Historisk Apple-angreb sporet til Østeuropa

Det seneste store angreb mod Apple er forbundet med lignende aktioner mod Facebook og Twitter, og det ser ud til, at bagmændene skal findes i Rusland eller andre dele af Østeuropa.

Artikel top billede

Tidligere i dag kunne ComON fortælle, at både Apple-ansatte og Mac-brugere har været udsat for et historisk stort angreb, hvor deres computere er blevet inficeret med malware. De it-kriminelle har udnyttet en Java-sårbarhed, som nu er lukket med en opdatering. Det er den samme sårbarhed, som også blev udnyttet til at trænge ind på en række Facebooks-ansattes computere.

Ifølge nyhedsbureauet Bloomberg er der en direkte forbindelse mellem angrebet på Apple og lignende elektroniske indbrud hos Facebook, Twitter og en række andre amerikanske virksomheder i den seneste tid.

Det ser ud til, at hackerne har været på jagt efter forretnings-hemmeligheder, informationer om nye produkter og andet, som de kan sælge på det sorte marked. Det er markant anderledes end de mange angreb, der menes at være sporet til Kina. Her er det typisk informationer om landets egne politiske dissidenter, som hackerne har været på jagt efter.

En aktuel undersøgelse har sporet mange af angrebene til en hemmelighedsfuld kinesisk hærenhed med hovedkvarter i Shanghai.

Men denne gang ser det ud til, at bagmændene skal findes et andet sted. Efterforskerne mener, at en kriminel bande i Rusland eller et andet østeuropæisk land kan stå bag. De har sporet en af bandens servere til en hosting-udbyder i Ukraine.

Samtidig er det nu afsløret, at de Apple-ansatte har fået deres computere inficeret med malware efter et besøg på et websted for mobile udviklere, iphonedevsdk.com. Hackerne havde på forhånd infiltreret dette websted og brugte det så til at plante malware hos de besøgende. Det kaldes også for et "waterhole" angreb, fordi ofrene selv søger hen til kilden.

I dette tilfælde har hackerne brugt webstedet til at inficere tilfældige udviklere og har så benyttet deres computere til at trænge dybere ind i de pågældende virksomheders netværk.

Hos AllThingsD advarer man da også mod at besøge det pågældende websted, der stadig kan være inficeret med skadelig software.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job