Danske netbank-beskyttere sigter mod verden efter millioninvestering

Hvad skal Codesealer bruge 16,5 millioner kroner til?

Artikel top billede

Codesealer har grund til at lukke champagne op i dag. Foto: Codesealer/Twitter

De fleste danskere lader først champagnepropperne poppe om nogle dage. Men hos iværksætterfirmaet Codesealer var der grund til at gøre det allerede før jul.

Firmaet fik nemlig 16,5 millioner kroner i kapitaltilførsel fra virksomhedens ledelse og ikke mindst Danmark største venturekapitalfond, SEED Capital, og VF Venture (datterselskab til den statsejede Vækstfonden).

Codesealer har udviklet en teknologi til at bekæmpe de berygtede man-in-the-middle-angreb, som især bruges til at "dirke" netbankerne op med.
Den unikke softwareløsning installeres direkte hos netbankerne for at beskytte bankens kunder mod hacking. Siden ComON skrev om firmaet første gang for to år siden, har Codesealer blandt andet fået nogle af Nordens største banker i kundekartoteket.

Next stop: Verden
Den tidlige julegave bruges til at sætte gang i en international lancering. Først Europa. Siden resten af verden.

"Vi er i dialog med en lang række af verdens største banker, som bekræfter, at vi har et helt unikt produkt, som løser et stort problem for dem. Med kapitaltilførslen får vi den nødvendige styrke til at vækste internationalt. Målet er, at vores software bliver den internationale standard til beskyttelse af netbankkunder imod hacking," udtaler direktør i CodeSealer Nicolaj Højer Nielsen, der stiftede Codesealer sammen med Martin Boesgaard.

Firmaet anslår, at der på verdensplan stjæles for over tre milliarder dollars årligt. Det omfang skal Codsesealer begrænse.

CodeSealer blev i 2011 udpeget som en af Europas mest lovende start-up virksomheder af magasinet Red Herring.

Annonce

LB Forsikring

Product Owner - Produktudvikling

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Sr. Business Analyst for Accounting Data & Monitoring

Uspecificeret arbejdssted

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Annonceindlæg tema

Cloud & AI

I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S