Nytårskoks: Vognlæs endte i forkert regnskabsår

Distributør får rettet op på regnskab efter optællingsfejl.

Artikel top billede

Et enkelt vognlæs varer kan have stor betydning for, om et regnskab giver overskud eller underskud. Sådan er virkeligheden for Hørsholm-distributøren Noblelink, som kommer ud med et pænt plus på årets regnskab.

Der er dog lige den detalje, at overskuddet på 746.000 kroner før skat burde være fordelt ud på flere regnskabsår. Det kommer vi tilbage til.

Store varepartier, der kommer ind på det danske marked til ekstremt lave priser, har nemlig også indflydelse på årets regnskab.

Det fortæller direktør Bjørn Arildsen. Han angiver det som en af grundene til, at Noblelink de sidste par år har kørt med et lidt lavere overskud end før finanskrisen.

"Det danske marked bliver jævnligt oversvømmet af produkter, som på mystisk vis bliver solgt til lavere priser end de priser, som producenterne sælger dem til. De kommer ind via brokere, som har fået dem fra lande, hvor varerne kører rundt gennem mange led, før de bliver solgt til væsentlig lavere priser. Det er Getmore-modellen om igen. Det sker hyppigere og hyppigere og er med til at holde priserne på et meget lavt stade," lyder det lakonisk fra Bjørn Arildsen.

Han har netop afleveret et overskudsregnskab for 2012. 

Bag overskuddet på 746.000 kroner, som Bjørn Arildsen er meget tilfreds med, skjuler der dog sig en historie, som i helikopterperspektiv giver et andet resultat.

Det reelle overskud er nemlig noget lavere og ligger på omkring 100.000 kroner før skat. Det skyldes en fejl i opgørelsen af varelageret.

Som Bjørn Arildsen forklarer det, så blev et vognlæs med varer registreret forkert kort efter nytåret 2011/12. Det betyder, at 644.000 kroner faktisk skal tilbageføres til det forrige regnskabsår.

Det betyder også, at det minus på 584.000 kroner, som Noblelink posterede i 2011, også skal skrives om til et lille overskud.

"Der triller store varepartier ind på begge sider af nytår. Og så er der sket det, at en lastbilfuld er blevet registreret på den forkerte side af årsskiftet," fortæller Bjørn Arildsen.

Derfor kommer det reelle overskudsbillede til at vise to år i træk, der ligger på omkring 100.000 kroner i overskud

Det er væsentlig lavere end før finanskrisen, hvor overskuddene var op mod ti gange større. Det tilskriver Bjørn Arildsen det økonomiske klima.

"Så jeg er jo egentlig tilfreds, fordi det følger trenden. Vi holder fortsat fokus på at lave en god forretning. Vi har undladt de vilde eventyr, fordi vi alligevel ikke kan konkurrere med broadlinerne. Det er årsagen til, at vi har levet godt og længe," siger han.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS