Skat jagter moms-snyd i webbutikker

En stor del af den danske e-handel går til udlandet. Nu vil Skat kigge nærmere på de udenlandske netbutikker.

Artikel top billede

Den danske detailhandel flytter i stigende grad ud på nettet, men mange ordrer ender hos udenlandske netbutikker. De seneste tal fra Foreningen for Dansk Internet Handel (FDIH) viser, at danskerne købte for 51 mia. kr. på nettet i 2012, og en femtedel af disse penge landede hos udenlandske netbutikker.

FDIH har i den forbindelse opfordret Skat til at sikre, at netbutikker i EU afregner dansk moms, når de er forpligtet til det. Nu har Skat taget bolden op og indledt en større kampagne, hvor man vil se nærmere på de udenlandske butikker.

Skat fortæller, at der er konstateret eksempler på, at netbutikker, som retter hele salget mod danske kunder, anvender udenlandske domæner og serverplaceringer i et forsøg på at undgå at betale de korrekte danske skatter. Her er der altså tale om en proforma-flytning til udlandet, hvor formålet udelukkende er at slippe for at betale skatter og afgifter.

Skat har i 2012 undersøgt over 200 udenlandske sites, og i mere end 40 tilfælde er der rettet henvendelse til udenlandske skattemyndigheder om assistance. Det har skaffet 27 millioner kroner i kassen.

I 2013 vil Skat nu målrettet sætte ind over for netbutikker, der omgår de danske skatteregler. Det skal sikre at reglerne overholdes af udenlandske butikker, der driver virksomhed i Danmark, og at webbutikker ikke proforma flytter deres aktiviteter til udlandet.

Skats søgerobot har foreløbigt fundet omkring 500 sites, der nu skal undersøges nærmere. Der skal fokuseres på hjemmesider med særlige betalingsformer og hjemmesider, der umiddelbart virker mistænkelige. Det kan f.eks. være salg af ulovlige varer.

Der gælder de samme regler for e-handel og for fysisk salg - men forskellen er blot, at webbutikker er nemmere at flytte end fysiske butikker.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4. juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS