Her er Dkcerts anbefalinger til ledelsen om informationssikkerhed: Se de 11 punkter

Klumme: I Dkcert samler vi hvert år vores viden i en Trendrapport, der blandt andet danner udgangspunkt for vores anbefalinger om informationssikkerhed. Har er vores 11 anbefalinger til (universitets)ledelsen.

Artikel top billede

Denne klumme er et debatindlæg og er alene udtryk for skribentens synspunkter.

Hvert år udgiver Dkcert en rapport, der analyserer informationssikkerheden på forskningsnettet ud fra alle de tal, scanninger, registreringer og meget mere, som vi indsamler.

Det sammenfatter vi i Trendrapporten, og 2019-udgaven er netop kommet på gaden.

Hvis du har interesse i informationssikkerhed, er du meget velkommen til at hente en gratis kopi på vores webside her.

Den nationale strategi er omdrejningspunktet

Omdrejningspunktet i rapporten er National strategi for cyber- og informationssikkerhed, der har fyldt meget i landskabet i 2018 - og også vil gøre det fremover.

Strategien belyses fra flere vinkler blandt andet gennem indlæg, der er skrevet af branchefolk med meget forskellige tilgange til informationssikkerhed.

Hvis du har læst mine tidligere klummer her på Computerworld, kan du måske også huske, at Dkcert spiller en væsentlig rolle i forbindelse med udmøntning af strategien, både i forbindelse med håndteringen af Telesektorens DCIS, der skal placeres hos os, og via udarbejdelsen af rapporten Danskernes informationssikkerhed 2018, der har været et af elementerne i udviklingen af sikkerdigital.dk.

Sikkerdigital er en portal, hvor Digitaliseringsstyrelsen og Erhvervsstyrelsen har samlet vigtig viden om informationssikkerhed til både borger, virksomhed eller myndighed.

11 anbefalinger

I årets Trendrapport sammenligner vi også vores sikkerhedsregistreringer og –analyser fra forskningsnettet med de data, der er på det ’store’ internet for derved at give et helhedsbillede af sikkerhedssituationen.

Herefter koger vi vores viden ned til en række anbefalinger om informationssikkerhed, der kan bruges som retningslinjer for at forbedre sikkerheden.

Anbefalingerne i Trendrapport 2019 er målrettet mod uddannelses- og forskningsinstitutioner, men de er generelle, hvilket betyder, at andre også kan anvende dem som udgangspunkt for en sikkerhedspolitik.

I den nyeste udgave lyder vores 11 anbefalingerne til ledelsen på uddannelses- og forskningsinstitutioner således:

1) Inkluder informationssikkerhed i den langsigtede strategiske planlægning.

2) Tænk risiko og sikkerhed ind fra starten i udviklingen af produkter og tjenester.

3) Gør det tydeligt, at ledelsen er aktivt involveret i informationssikkerheden.

4) Før tilsyn med overholdelse af databeskyttelsesforordningen.

5) Hold de ansatte, studerende og gæster informeret om informationssikkerhedspolitikken og aktuelle problemer.

6) Etabler et beredskab, udarbejd en beredskabsplan for kritiske hændelser og hold øvelser.

7) Prioriter og synliggør risikostyring.

8) Foretag løbende risikovurderinger af forretningskritiske systemer.

9) Afsæt ressourcer til uddannelse og kompetenceudvikling for alle medarbejdere i informationssikkerhed.

10) Arbejd sammen med andre institutioner om informationssikkerhed.

11) Afsæt tid, penge og personale til håndtering af informationssikkerhed.

Informationssikkerhed er ledelsens ansvar og brud på sikkerheden kan koste dyrt i form af økonomisk tab, brud på databeskyttelseslovgivningen, dårlig omtale og udgifter til oprydning. DKCERT anbefaler derfor, at ledelsen afsætter de fornødne ressourcer til at løfte opgaven.

Vi har også 17 anbefalinger til de it-ansvarlige. Hvis du vil se dem, kan du finde dem i Trendrapport 2019, som du finder her.

Klummer er læsernes platform på Computerworld til at fortælle de bedste historier, og samtidig er det vores meget populære og meget læste forum for videndeling.

Har du en god historie eller har du specialviden, som du synes trænger til at blive delt?

Læs vores klumme-guidelines og send os noget tekst, så kontakter vi dig - måske bliver du en del af vores hurtigt voksende korps af klummeskribenter.

Everllence

Data Engineer

Københavnsområdet

AL Sydbank

AI Engineer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Computerworld

Cyber Security Festival 2026:

Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

Navnenyt fra it-Danmark

Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Oliver Dirks-Steinmoen

Folketingets administration

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

Morten Thune

Netip A/S