Justitsminister Nick Hækkerup på vej i den varme stol: Hvorfor har Danmark ikke ændret logningsreglerne?

EU-domstolen erklærede for flere måneder siden, at ubegrænset indhentning og opbevaring af internet- og lokationsdata er ulovligt, men den danske praksis er fortsat. Nu kaldes ministeren i samråd om, hvorfor de danske regler ikke er blevet ændret.

Artikel top billede

(Foto: Forsvarsgalleriet)

Danske teleselskaber har nu i flere måneder været pålagt at logge danskernes teledata, selvom det ifølge EU-Domstolen er ulovligt.

Nu kalder SF's folketingspolitiker Karina Lorentzen Dehnhardt justitsminister Nick Hækkerup (S) i samråd om den danske logningsbekendtgørelse på torsdag 14. januar.

Hun har bedt ministeren svare på, "hvorfor man ikke straks ophører den ulovlige masselogning af danskernes teledata, når EU-Domstolens afgørelse af 6. oktober 2020 præciserer, at reglerne er i strid med EU-retten og ikke kan opretholdes midlertidigt."

Derudover skal ministeren også redegøre for teleselskabernes retsstilling i den nuværende situation, hvor de bryder EU-retten, men fortsat er pålagt af den danske stat at fortsætte med masselogning.

Endelig skal Nick Hækkerup svare på, om regeringen med sit bebudede lovforslag i februar agter at ændre reglerne, så de flugter med EU's lovgivning og regler om retten til privatliv.

Læs også: Kritisabel opbevaring af persondata fører til kæmpe hovedrengøring i staten: Sådan vil landets ministre øge kontrollen med outsourcing-aftaler

Logningsregler fortsat uændret

Justitsministeren kaldes i samråd efter, at EU-domstolen i oktober fastlagde, at det er ulovligt med nationale regler, der pålægger teleselskaberne ubegrænset indhentning og opbevaring af internet- og lokationsdata.

Ifølge dommen kan denne type logning kun tillades i en begrænset periode i situationer, hvor der er akut trussel mod den nationale sikkerhed.

Læs mere her: Danske teleselskaber skal fortsætte logning, selvom EU-domstol har erklæret det ulovligt

Men selvom der nu er gået lidt over fire måneder siden dommen, er de danske regler på området fortsat uændret.

I stedet lød det fra Justitsministeriet i slutningen af oktober, at man var i gang med at nærstudere dommen og vurdere dens konsekvenser for de danske logningsregler, men at de nuværende logningsregler fortsat gælder.

"Derfor skal telebranchen fortsat logge og udlevere oplysninger i overensstemmelse med gældende regler, indtil ny lovgivning måtte være vedtaget og trådt i kraft," lød det fra Nick Hækkerup i et brev til Jakob Willer, der er direktør i telebranchens interesseorganisation, Teleindustrien.

Her pointerede justitsministeren også, at "det
naturligvis har høj prioritet," og at regeringen vil fremsætte et lovforslag om revision af loven i løbet af februar 2021.

Mens Danmark fortsat ikke har ændret praksis om logning af sine borgere ændrede Sverige allerede i 2019 de svenske logningsregler, som blandt andet indebar en begrænset og differentieret forpligtigelse til logning af oplysninger afhængig af typen af data.

I forbindelse med EU-dommen krævede Jakob Willer og Teleindustrien en revision af de danske regler på området

"Nu må justitsministeren komme i arbejdstøjet og få revideret de danske regler. Nu kan vi simpelt hen ikke udsætte den revision længere. Det er et must, når regeringen fremlægger sit lovprogram," sagde han til Berlingske.

Læs også: EU-domstol sætter stopper for medlemslandes høst af mobildata

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect