Sådan blev 270 millioner kroner stjålet med malware

En ny variant af Zeus-botnettet har plyndret mange europæiske netbank-kunders konti.

Artikel top billede

En rapport fra Check Point og Versafe fortæller hvordan en malware-kampagne kaldet Eurograbber har stjålet mere end 270 millioner kroner hos 30.000 europæiske netbank-brugere. De første angreb skete i Italien og spredte sig hurtigt til Tyskland, Spanien og Holland.

Eurograbber bruger en variant af Zeus-trojaneren, og der er tale om et meget avanceret angreb, hvor både computeren og mobilen bliver inficeret med malware.

Mange banker bruger to-faktor login, hvor brugeren skal indtaste et såkaldt TAN (Transaction Authentication Number) der sendes til mobilen. Men i dette tilfælde sørger trojaneren for at opfange beskeden og aflure koden.

Den mobile trojaner findes både til Android og Blackberry, og den har både inficeret private og firmabrugere.

Inficeringen starter med, at brugeren klikker på et "dårligt" link, som downloader en skræddersyet trojaner til computeren. Det kan enten ske når man surfer på nettet eller - mere sandsynligt - hvis man klikker på et link i en phishing-mail.

Når brugeren herefter forsøger at logge sig på sin netbank, træder programmet i aktion og åbner en dialogboks, hvor brugeren bliver bedt om at indtaste sit mobiltelefon-nummer.

Herefter bliver brugeren informeret om, at man skal gennemføre et "banking software security upgrade" ved at følge instruktioner som sendes til mobilen per sms. Denne besked indeholder et link til den såkaldte sikkerheds-opdatering, som i virkeligheden henter en variant af Zeus til mobilen.

Den har kun ét formål - at opfange beskeden fra banken med TAN-koden. Dermed kan angriberne både overvåge brugerens computer og mobiltelefon. Det sker med et netværk af command-and-control servere.

Ifølge rapporten har Eurograbber stjålet beløb på mellem 3.500 kr. og 1,8 mio. kr. fra den enkelte bankkonto.

Annonce

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S