Alle bør opdatere omgående: Apple lukker alvorligt sikkerhedshul i Airport-routere

Apple lukker i al hast en alvorlig sikkerhedsbrist i sine trådløse AirPort-routere. Se her, hvilke Apple-routere, der er ramt.

Artikel top billede

Apple udsender i al hast firmware-opdateringer til selskabets AirPort-routere, som skal lukke et alvorligt sikkerhedshul i routerne.

Ifølge selskabet er det muligt at eksekvere indficeret og farlig kode via sårbarheden.
Sikkerhedshullet skyldes ifølge Apple et forhold i hukommelsen og ligger i den måde, som DNS læser data på.

Det kan føre til afvikling af fjendtlig kode, hedder det.

Apple har i den forbindelse frigivet firmware-opdateringerne 7.6.7 og 7.7.7 til AirPort Express, AirPort Extreme og AirPort Time Capsule til 802.11n samt til Airport Extreme og AirPort Time Capsule med 802.11ac
Ifølge Apple kan AirPort Utility 6.3.1 eller senere til OS X samt AirPort Utility 1.3.1 eller senere til iOS anvendes til at installere den nye firmware på AirPort-enhederne.

Det anbefales kraftigt, at alle AirPort-brugere omgående installerer den pågældende firmware.

I modsætning til de fleste andre software-selskaber inddeler Apple ikke 'sine' sårbarheder og sikkerhedsopdateringer i kategorier efter alvorlighed, og det gælder da også denne sårbarhed, som Apple ikke kategoriserer.

Det betyder, at det kan være svært at vurdere, hvor alvorlig, den egentlig er, men normalt regnes muligheden for atvikle fremme og vilkårlig kode via en remote vektor som DNS for at være blandt de mest alvorlige former for sårbarheder, da de er relativt nemme at udnytte.

Ifølge Computerworld amerikanske nyhedsbureau er det uklart, om forholdet med data-parsing findes i DNS-serveren eller i DNS-klientens funktionalitet.

Begge dele er dog alvorlige nok, hvis de udnyttes af hackere, som i værste fald vil kunne søsætte forskellige former for angreb mod computere i et angrebet netværk.

De vil eksempelvis kunne hijacke søge-forespørgsler, indsætte forskellige former for indhold på websider og omdirigere brugere til inficerede websites.

Du kan se en advisory om emnet fra Apple her.

Annonce

Annonceindlæg fra Admin By Request

Sikkerhedspolitikken skal følge brugeren - ikke virksomhedens firewall

Med det nye produkt - Web Access Management - vil danske Admin By Request flytte IT-sikkerheden frem i processen.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse