Dom tvinger Nets til at offentliggøre hemmelige kontraktdetaljer

En ny dom fra Sø- og Handelsretten betyder, at Nets bliver tvunget til at offentliggøre en række kundeoplysninger, som selskabet har ønsket hemmeligholde.

Artikel top billede

(Foto: Nets)

Sø- og Handelsretten har afgjort, at Nets skal offentliggøre navne på kunder samt en række hemmelige kontraktoplysninger i en sag Nets-datterselskabet Tellers misbrug af dominerende stilling.

Der er tale om oplysninger som ulovlige kontraktvilkår og navne på kunder, som Teller har anvendt kontraktvilkårene over for, som nu skal offentliggøres.

Oplysningerne findes i Konkurrencerådets afgørelse fra august 2018 om Tellers misbrug af dominerende stilling.

Teller var datterselskab i Nets-koncernen i perioden for misbruget.

I sagen er Teller, der i 2017 fusionerede med Nets anklaget for at misbruge sin dominerende markedsposition. Her har Nets haft et ønske om, at en række detaljer fra afgørelsen bliver holdt hemmelige.

”Retten finder, at Nets A/S ikke har konkretiseret deres synspunkter om oplysningernes karakter af forretningshemmeligheder og væsentlig skadevirkning på en sådan måde, at der kan anses for at være tilvejebragt grundlag for at tilsidesætte Konkurrenceankenævnets afgørelse om offentliggørelse,” lyder det i dommen fra Sø- og Handelsretten.

Hos Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen mener vicedirektør Bitten Thorgaard, ifølge en pressemeddelse, at dommen understreger at der skal være gennemsigtighed i Konkurrencerådets afgørelser.

”Dommen bekræfter udgangspunktet om, at der skal være offentlighed om Konkurrencerådets afgørelser, så virksomheder kan varetage deres interesser, og så der er størst mulig offentlighed om lovens praksis,” oplyser vicedirektør i Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen, Bitten Thorgaard.

Disse oplysninger skal offentliggøres

Ifølge Sø- og Handelsretten offentliggøre følgende oplysninger:

- Identiteten på og antallet af virksomheder, som Tellers adfærd angik
- Tellers produktudbud
- Tellers priser og rabatter
- Uddrag og oplysninger fra Tellers kontrakter med kunder
- Nets/Tellers markedsposition
- Samlede købs og transaktionsbeløb for de virksomheder, som Tellers adfærd angik
- Tellers omkostninger
- Øvrige oplysninger, bl.a. om kundehenvendelse

Nets har anket

Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen forventer at offentliggøre både Konkurrencerådets afgørelse fra august 2018 og Konkurrenceankenævnets kendelse af 18. september 2019 med de oplysninger, som retten nu har afgjort ikke er fortrolige, når ankefristen er udløbet.

Det fremgår ikke af afgørelsen, hvornår ankefristen udløber.

Konkurrencerådets afgørelse om, hvorvidt Teller har misbrugt sin dominerende stilling, er også anket af Nets.

Sagen verserer i øjeblikket ved Sø- og Handelsretten, efter at Konkurrenceankenævnet i september 2019 stadfæstede Konkurrencerådets afgørelse.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S