Masser af smartphone-lir: Nye smartphones fra LG, Sony og Motorola

IFA-messen byder traditionen tro på nye smartphones. Særligt tre modeller er interessante.

Artikel top billede

IFA er en af verdens største forbrugerelektronikmesser, der altid byder på en række nyheder, hvad end det handler om vaskemaskiner, forbundne tandbørster eller nye bærbare computere.

Men der er også nyt til lommen: Nye smartphones.

De tre største smartphone-nyheder er fra Motorola, Sony og ikke mindst LG, der muligvis har lanceret årets mest omtalte produkt ved IFA 2017

Sony XZ1 og XZ1 Compact

Sony har lanceret to nye smartphones i sin velkendte Xperia-serie med navnene XZ1 og XZ1 Compact.

Hvis du kender bare lidt til Sonys smartphones fra de sidste tre år, vil du kunne genkende designsproget: Der er kun sket meget lidt med Sonys telefoner, hvis noget overhovedet.

De ligner derfor stadig telefoner fra starten af 2015.

Hardware-mæssigt er de to telefoner næsten identiske: Begge kommer med en Snapdragon 835 processor, den samme som i de fleste andre toptelefoner anno 2017, 4 GB RAM og 32 eller 64 GB lagerplads alt efter, om du køber XZ1 Compact eller den almindelige XZ1.

Skærmene er også på niveau med tidligere Xperia-telefoner. XZ1 har en FHD-skærm på 5,2 tommer (1.920 x 1.080 pixels), og XZ1 Compact har en 4,6 tommer stor skærm med en opløsning på 720 x 1.280.

Det er en lav opløsning, men kan man argumentere for, at så lille en skærm ikke har brug for en højere opløsning.

Begge telefoner har et 2.700 mAh-batteri og hurtigopladning, og begge telefoner kommer med et 19 megapixel kamera, som har ret så imponerende AR-evner. Det kan du se i videoen herunder.

Prisen for de to nye telefoner bliver 5.499 kroner for Xperia XZ1 og 4.499 kroner for Xperia XZ1 Compact, når de bliver lanceret 6. oktober.

Læs også: Oversigt: Her er de bedste Android-smartphones der kan købes i Danmark

Motorola X4

Motorola er kendt for sine billige, men stadig gode Moto G-telefoner, men ved IFA udgav selskabet sin Moto X4-telefon.

Det er en smartphone, som ikke er helt så skrabet som Moto G5, men ikke helt på niveau med selskabets Moto Z2, der forresten udkommer i Danmark til oktober.

Moto X4 er en smartphones til 3.000 kroner, og byder på en 5 tommer stor FHD-skærm (1.920 x 1.080 pixels), en snapdragon 530, 4GB RAM, 64 GB intern lagerplads og et 3.000 mAh stort batteri.

Den er desuden vandresistent ned til 1,5 meter i en halv time, eller på dansk: du kan spilde vand på den.

Telefonen har desuden to kameraer, hvilket er nyt i så lav en prisklasse.

Det ene kamera er 12 megapixel, f/2.0, imens det andet er 8 megapixel, f/2.2. Sammen kan de lave dybdefokus og lave billeder, som forsøger at ligne fotos taget med et spejlreflekskamera.

LG V30

Vi vil lige sige med det samme, at LG V30 som udgangspunkt ikke kommer til Danmark. Og hvor er det ærgerligt.

Den ser nemlig fantastisk ud, og det var da også LG V30, der har været IFA’s helt store samtaleemne.

Telefonen byder på en skærm-til-telefon-ratio på 83 procent, så fronten består altså næsten kun af skærm. Den 6 tommer store skærm er af P-OLED-typen med en opløsning på 2.880 x 1.440 pixels, der får billeder og videoer til at fremstå knivskarpe og med flotte farver.

Inde i telefonen finder du en Snapdragon 835, 4GB RAM, 128GB lagerplads og et duokamera med enten 16 megapixel f/1.6, eller 13 megapixel f/2.4. Sidstnævnte er et vidvinkelskamera, der fungerer godt til gruppefotos eller naturbilleder.

En lækker lille detalje ved telefonen er QuadDAC’en, der sørger for, at din musikoplevelse er bedre, end på nogle andre telefoner, hvis du har et lidt dyrere headset end gennemsnittet.

Det kan være, at du er heldig at kunne købe telefonen via parallelimport, men indtil videre kommer V30 ikke til salg via officielle kanaler i Danmark.

Læs også: Test af OnePlus 5: Stadig vanvittig meget telefon for pengene

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S