Farligt Linux-hul blev først opdaget efter et år

En alvorlig sårbarhed i Linux-kernelen har muligvis været kendt i hacker-kredse i længere tid. Først nu bliver den rettet.

Artikel top billede

Det er ikke kun Windows og Mac OS X, der kan rammes af sikkerhedshuller. En nyopdaget sårbarhed i Linux-kernelen har muligvis været udnyttet i det sidste halve år. Der er tale om et alvorligt sikkerhedshul, som ligger i den såkaldte netværks-stack.

Sårbarheden kan udnyttes til at skaffe administrator-rettigheder til en normal systembruger. Fejlen ligger i koden til filen net/core/sock_diag.c. Her kan angriberen udløse en såkaldt out-of-bound access og dermed få direkte adgang til kernelen.

Den pågældende kode har været en del af Linux 3.3 siden januar 2012, og den er først blevet opdaget nu, hvor kernel-udvikleren Matthias Krause har indsendt en patch.

Den russiske sikkerhedsekspert Alexander Peslyak har fundet et tar-arkiv på Pastebin, som bruger sårbarheden til et konkret angreb mod Linux-computere. En del af filerne i arkivet er dateret juli 2012. Det ser altså ud til, at sårbarheden har været kendt i hacker-kredse i mere end et halvt år.

For at udnytte sårbarheden kræves dog lokal adgang til systemet. Den kan altså ikke umiddelbart bruges til et angreb over nettet.

Sikkerhedshullet har nu fået CVE-nummer 2013-1763, og det ventes, at alle Linux-distributioner bliver opdateret i den kommende tid. Der er allerede en opdateret kernel til Fedora 18 og en patch er også frigivet til Ubuntu 12.10.

Red Hat og Suse Linux Enterprise Server kører med ældre kernel-versioner, der ikke er sårbare.

Sikkerhedseksperter har også netop fundet en ny sårbarhed i Java, som betyder, at systemet kan inficeres med Java-kode trods de eksisterende sikkerheds-mekanismer.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-kyndig koordinator til infrastruktursystemer i Hvidovre

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Sr. Business Analyst for Accounting Data & Monitoring

Region Sjælland

Scan Global Logistics

PMO Project Manager

Københavnsområdet

Event: Årets CIO 2027

Andre events |

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

3. juni 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub