3 bekræfter: Sms-beskeder går tabt med 4G-forbindelse

Risiko for dansk sms-kaos: Beskeder når ikke frem, når der bruges 4G.

Artikel top billede

Foto: Robert Hendel.

En stor del af dine sms-beskeder går sandsynligvis tabt, hvis du bruger teleselskabet 3's 4G-netværk (LTE).


Stine Green Paulsen, kommunikationschef hos 3, bekræfter nu over for ComON, at 3 i øjeblikket er ramt af et problem, der betyder, at sms-beskeder ikke når frem til modtageren, hvis selskabets 4G-net bliver anvendt.

Et forsøg som ComON udførte tirsdag viste, at otte ud af 20 afsendte sms-beskeder gik tabt, når de blev afsendt fra en 3G-telefon til en 4G-telefon.

"Da vi talte sammen i går, virkede det ikke, som om der var noget problem. Men nu har vi fået flere meldinger om folk, der oplever, at deres sms-beskeder ikke når frem, og vi kan se, at der er et reelt problem. Jeg oplevede det faktisk også selv i aftes," siger Stine Green Paulsen.

Ikke kun iPhones

Selv om problemet blev identificeret, umiddelbart efter at Apple åbnede for brug af 4G-nettet på iPhone 5-telefoner i Danmark, er problemet ikke isoleret til Apple-telefoner, men opstår tilsyneladende ved brug med alle slags 4G-telefoner.

ComON skrev tidligere, at problemet opstår, når beskederne sendes på tværs af 3G- og 4G nettet. 

Men ifølge Stine Green Paulsen er problemet og dets årsag endnu ikke identificeret. På nuværende tidspunkt ved selskabet blot, at problemet opstår, når der er en 4G-telefon involveret.

Hun ved endnu ikke, om problemet kun opstår, når der kommunikeres mellem to telefoner på 3's netværk, eller om det er tilstrækkeligt, at blot den ene telefon anvender 3's net. Men en 3-kunde oplyser til ComON, at han også oplever, at beskeder går tabt, når de afsendes til ham fra andre netværk end 3's. 


Ved ikke, hvornår problemet er løst
3 kan heller ikke sige noget om, hvornår problemet forventes at være løst.

"Det kan vi først sige, når vi kender problemets årsag. Men jeg kan sige, at vores teknikere i øjeblikket arbejder på højtryk for at få det løst," siger hun.

Indtil da vil iPhone-brugere sandsynligvis kunne undgå at blive ramt af problemet, hvis de vælger at afsende iMessages i stedet for sms-beskeder. Men som bekendt kan iMessages kun anvendes mellem Apple-enheder.

Er du i tvivl om hvorvidt du afsender iMessages, kan en iMessage genkendes på, at taleboblen er blå i stedet for grøn i din iPhones besked-app.

Læs også:

Sms-beskeder går tabt: 3 ramt af 4G-koks efter iPhone-opdatering 

 Nu får din iPhone 4G: iOS 6.1 er klar til download

Læses lige nu

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Partner Success Manager – Cloud, Security & Software

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Platform Engineer med flair for MLOPS hos PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S