Forsker: Nemt at lukke sikkerhedshuller i SIM-kort

Danske og internationale teleselskaber kan nemt dæmme op for misbrug af sikkerhedshuller, der potentielt kan udnyttes af hackere til at aflytte din telefon.

Artikel top billede

Nyligt opdagede SIM-kort-sårbarheder er nemme for teleselskaberne at dæmme op for. Det fortæller den tyske forsker Karsten Nohl til IDG News Service.

Det handler det om at få lukket to huller, der gør det muligt for hackere, at aflytte og videresende opkald samt udøve decideret svindel med mobilkundens abonnement ved at benytte sig af såkaldte over-the-air (OTA) beskeder, som kun mobilkundens teleselskab og underleverandører bør have adgang til.

Teleselskaber, der benytter sig af de sårbare kort, kan ifølge forskeren selv opdatere kundernes SIM-kort og derved lukke ned for de sårbarheder, kortene indeholder i dag. Og det kan vel at mærke ske uden at forbrugeren lægger mærke til det.

Det var i denne uge selvsamme forsker, Karsten Nohl, som fortalte om de to SIM-kort-sårbarheder.

Sådan kan udbyderne løse problemet

Løsningen er ifølge Karsten Nohl at få opdateret SIM-kort, der benytter sig af den såkaldte DES-krypteringsstandard.

Ifølge forskeren drejer det sig først og fremmest om at få lukket ned for en særlig kommunikation, som SIM-kortet sender til systemer, der forsøger at kommunikere med kortet.

På den måde stopper man muligheden for at den opsnappede kommunikation kan bruges til at bryde krypteringen af det pågældende SIM-kort.

I visse tilfælde kan teleselskaberne endda helt ændre krypteringsmetoden for SIM-kortet fra den sårbare DES-standard til den mere sikre 3DES-standard, fortæller forskeren.

I Danmark er der uvished omkring, hvorvidt televirksomhederne TDC og Telia har kunder, som har fået udleveret de usikre kort, mens virksomhederne 3 og Telenor ikke bruger, og aldrig har brugt DES-standarden. Det kan du læse mere om her.

Læs også:

Flere danske teleselskaber tavse om hullede SIM-kort

Hul i SIM-kort: Hackere kan kontrollere din mobiltelefon

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

LINK Mobility

Support Specialist

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job