Outsourcing-giganten Wipro på fremmarch i Danmark: Sådan vil Wipro kapre danske kunder

Interview: Den indiske oursourcing- og konsulentvirksomhed Wipro, der har over 160.000 ansatte på verdensplan, har rettet sigtekornet mod Norden og ikke mindst Danmark, hvor selskabet har store planer. Det fortæller Wipros globale topdirektør Abidali Neemuchwala til Computerworld.

Artikel top billede

Abidali Neemuchwala er CEO i Wipro. Computerworld har mødt ham i Ørestad i København. Foto: Kim Stensdal.

“Vi har omkring 3.500 medarbejdere på verdensplan, der servicerer Norden.”

Det fortæller administrerende direktør i den globale outsourcing-gigant Wipro, Abidali Neemuchwala, da Computerworld møder ham i København.

Navnet Abidali Neemuchwala siger næppe mange danskere det store. Men tag ikke fejl; han er en af de mest magtfulde it-topchefer på globalt plan i disse år.

Wipro er nemlig et af de indiske it-selskaber, der i øjeblikket buldrer frem på verdensmarkedet og kaprer massevis af kunder fra de traditionelle outsourcing- og konsulentgiganter - ingen nævnt, ingen glemt.  

49-årige Abidali Neemuchwala blev CEO i Wipro i 2015 og bor i dag i Dallas, USA. Nu er han så i Danmark - og det er der en god grund til: 

“Vi har et stort team i Norden - og det er ikke bare salg og levering, som alle har: Det er også udvikling. Vi har omkring 650 medarbejdere lokalt her i Norden, hvor Danmark fylder klart mest,” siger Wipro-CEO'en.

“Norden har været et godt marked for os. Vi har været her i over 10 år nu. Omsætningen i år vil være på over 300 millioner dollar (næsten 1,9 milliarder kroner, red.), der kommer fra nordiske kunder,” forklarer Abidali Neemuchwala.

Derfor er særlig Norden interessant for Wipro

Hvor skal den nordiske forretning bevæge sig hen i de kommende år?

“For det første har jeg altid været begejstret for Norden som en region. Hvis du ser på den nordiske befolknings størrelse, så er der ikke en direkte sammenhæng med det lederskab, som virksomhederne her har i den globale forretningsverden.”

“Der finder en masse innovation sted her, og der skabes en masse teknologi. I takt med at design bliver mere vigtigt, er der også særligt interessant lige her i Danmark,” siger Abidali Neemuchwala.

Læs også: Stor outsourcing-aftale i hus: 20.000 Vestas-ansatte får ny indisk it-afdeling

Han henviser til, at Wipro for et par år siden for næsten 700 millioner kroner købte den danske virksomhed Designit, der arbejder med produktdesign og multimediedesign.

“Så Norden er både et godt marked at være på forretningsmæssigt, og det er også en godt sted rent strategisk for, at vi kan servicere nogle af de ledende virksomheder i verden, der har hovedkvarter her, og for at vi kan rekruttere nogle af de talenter, der er tilgængelige her.”

Er der nogle områder her i Norden, hvor du ser særligt gode forretningsmuligheder for Wipro?

“Der er to eller tre områder, hvor vi især fokuserer. Det første er hele design-området, og det andet er early adopter-teknologier og andre nye teknologimuligheder. Det kunne eksempelvis være cloud-infrastruktur og -applikationer og digital transformation.”

Vestas er stor-kunde

De potentielle kunder har indtil flere globale spillere at vælge imellem, når det handler om outsourcing. Hvad er jeres primære argument for, at man skal vælge Wipro?

“For det første har vi en virksomhed, som det er meget let at lave forretninger med. Wipro er en meget fleksibel virksomhed, og kunder kan godt lide fleksibilitet. De er trætte af virksomheder, der ikke er fleksible.”

“Det andet er, at vi i hjertet er meget innovative,” siger Abidali Neemuchwala.

Han henviser til, at Wipro eksempelvis står bag sin egen venturefond, der bruges til at investere i tech-startups for på den måde at sikre innovationen.

En af de virksomheder, der har modtaget penge, er dansk-stiftede Tradeshift.

“Det differentierer os ud fra et innovations-perspektiv," mener Wipro-direktøren.

"Det andet er, at vi har en kunstig intelligens-platform, som vi kalder en åben innovations-platform, fordi vi kan tilslutte nogle af de bedste kognitive machine learning- og big data/analytics-teknologier.”

“Og så har vi nogle meget stærke relationer til teknologivirksomheder som Amazon Web Services, Microsoft, HP, Cisco og andre, som alle er partnere. Det betyder, at vores kunder ikke behøver at arbejde med tre-fire forskellige virksomheder, fordi vi kan integrere de løsninger hos vores kunder,” siger Abidali Neemuchwala til Computerworld.

Wipro i Danmark

Wipro, der har hovedkontor i Indien, har over 160.000 ansatte og havde i det seneste regnskab en omsætning på omkring 48 milliarder danske kroner.

Wipro har allerede et solidt fodfæste i Danmark. I 2013 meddelte Wipro, at virksomheden over tre år ville oprette 500 stillinger i Norden og over 100 stillinger i Danmark alene.

Læs mere om det her: Indisk gigant rykker massivt ind i København: Vil hapse danske udviklerjob

Siden har Wipro landet flere store kontrakter her i landet. Blandt andet fik Wipro sidste sommer en stor kontrakt med Vestas om drift og vedligeholdelse af vindmøllevirksomhedens mange tusinde computere.

Det betyder, at knap 20.000 Vestas-medarbejdere i en periode på fem år får it-udstyr og support leveret af Wipro.

Også NRGi er på kundelisten. 

Læs også:

Stor outsourcing-aftale i hus: 20.000 Vestas-ansatte får ny indisk it-afdeling

Disse outsourcing-virksomheder vinder de helt store kontrakter

Indisk gigant rykker massivt ind i København: Vil hapse danske udviklerjob

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Jyske Bank

Cloud Sikkerhedsarkitekt

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Fullstack-udvikler med fokus på IAM og dataoverførsler til PET

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Netværksspecialist der vil være med, når det gælder til PET

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse