Linux-gruppe klager over Microsoft

Den spanske Linux-gruppe Hispalinux mener at Secure Boot blokerer den frie konkurrence på software-markedet.

Artikel top billede

En spansk sammenslutning af open source-brugere har afleveret en formel klage over Microsoft hos EU-Kommissionen. Den spanske gruppe Hispalinux mener, at Microsoft har gjort det sværere for brugere med Windows 8-computere at skifte til Linux og andre platforme. Det melder Reuters.

Sagen handler om det såkaldte UEFI Secure Boot, som er en forudsætning for at få computere certificeret til Windows 8. Hispalinux betegner Secure Boot som et "teknologisk fængsel for computere".

Gruppens formand Jose Maria Lancho, der også er advokat, har afleveret et klageskrift på 14 sider hos EU-Kommissionen i Bruxelles. Her hævdes det, at Secure Boot er en hæmsko for den frie konkurrence på software-markedet.

Der har tidligere været frygt for, at UEFI Secure Boot ville forhindre installation af alternative operativsystemer på Windows-computere. Men Microsoft kræver, at Secure Boot skal kunne deaktiveres på x86-computere.

Det skal blandt andet sørge for, at man kan installere ældre Windows-versioner. Dette krav findes dog ikke på ARM-computere med Windows RT.

Samtidig har Linux-fællesskabet taget teknologien til sig. Der findes nu to Microsoft-signerede bootloadere, Shim og Preloader.efi, der starter Linux på Secure Boot-systemer. De fleste større Linux-distributioner har nu understøttelse for Secure Boot eller får det snart.

Disse løsninger bygger dog på Microsofts signatur-tjeneste og derfor kører Free Software Foundation fortsat en kampagne mod Secure Boot.

Brugere, som vil installere deres egne hjemmebyggede operativsystemer, skal enten deaktivere Secure Boot eller selv skaffe en licensnøgle fra Microsoft.

Microsoft udtaler i en kortfattet kommentar, at man er overbevist om at Secure Boot overholder loven og er med til at beskytte kunderne.

Tidligere i denne måned har EU udstedt en bøde til Microsoft på hele 4,2 milliarder kroner, fordi selskabet ikke har levet op til en tidligere aftale om frit browservalg i Windows.  

Det er kun den sidste af flere EU-bøder til Microsoft. I de sidste ti år har EU samlet udstedt bøder for mere end 15 mia. kr. til softwaregiganten.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job