Historisk Apple-angreb sporet til Østeuropa

Det seneste store angreb mod Apple er forbundet med lignende aktioner mod Facebook og Twitter, og det ser ud til, at bagmændene skal findes i Rusland eller andre dele af Østeuropa.

Artikel top billede

Tidligere i dag kunne ComON fortælle, at både Apple-ansatte og Mac-brugere har været udsat for et historisk stort angreb, hvor deres computere er blevet inficeret med malware. De it-kriminelle har udnyttet en Java-sårbarhed, som nu er lukket med en opdatering. Det er den samme sårbarhed, som også blev udnyttet til at trænge ind på en række Facebooks-ansattes computere.

Ifølge nyhedsbureauet Bloomberg er der en direkte forbindelse mellem angrebet på Apple og lignende elektroniske indbrud hos Facebook, Twitter og en række andre amerikanske virksomheder i den seneste tid.

Det ser ud til, at hackerne har været på jagt efter forretnings-hemmeligheder, informationer om nye produkter og andet, som de kan sælge på det sorte marked. Det er markant anderledes end de mange angreb, der menes at være sporet til Kina. Her er det typisk informationer om landets egne politiske dissidenter, som hackerne har været på jagt efter.

En aktuel undersøgelse har sporet mange af angrebene til en hemmelighedsfuld kinesisk hærenhed med hovedkvarter i Shanghai.

Men denne gang ser det ud til, at bagmændene skal findes et andet sted. Efterforskerne mener, at en kriminel bande i Rusland eller et andet østeuropæisk land kan stå bag. De har sporet en af bandens servere til en hosting-udbyder i Ukraine.

Samtidig er det nu afsløret, at de Apple-ansatte har fået deres computere inficeret med malware efter et besøg på et websted for mobile udviklere, iphonedevsdk.com. Hackerne havde på forhånd infiltreret dette websted og brugte det så til at plante malware hos de besøgende. Det kaldes også for et "waterhole" angreb, fordi ofrene selv søger hen til kilden.

I dette tilfælde har hackerne brugt webstedet til at inficere tilfældige udviklere og har så benyttet deres computere til at trænge dybere ind i de pågældende virksomheders netværk.

Hos AllThingsD advarer man da også mod at besøge det pågældende websted, der stadig kan være inficeret med skadelig software.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS