Alle bør opdatere omgående: Apple lukker alvorligt sikkerhedshul i Airport-routere

Apple lukker i al hast en alvorlig sikkerhedsbrist i sine trådløse AirPort-routere. Se her, hvilke Apple-routere, der er ramt.

Artikel top billede

Apple udsender i al hast firmware-opdateringer til selskabets AirPort-routere, som skal lukke et alvorligt sikkerhedshul i routerne.

Ifølge selskabet er det muligt at eksekvere indficeret og farlig kode via sårbarheden.
Sikkerhedshullet skyldes ifølge Apple et forhold i hukommelsen og ligger i den måde, som DNS læser data på.

Det kan føre til afvikling af fjendtlig kode, hedder det.

Apple har i den forbindelse frigivet firmware-opdateringerne 7.6.7 og 7.7.7 til AirPort Express, AirPort Extreme og AirPort Time Capsule til 802.11n samt til Airport Extreme og AirPort Time Capsule med 802.11ac
Ifølge Apple kan AirPort Utility 6.3.1 eller senere til OS X samt AirPort Utility 1.3.1 eller senere til iOS anvendes til at installere den nye firmware på AirPort-enhederne.

Det anbefales kraftigt, at alle AirPort-brugere omgående installerer den pågældende firmware.

I modsætning til de fleste andre software-selskaber inddeler Apple ikke 'sine' sårbarheder og sikkerhedsopdateringer i kategorier efter alvorlighed, og det gælder da også denne sårbarhed, som Apple ikke kategoriserer.

Det betyder, at det kan være svært at vurdere, hvor alvorlig, den egentlig er, men normalt regnes muligheden for atvikle fremme og vilkårlig kode via en remote vektor som DNS for at være blandt de mest alvorlige former for sårbarheder, da de er relativt nemme at udnytte.

Ifølge Computerworld amerikanske nyhedsbureau er det uklart, om forholdet med data-parsing findes i DNS-serveren eller i DNS-klientens funktionalitet.

Begge dele er dog alvorlige nok, hvis de udnyttes af hackere, som i værste fald vil kunne søsætte forskellige former for angreb mod computere i et angrebet netværk.

De vil eksempelvis kunne hijacke søge-forespørgsler, indsætte forskellige former for indhold på websider og omdirigere brugere til inficerede websites.

Du kan se en advisory om emnet fra Apple her.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job