Sådan blev 270 millioner kroner stjålet med malware

En ny variant af Zeus-botnettet har plyndret mange europæiske netbank-kunders konti.

Artikel top billede

En rapport fra Check Point og Versafe fortæller hvordan en malware-kampagne kaldet Eurograbber har stjålet mere end 270 millioner kroner hos 30.000 europæiske netbank-brugere. De første angreb skete i Italien og spredte sig hurtigt til Tyskland, Spanien og Holland.

Eurograbber bruger en variant af Zeus-trojaneren, og der er tale om et meget avanceret angreb, hvor både computeren og mobilen bliver inficeret med malware.

Mange banker bruger to-faktor login, hvor brugeren skal indtaste et såkaldt TAN (Transaction Authentication Number) der sendes til mobilen. Men i dette tilfælde sørger trojaneren for at opfange beskeden og aflure koden.

Den mobile trojaner findes både til Android og Blackberry, og den har både inficeret private og firmabrugere.

Inficeringen starter med, at brugeren klikker på et "dårligt" link, som downloader en skræddersyet trojaner til computeren. Det kan enten ske når man surfer på nettet eller - mere sandsynligt - hvis man klikker på et link i en phishing-mail.

Når brugeren herefter forsøger at logge sig på sin netbank, træder programmet i aktion og åbner en dialogboks, hvor brugeren bliver bedt om at indtaste sit mobiltelefon-nummer.

Herefter bliver brugeren informeret om, at man skal gennemføre et "banking software security upgrade" ved at følge instruktioner som sendes til mobilen per sms. Denne besked indeholder et link til den såkaldte sikkerheds-opdatering, som i virkeligheden henter en variant af Zeus til mobilen.

Den har kun ét formål - at opfange beskeden fra banken med TAN-koden. Dermed kan angriberne både overvåge brugerens computer og mobiltelefon. Det sker med et netværk af command-and-control servere.

Ifølge rapporten har Eurograbber stjålet beløb på mellem 3.500 kr. og 1,8 mio. kr. fra den enkelte bankkonto.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Compliance Officer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef til Datagovernance – Dataplatform og Digitalt Fundament

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS