Enkelt og gennemskueligt: Det kan Christiansborg lære af agil softwareudvikling

Klumme: Hvis politikere og embedsmænd brugte samme agile tilgang til at udvikle lovgivning, som it-professionelle anvender til at udvikle software, ville vi få enklere, mere gennemskuelig og dermed mere digitaliseringsparat lovgivning.

Artikel top billede

En af de store bremseklodser for at anvende digitale værktøjer til at skabe en hurtigere, mere gennemsigtig og enklere sagsbehandling, er at love og regler tit er for komplicerede til, at man kan automatisere dem.

Derfor står politikere og embedsmænd i disse år over for en kæmpe opgave med at få tilpasset lovgivningen til den digitale virkelighed.

Tilpasningen er nødvendig, hvis man ønsker at udnytte alle de fordele digitalisering kan give i form af større gennemsigtighed, styrket retssikkerhed og administrative besparelser.

Det klares ikke med et pennestrøg. Dertil er opgaven for omfattende.

Siloerne står i vejen

Den nuværende tradition for at udarbejde lovgivning er stærkt forankret i det politiske system.

Den er kendetegnet ved, at den udmøntes i ministerielle siloer, hvor der eksisterer en høj juridisk og faglig ekspertise.

Det har historisk set ikke været nødvendigt i udstrakt grad at tænke på tværs.

At man for eksempel definerede indkomst eller hvornår man som borger blev betragtet som enlig forskelligt fra lovgivning til lovgivning, betød ikke det store for implementeringen af lovgivningen, men har selvfølgelig kostet på gennemsigtigheden.

Kan gøre hele forskellen

I dag kan en enighed om grundlæggende definitioner gøre hele forskellen på, om der enkelt kan sættes strøm til reglerne.

Men også undtagelsesregler samt mange regler, der kræver efterfølgende ekspertvurderinger og analoge processkridt, komplicerer digitalisering af lovgivningen.

Her bør både politikere og lobbyister gøres opmærksomme på, at det har en pris at stille sådanne krav.

Det er selvfølgelig en politisk vurdering, om det er prisen værd.

Skal flere lovkomplekser forenkles og dermed gøres digitaliseringsparate, tyder meget derfor på, at der er behov for en ny tilgang til udvikling af lovgivning.

Og her er det, at den agile tilgang til softwareudvikling kommer ind i billedet.

Kendetegnende for det agile manifests værdisæt er, at man har gjort op med en række rigide, fastlåste metoder til it-udvikling til fordel for en mere kundeorienteret tilgang:

Værdisættet i det agile manifest

  • Mennesker og interaktion frem for processer og værktøjer.
  • Software, der virker frem for dokumentation. 
  • Samarbejde med kunden frem for forhandlinger om kontrakter.
  • Reaktion på forandringer frem for at følge en plan.
Som en oplagt pendant til værdisættet i det oprindelige agile manifest, er det DANSK IT's overbevisning, at politikere og embedsmænd med fordel kan udvikle lovgivning med afsæt i et "legalt manifest", hvor værdisættet lyder:

Værdisættet i det legale manifest

  • Større og bedre inddragelse og samskabelse med slutbrugere frem for snævre forhandlinger med interessegrupper.
  • Mere samarbejde mellem jurister, fagkyndige og it-folk frem for hver for sig.
  • Arbejde mere med prototyper og bekendtgørelser frem for udspecificering i lov.
  • Flere tværgående initiativer frem for sektorspecifikke løsninger.
Værdiforskydningen betyder ikke, at der ikke længere skal forekomme professionel arbejdsdeling, at reglerne ikke kan være detaljerede, at der ikke skal forhandles med lobbyister eller at der ikke skal udvikles sektorspecifikke løsninger.

Værdierne er udtryk for, at politikere og embedsmænd skal lægge mere vægt på at flytte kultur og praksis i retning mod en proces, der munder ud i enkel og dermed også mere digitaliseringsparat lovgivning.

Det betyder ikke, at digitaliseringen skal diktere lovgivningen, men at man skal have øje for de digitale muligheder og konsekvenser i lovgivningsprocessen. Og ikke først, når processen er overstået.

Det nytter for eksempel ikke at lave digitaliseringsparat lovgivning uden at have øje for retssikkerheden og de forvaltningsmæssige regler, systemet skal leve op til.

Men det er omvendt heller ikke hensigtsmæssigt at droppe at sætte strøm til store lovkomplekser, hvis man kan forenkle lovgivningen, uden det går ud over retssikkerheden.

Og tilmed gøre det på en måde, så borgerne oplever at få en hurtigere, mere gennemsigtig og mere retfærdig sagsbehandling.

Derfor er det blandt andet så afgørende, at it-folk og jurister taler sammen, når lovgivning udvikles. Og derfor er det afgørende, at også slutbrugerne inddrages i lovgivningsarbejdet.

Den agile metode kan sørge for, at det sker.

Du kan her læse DANSK IT's anbefalinger til lovgivning i det digitale samfund. I kataloget med anbefalinger er beskrevet 12 principper for agil udvikling af lovgivning.

Klummer er læsernes platform på Computerworld til at fortælle de bedste historier, og samtidig er det vores meget populære og meget læste forum for videndeling. 

Har du en god historie eller har du specialviden, som du synes trænger til at blive delt? 

Læs vores klumme-guidelines og send os noget tekst, så kontakter vi dig - måske bliver du en del af vores hurtigt voksende korps af klummeskribenter.

Annonce

Vallensbæk Kommune

Digitaliseringskonsulent til Vallensbæk Kommune

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Strategy & Transformation Consultant

Midtjylland

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Fra teknolog til strateg: IT-ledelse i en AI- og forretningsdrevet virkelighed

Hvordan tager du ejerskab over strategi, ledelse og teknologi i en AI-drevet virkelighed? På konferencen møder du frontløbere, der transformerer IT fra servicefunktion til strategisk enabler for forretningen med fokus på cloud, sikkerhed, AI-etik...

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | København

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec