3 bekræfter: Sms-beskeder går tabt med 4G-forbindelse

Risiko for dansk sms-kaos: Beskeder når ikke frem, når der bruges 4G.

Artikel top billede

Foto: Robert Hendel.

En stor del af dine sms-beskeder går sandsynligvis tabt, hvis du bruger teleselskabet 3's 4G-netværk (LTE).


Stine Green Paulsen, kommunikationschef hos 3, bekræfter nu over for ComON, at 3 i øjeblikket er ramt af et problem, der betyder, at sms-beskeder ikke når frem til modtageren, hvis selskabets 4G-net bliver anvendt.

Et forsøg som ComON udførte tirsdag viste, at otte ud af 20 afsendte sms-beskeder gik tabt, når de blev afsendt fra en 3G-telefon til en 4G-telefon.

"Da vi talte sammen i går, virkede det ikke, som om der var noget problem. Men nu har vi fået flere meldinger om folk, der oplever, at deres sms-beskeder ikke når frem, og vi kan se, at der er et reelt problem. Jeg oplevede det faktisk også selv i aftes," siger Stine Green Paulsen.

Ikke kun iPhones

Selv om problemet blev identificeret, umiddelbart efter at Apple åbnede for brug af 4G-nettet på iPhone 5-telefoner i Danmark, er problemet ikke isoleret til Apple-telefoner, men opstår tilsyneladende ved brug med alle slags 4G-telefoner.

ComON skrev tidligere, at problemet opstår, når beskederne sendes på tværs af 3G- og 4G nettet. 

Men ifølge Stine Green Paulsen er problemet og dets årsag endnu ikke identificeret. På nuværende tidspunkt ved selskabet blot, at problemet opstår, når der er en 4G-telefon involveret.

Hun ved endnu ikke, om problemet kun opstår, når der kommunikeres mellem to telefoner på 3's netværk, eller om det er tilstrækkeligt, at blot den ene telefon anvender 3's net. Men en 3-kunde oplyser til ComON, at han også oplever, at beskeder går tabt, når de afsendes til ham fra andre netværk end 3's. 


Ved ikke, hvornår problemet er løst
3 kan heller ikke sige noget om, hvornår problemet forventes at være løst.

"Det kan vi først sige, når vi kender problemets årsag. Men jeg kan sige, at vores teknikere i øjeblikket arbejder på højtryk for at få det løst," siger hun.

Indtil da vil iPhone-brugere sandsynligvis kunne undgå at blive ramt af problemet, hvis de vælger at afsende iMessages i stedet for sms-beskeder. Men som bekendt kan iMessages kun anvendes mellem Apple-enheder.

Er du i tvivl om hvorvidt du afsender iMessages, kan en iMessage genkendes på, at taleboblen er blå i stedet for grøn i din iPhones besked-app.

Læs også:

Sms-beskeder går tabt: 3 ramt af 4G-koks efter iPhone-opdatering 

 Nu får din iPhone 4G: iOS 6.1 er klar til download

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S