Forsker: Nemt at lukke sikkerhedshuller i SIM-kort

Danske og internationale teleselskaber kan nemt dæmme op for misbrug af sikkerhedshuller, der potentielt kan udnyttes af hackere til at aflytte din telefon.

Artikel top billede

Nyligt opdagede SIM-kort-sårbarheder er nemme for teleselskaberne at dæmme op for. Det fortæller den tyske forsker Karsten Nohl til IDG News Service.

Det handler det om at få lukket to huller, der gør det muligt for hackere, at aflytte og videresende opkald samt udøve decideret svindel med mobilkundens abonnement ved at benytte sig af såkaldte over-the-air (OTA) beskeder, som kun mobilkundens teleselskab og underleverandører bør have adgang til.

Teleselskaber, der benytter sig af de sårbare kort, kan ifølge forskeren selv opdatere kundernes SIM-kort og derved lukke ned for de sårbarheder, kortene indeholder i dag. Og det kan vel at mærke ske uden at forbrugeren lægger mærke til det.

Det var i denne uge selvsamme forsker, Karsten Nohl, som fortalte om de to SIM-kort-sårbarheder.

Sådan kan udbyderne løse problemet

Løsningen er ifølge Karsten Nohl at få opdateret SIM-kort, der benytter sig af den såkaldte DES-krypteringsstandard.

Ifølge forskeren drejer det sig først og fremmest om at få lukket ned for en særlig kommunikation, som SIM-kortet sender til systemer, der forsøger at kommunikere med kortet.

På den måde stopper man muligheden for at den opsnappede kommunikation kan bruges til at bryde krypteringen af det pågældende SIM-kort.

I visse tilfælde kan teleselskaberne endda helt ændre krypteringsmetoden for SIM-kortet fra den sårbare DES-standard til den mere sikre 3DES-standard, fortæller forskeren.

I Danmark er der uvished omkring, hvorvidt televirksomhederne TDC og Telia har kunder, som har fået udleveret de usikre kort, mens virksomhederne 3 og Telenor ikke bruger, og aldrig har brugt DES-standarden. Det kan du læse mere om her.

Læs også:

Flere danske teleselskaber tavse om hullede SIM-kort

Hul i SIM-kort: Hackere kan kontrollere din mobiltelefon

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Udviklingskonsulent til Planlægning, Strategi og Organisation i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Erhvervsakademi Aarhus

    Undervisere til it-uddannelser

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune