Hackere stjæler millioner af bruger-profiler

Hacker udnyttede lørdag en sårbarhed i Ubuntu's forum, og stak af med næsten to millioner personlige bruger-informationer.

Artikel top billede

Billedet stammer fra zdnet.com

Hvis du er én ud af næsten to millioner brugere, der er registreret på Ubuntu's bruger-forum, så er dit navn, e-mail-adresse og adgangskode nu i hænderne på en hacker.

Det skriver sophos.com.

"Desværre har angriberne fået adgang til alle brugernes brugernavne, adgangskoder og e-mail-adresser fra Ubuntu's forum database," skriver administratorerne fra den populære Linux distribution i en meddelelse til brugerne.

Alle brugernes adgangskoder var dog krypteret i databasen, beroliger administratorerne i beskeden til brugerne.

Ifølge mediet zdnet skulle det angiveligt dreje sig om 1.82 millioner konti, der blev kompromitteret lørdag.

Hacker udnyttede vBulletin sårbarhed

Ifølge en anonym kilde skulle hackeren angiveligt have udnyttet en sårbarhed i den version af vBulletin, som hele Ubuntu's forum er bygget op af.

Hackeren, der stak af med alle informationerne, erstattede den normale hjemmeside med et billede, som samtidig henviste til hackerens Twitter-konto, "Sputn1k_".

Her efterlod hackeren samtidig beskeden "You dun goofed, it's as simple as that".

Ubuntu-brugere raser på Twitter

Det fik flere Twitter-brugere op i det røde felt, her blev flere beskeder afsendt mod personen bag angrebet.

"Du må føle dig stolt af at deface et site drevet af frivillige. De afsætter tid og kræfter på at lave en gratis distro [Linux distribution, red.]. Du er den værste slags 'hacker'," skrev en af brugerne i en besked direkte rettet mod den påståede hackers Twitter-konto.

Andre brugere tog det dog mere roligt.

Da angrebet blev sat ind, fik hackeren også indlagt en funktion på hjemmesiden, der afspillede et stykke musik, og det fik nysgerrige Twitter-brugere til at spørge hackeren, hvilket musik vedkommende havde lagt på hjemmesiden.

Læs også:

Sony idømt millionbøde efter hackerskandale

Dansk virksomhed lækker kundernes private oplysninger

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job