Hackere stjæler millioner af bruger-profiler

Hacker udnyttede lørdag en sårbarhed i Ubuntu's forum, og stak af med næsten to millioner personlige bruger-informationer.

Artikel top billede

Billedet stammer fra zdnet.com

Hvis du er én ud af næsten to millioner brugere, der er registreret på Ubuntu's bruger-forum, så er dit navn, e-mail-adresse og adgangskode nu i hænderne på en hacker.

Det skriver sophos.com.

"Desværre har angriberne fået adgang til alle brugernes brugernavne, adgangskoder og e-mail-adresser fra Ubuntu's forum database," skriver administratorerne fra den populære Linux distribution i en meddelelse til brugerne.

Alle brugernes adgangskoder var dog krypteret i databasen, beroliger administratorerne i beskeden til brugerne.

Ifølge mediet zdnet skulle det angiveligt dreje sig om 1.82 millioner konti, der blev kompromitteret lørdag.

Hacker udnyttede vBulletin sårbarhed

Ifølge en anonym kilde skulle hackeren angiveligt have udnyttet en sårbarhed i den version af vBulletin, som hele Ubuntu's forum er bygget op af.

Hackeren, der stak af med alle informationerne, erstattede den normale hjemmeside med et billede, som samtidig henviste til hackerens Twitter-konto, "Sputn1k_".

Her efterlod hackeren samtidig beskeden "You dun goofed, it's as simple as that".

Ubuntu-brugere raser på Twitter

Det fik flere Twitter-brugere op i det røde felt, her blev flere beskeder afsendt mod personen bag angrebet.

"Du må føle dig stolt af at deface et site drevet af frivillige. De afsætter tid og kræfter på at lave en gratis distro [Linux distribution, red.]. Du er den værste slags 'hacker'," skrev en af brugerne i en besked direkte rettet mod den påståede hackers Twitter-konto.

Andre brugere tog det dog mere roligt.

Da angrebet blev sat ind, fik hackeren også indlagt en funktion på hjemmesiden, der afspillede et stykke musik, og det fik nysgerrige Twitter-brugere til at spørge hackeren, hvilket musik vedkommende havde lagt på hjemmesiden.

Læs også:

Sony idømt millionbøde efter hackerskandale

Dansk virksomhed lækker kundernes private oplysninger

Annonceindlæg fra Immeo

Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad man erstatter

Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S