Historisk Apple-angreb sporet til Østeuropa

Det seneste store angreb mod Apple er forbundet med lignende aktioner mod Facebook og Twitter, og det ser ud til, at bagmændene skal findes i Rusland eller andre dele af Østeuropa.

Artikel top billede

Tidligere i dag kunne ComON fortælle, at både Apple-ansatte og Mac-brugere har været udsat for et historisk stort angreb, hvor deres computere er blevet inficeret med malware. De it-kriminelle har udnyttet en Java-sårbarhed, som nu er lukket med en opdatering. Det er den samme sårbarhed, som også blev udnyttet til at trænge ind på en række Facebooks-ansattes computere.

Ifølge nyhedsbureauet Bloomberg er der en direkte forbindelse mellem angrebet på Apple og lignende elektroniske indbrud hos Facebook, Twitter og en række andre amerikanske virksomheder i den seneste tid.

Det ser ud til, at hackerne har været på jagt efter forretnings-hemmeligheder, informationer om nye produkter og andet, som de kan sælge på det sorte marked. Det er markant anderledes end de mange angreb, der menes at være sporet til Kina. Her er det typisk informationer om landets egne politiske dissidenter, som hackerne har været på jagt efter.

En aktuel undersøgelse har sporet mange af angrebene til en hemmelighedsfuld kinesisk hærenhed med hovedkvarter i Shanghai.

Men denne gang ser det ud til, at bagmændene skal findes et andet sted. Efterforskerne mener, at en kriminel bande i Rusland eller et andet østeuropæisk land kan stå bag. De har sporet en af bandens servere til en hosting-udbyder i Ukraine.

Samtidig er det nu afsløret, at de Apple-ansatte har fået deres computere inficeret med malware efter et besøg på et websted for mobile udviklere, iphonedevsdk.com. Hackerne havde på forhånd infiltreret dette websted og brugte det så til at plante malware hos de besøgende. Det kaldes også for et "waterhole" angreb, fordi ofrene selv søger hen til kilden.

I dette tilfælde har hackerne brugt webstedet til at inficere tilfældige udviklere og har så benyttet deres computere til at trænge dybere ind i de pågældende virksomheders netværk.

Hos AllThingsD advarer man da også mod at besøge det pågældende websted, der stadig kan være inficeret med skadelig software.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S