Forsker: Nemt at lukke sikkerhedshuller i SIM-kort

Danske og internationale teleselskaber kan nemt dæmme op for misbrug af sikkerhedshuller, der potentielt kan udnyttes af hackere til at aflytte din telefon.

Artikel top billede

Nyligt opdagede SIM-kort-sårbarheder er nemme for teleselskaberne at dæmme op for. Det fortæller den tyske forsker Karsten Nohl til IDG News Service.

Det handler det om at få lukket to huller, der gør det muligt for hackere, at aflytte og videresende opkald samt udøve decideret svindel med mobilkundens abonnement ved at benytte sig af såkaldte over-the-air (OTA) beskeder, som kun mobilkundens teleselskab og underleverandører bør have adgang til.

Teleselskaber, der benytter sig af de sårbare kort, kan ifølge forskeren selv opdatere kundernes SIM-kort og derved lukke ned for de sårbarheder, kortene indeholder i dag. Og det kan vel at mærke ske uden at forbrugeren lægger mærke til det.

Det var i denne uge selvsamme forsker, Karsten Nohl, som fortalte om de to SIM-kort-sårbarheder.

Sådan kan udbyderne løse problemet

Løsningen er ifølge Karsten Nohl at få opdateret SIM-kort, der benytter sig af den såkaldte DES-krypteringsstandard.

Ifølge forskeren drejer det sig først og fremmest om at få lukket ned for en særlig kommunikation, som SIM-kortet sender til systemer, der forsøger at kommunikere med kortet.

På den måde stopper man muligheden for at den opsnappede kommunikation kan bruges til at bryde krypteringen af det pågældende SIM-kort.

I visse tilfælde kan teleselskaberne endda helt ændre krypteringsmetoden for SIM-kortet fra den sårbare DES-standard til den mere sikre 3DES-standard, fortæller forskeren.

I Danmark er der uvished omkring, hvorvidt televirksomhederne TDC og Telia har kunder, som har fået udleveret de usikre kort, mens virksomhederne 3 og Telenor ikke bruger, og aldrig har brugt DES-standarden. Det kan du læse mere om her.

Læs også:

Flere danske teleselskaber tavse om hullede SIM-kort

Hul i SIM-kort: Hackere kan kontrollere din mobiltelefon

Netcompany A/S

Business Cloud Engineer

Københavnsområdet

KMD A/S

SAP Solution Specialist

Nordjylland

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Sikkerhed | København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

20. januar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S