Dobbelt styresystem: 18 tommer tablet kører Android og Windows 8

Din iPad kommer til at ligne en dværg, når den sammenlignes med Asus' nyeste tablet på hele 18,4 tommer. Giganten kører både Android og Windows 8 og er derfor udstyret med to forskellige processorer.

Artikel top billede

Kan en tablet blive for stor? Hvad siger du til et monstrum på 18,4 tommer? 

Så stor er Asus' nye Transformer AiO, der netop er blevet præsenteret på forbrugerelektronikmessen CES i Las Vegas.

Egentlig er det en såkaldt All-in-One, hvor computerdelen er bygget ind i skærm og fod, der alt afhængig af model kan betjenes med touch. Dem findes der adskillige af.

Men Transformer AiO skiller sig ud fra mængden ved, at skærmen kan tages helt af foden og fungere som tablet-pc.

Derfor kan du sætte dig over i sofaen med Transformer AiO, hvis du ellers er i stand til at holde den 18,4 tommer store tablet med en skærmopløsning på 1920 gange 1080 pixel.

To styresystemer

Tablet-pc'en er udstyret med to forskellige styresystemer, og derfor kan den både afvikle Windows 8 og Android 4.1 også kendt som Jelly Bean.

Asus' nye model fås i flere forskellige konfigurationer, hvor den mest hidsige byder på en kraftig Intel Core i7-processor, otte gigabyte ram, to terabyte harddisk og et Nvidia GT 730M-grafikkort.

De mange hestekræfter er bygget ind i foden, der holder tablet'en, og de er naturligvis primært tiltænkt arbejde med Windows 8.

Inde i selve skærmen sidder en Nvidia Tegra 3-processor, der skal bruges til at afvikle Android.

Ifølge Asus skulle det være nemt og hurtigt at hoppe fra Windows 8 til Android og tilbage igen blot ved at trykke på en knap, der er placeret i højre side af skærmen.

Selv om tablet'en er frakoblet foden, kan den bruges med Windows 8. Det skyldes, at der kan sendes et trådløst signal til tablet-delen fra foden, hvor hardwaren sidder, der kører Microsofts nye styresystem.

Måske er Asus klar over, at 18,4 tommer med en vægt på 2,4 kilo er i overkanten for en tablet-pc.

Det er trods alt Asus, der stod bag Nexus 7 på 'sølle' syv tommer, der blev lanceret i sommeren 2012.

Derfor er Transformer AiO udstyret med et håndtag, når den skal slæbes rundt i dagligstuen.

Der er ingen pris eller konkret lanceringsdato for Transformer AiO.

Event: SAP Excellence Day 2026

It-løsninger | Nordhavn

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

24. februar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

Karoline Lotz Jonassen

Forte Advice

Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura