Linux-gruppe klager over Microsoft

Den spanske Linux-gruppe Hispalinux mener at Secure Boot blokerer den frie konkurrence på software-markedet.

Artikel top billede

En spansk sammenslutning af open source-brugere har afleveret en formel klage over Microsoft hos EU-Kommissionen. Den spanske gruppe Hispalinux mener, at Microsoft har gjort det sværere for brugere med Windows 8-computere at skifte til Linux og andre platforme. Det melder Reuters.

Sagen handler om det såkaldte UEFI Secure Boot, som er en forudsætning for at få computere certificeret til Windows 8. Hispalinux betegner Secure Boot som et "teknologisk fængsel for computere".

Gruppens formand Jose Maria Lancho, der også er advokat, har afleveret et klageskrift på 14 sider hos EU-Kommissionen i Bruxelles. Her hævdes det, at Secure Boot er en hæmsko for den frie konkurrence på software-markedet.

Der har tidligere været frygt for, at UEFI Secure Boot ville forhindre installation af alternative operativsystemer på Windows-computere. Men Microsoft kræver, at Secure Boot skal kunne deaktiveres på x86-computere.

Det skal blandt andet sørge for, at man kan installere ældre Windows-versioner. Dette krav findes dog ikke på ARM-computere med Windows RT.

Samtidig har Linux-fællesskabet taget teknologien til sig. Der findes nu to Microsoft-signerede bootloadere, Shim og Preloader.efi, der starter Linux på Secure Boot-systemer. De fleste større Linux-distributioner har nu understøttelse for Secure Boot eller får det snart.

Disse løsninger bygger dog på Microsofts signatur-tjeneste og derfor kører Free Software Foundation fortsat en kampagne mod Secure Boot.

Brugere, som vil installere deres egne hjemmebyggede operativsystemer, skal enten deaktivere Secure Boot eller selv skaffe en licensnøgle fra Microsoft.

Microsoft udtaler i en kortfattet kommentar, at man er overbevist om at Secure Boot overholder loven og er med til at beskytte kunderne.

Tidligere i denne måned har EU udstedt en bøde til Microsoft på hele 4,2 milliarder kroner, fordi selskabet ikke har levet op til en tidligere aftale om frit browservalg i Windows.  

Det er kun den sidste af flere EU-bøder til Microsoft. I de sidste ti år har EU samlet udstedt bøder for mere end 15 mia. kr. til softwaregiganten.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

    Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S