Her er Dkcerts anbefalinger til ledelsen om informationssikkerhed: Se de 11 punkter

Klumme: I Dkcert samler vi hvert år vores viden i en Trendrapport, der blandt andet danner udgangspunkt for vores anbefalinger om informationssikkerhed. Har er vores 11 anbefalinger til (universitets)ledelsen.

Artikel top billede

Denne klumme er et debatindlæg og er alene udtryk for skribentens synspunkter.

Hvert år udgiver Dkcert en rapport, der analyserer informationssikkerheden på forskningsnettet ud fra alle de tal, scanninger, registreringer og meget mere, som vi indsamler.

Det sammenfatter vi i Trendrapporten, og 2019-udgaven er netop kommet på gaden.

Hvis du har interesse i informationssikkerhed, er du meget velkommen til at hente en gratis kopi på vores webside her.

Den nationale strategi er omdrejningspunktet

Omdrejningspunktet i rapporten er National strategi for cyber- og informationssikkerhed, der har fyldt meget i landskabet i 2018 - og også vil gøre det fremover.

Strategien belyses fra flere vinkler blandt andet gennem indlæg, der er skrevet af branchefolk med meget forskellige tilgange til informationssikkerhed.

Hvis du har læst mine tidligere klummer her på Computerworld, kan du måske også huske, at Dkcert spiller en væsentlig rolle i forbindelse med udmøntning af strategien, både i forbindelse med håndteringen af Telesektorens DCIS, der skal placeres hos os, og via udarbejdelsen af rapporten Danskernes informationssikkerhed 2018, der har været et af elementerne i udviklingen af sikkerdigital.dk.

Sikkerdigital er en portal, hvor Digitaliseringsstyrelsen og Erhvervsstyrelsen har samlet vigtig viden om informationssikkerhed til både borger, virksomhed eller myndighed.

11 anbefalinger

I årets Trendrapport sammenligner vi også vores sikkerhedsregistreringer og –analyser fra forskningsnettet med de data, der er på det ’store’ internet for derved at give et helhedsbillede af sikkerhedssituationen.

Herefter koger vi vores viden ned til en række anbefalinger om informationssikkerhed, der kan bruges som retningslinjer for at forbedre sikkerheden.

Anbefalingerne i Trendrapport 2019 er målrettet mod uddannelses- og forskningsinstitutioner, men de er generelle, hvilket betyder, at andre også kan anvende dem som udgangspunkt for en sikkerhedspolitik.

I den nyeste udgave lyder vores 11 anbefalingerne til ledelsen på uddannelses- og forskningsinstitutioner således:

1) Inkluder informationssikkerhed i den langsigtede strategiske planlægning.

2) Tænk risiko og sikkerhed ind fra starten i udviklingen af produkter og tjenester.

3) Gør det tydeligt, at ledelsen er aktivt involveret i informationssikkerheden.

4) Før tilsyn med overholdelse af databeskyttelsesforordningen.

5) Hold de ansatte, studerende og gæster informeret om informationssikkerhedspolitikken og aktuelle problemer.

6) Etabler et beredskab, udarbejd en beredskabsplan for kritiske hændelser og hold øvelser.

7) Prioriter og synliggør risikostyring.

8) Foretag løbende risikovurderinger af forretningskritiske systemer.

9) Afsæt ressourcer til uddannelse og kompetenceudvikling for alle medarbejdere i informationssikkerhed.

10) Arbejd sammen med andre institutioner om informationssikkerhed.

11) Afsæt tid, penge og personale til håndtering af informationssikkerhed.

Informationssikkerhed er ledelsens ansvar og brud på sikkerheden kan koste dyrt i form af økonomisk tab, brud på databeskyttelseslovgivningen, dårlig omtale og udgifter til oprydning. DKCERT anbefaler derfor, at ledelsen afsætter de fornødne ressourcer til at løfte opgaven.

Vi har også 17 anbefalinger til de it-ansvarlige. Hvis du vil se dem, kan du finde dem i Trendrapport 2019, som du finder her.

Klummer er læsernes platform på Computerworld til at fortælle de bedste historier, og samtidig er det vores meget populære og meget læste forum for videndeling.

Har du en god historie eller har du specialviden, som du synes trænger til at blive delt?

Læs vores klumme-guidelines og send os noget tekst, så kontakter vi dig - måske bliver du en del af vores hurtigt voksende korps af klummeskribenter.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS