Historisk Apple-angreb sporet til Østeuropa

Det seneste store angreb mod Apple er forbundet med lignende aktioner mod Facebook og Twitter, og det ser ud til, at bagmændene skal findes i Rusland eller andre dele af Østeuropa.

Artikel top billede

Tidligere i dag kunne ComON fortælle, at både Apple-ansatte og Mac-brugere har været udsat for et historisk stort angreb, hvor deres computere er blevet inficeret med malware. De it-kriminelle har udnyttet en Java-sårbarhed, som nu er lukket med en opdatering. Det er den samme sårbarhed, som også blev udnyttet til at trænge ind på en række Facebooks-ansattes computere.

Ifølge nyhedsbureauet Bloomberg er der en direkte forbindelse mellem angrebet på Apple og lignende elektroniske indbrud hos Facebook, Twitter og en række andre amerikanske virksomheder i den seneste tid.

Det ser ud til, at hackerne har været på jagt efter forretnings-hemmeligheder, informationer om nye produkter og andet, som de kan sælge på det sorte marked. Det er markant anderledes end de mange angreb, der menes at være sporet til Kina. Her er det typisk informationer om landets egne politiske dissidenter, som hackerne har været på jagt efter.

En aktuel undersøgelse har sporet mange af angrebene til en hemmelighedsfuld kinesisk hærenhed med hovedkvarter i Shanghai.

Men denne gang ser det ud til, at bagmændene skal findes et andet sted. Efterforskerne mener, at en kriminel bande i Rusland eller et andet østeuropæisk land kan stå bag. De har sporet en af bandens servere til en hosting-udbyder i Ukraine.

Samtidig er det nu afsløret, at de Apple-ansatte har fået deres computere inficeret med malware efter et besøg på et websted for mobile udviklere, iphonedevsdk.com. Hackerne havde på forhånd infiltreret dette websted og brugte det så til at plante malware hos de besøgende. Det kaldes også for et "waterhole" angreb, fordi ofrene selv søger hen til kilden.

I dette tilfælde har hackerne brugt webstedet til at inficere tilfældige udviklere og har så benyttet deres computere til at trænge dybere ind i de pågældende virksomheders netværk.

Hos AllThingsD advarer man da også mod at besøge det pågældende websted, der stadig kan være inficeret med skadelig software.

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

Karoline Lotz Jonassen

Forte Advice

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S