne af cykeltyverier.

Firmaet fortæller, at man har indgået et samarbejde med den tyske cykellygte-producent ABUS, hvor enheden indbygges i cykeludstyr, bl.a. i en ny baglygte, så cyklen kan genfindes. I 2010 blev der i Danmark stjålet 71.736 cykler - det svarer til ca. 200 cykler om dagen.

Men dimsen skal også bruges til at spore scootere, motorcykler, skov- og parkmaskiner og bådudstyr.

Enheden udnytter udsender et signal, der opfanges af postvæsenet køretøjer og bygninger, og som efterfølgende videresendes til et onlinesystem. Diims holder strøm i to år, og når det er tid til at skifte batteri, får man automatisk besked.

I modsætning til systemer med gps-sporing er der ikke tale om et realtids-system, hvor man hele tid kan følge enheden online. Diims fortæller kun om positionen, når enheden har været i nærheden af postvæsenets antennesystem.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Datacentertekniker hos PET

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    License Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)