USA sætter trecifret milliardbeløb af til at banke Kina i tech-kapløb: Her skal pengene investeres

Mandag åbnede senatet en debat, der skal sikre yderligere et trecifret milliardbeløb til stormløbet om verdens førende nation indenfor tech. Konkurrenten er Kina, der sidste år to syvmilestøvler på.

Artikel top billede

Et overdøvende flertal i det amerikanske senat - 86 stemmer mod 11 - har stemt ja til at få et trecifret milliarbeløb ind i landets budget til teknologiforskning i de næste fem år.

110 milliarder dollar - svarende til over 670 milliarder danske kroner - bliver tilføjet puljen, hvis lovforslaget går igennem kongressen. Forslaget er endu et træk, der skal stille USA foran kina i det tech-kapløb, som Kina har skudt i gang de seneste måneder.

Det skriver Reuters.

Langt de fleste af pengene - omkring 100 milliarder - skal investeres i grundlæggende og avanceret forskning, kommercialisering af forskningen og uddannelses- og træningsprogrammer inden for centrale teknologiområder som kunstig intelligens.

To milliarder skal ryge i chip-produktionen og forskning til bilindustrien og forsvarssektoren. Disse to milliarder bliver lagt oven i de 52 milliarder, som tre senatorer lige nu også arbejder på at få tilføjet chip-industrien i USA.

For Senatets demokratiske leder Chuck Schumer er der kun to muligheder i det mere og mere intense tech-kapløb, der foregår mellem verdens største lande.

”Vi kan enten have en verden, hvor det kinesiske kommunistparti bestemmer reglerne for vejen mod 5G, AI og Quantum Computing - eller vi kan sørge for, at USA kommer først,” sagde han om afstemningen.

Kinas stormløb

Kina har gennem 2020 sat ild under udviklingen og investeret over 400 procent mere end året før i chip-produktion inden for det kommunistiske lands grænser.

Landets mål er at blive førende på tech-området indenfor blandt andet kunstig intelligens og cloud computing, som er de helt store områder i disse år.

USA har gjort flere tiltag over det sidste år for at komme Kina i forkøbet og beholde sin førende position på tech-området.

Blandt andet har den tidligere præsident Donald Trump forbudt amerikanske virksomheder at samarbejde med en af Kinas helt store televirksomheder, Huawei. En linje Biden-adminstrationen holder ved lige.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)