Media Markt fanget i at linke til fixet pris-tjek

Vi er billigere, skriger Media Markt ud til kunderne. Som argument linker firmaet til en prissammenlignings-database - men her fortæller man ikke hele sandheden.

Artikel top billede

Med en stor onlineoffesiv fortæller den tyske retailforhandler Media Markt til alle og enhver, at de er billigere end konkurrenterne. Kunderne får endda lov til at tjekke Media Markts påstand realtime. Under varerne på den tyske storforhandlers hjemmeside er der nemlig direkte link til prissammenligner på det tyske prissammenligningssite idealo.de.

Men historien holder ikke fuldstændig vand. Det tyske forhandlermedie CRN har nemlig gået den tyske storforhandler efter i sømmene. CRNs tjek afslørede, at nogle af de prissammenligninger som Media Markt linker til er fixede.

I et eksempel med en Motorola Razr mobiltelefon linker Media Markt til en søgning, hvor de selv kommer øverst i søgningen, som den billigste (362 Euro). Og dog. Media Markt kommer øverst i søgningen, men i selve listen kommer Amazon ud med lavere pris end Media Markt (359 Euro).

Ikke nok med det. CRN foretog også en søgningen uden at gå via Media Markts direkte link ind på Idealo.de. Og her bliver resultatet endnu mindre flatterende for Media Markt. Her dukker pludselig en helt ny spiller, Base, op på listen med en endnu lavere pris - nemlig 349 Euro.

Ifølge tyske CRN er der derfor snarere tale om billige tricks end lave priser.

Metoden er dog ifølge tyske CRN ikke uden for lovens grænser, selv om kunderne forledes til at tro, at det forholder sig sådan.

Media Markt har nemlig lavet nogle forbehold, der gør det svært at ramme dem gennem tysk lovgivning. Desuden er der den detalje, at hvis man ser godt efter de søgeresultater, som Idealo.de viser på sin hjemmesider, så er Media Markts tilbud mærket "annonce".

Tyske CRN konkluderer derfor, at man ikke længere skal tro på "uafhængige" prissammenligninger.

Læs mere:

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S