USA sætter trecifret milliardbeløb af til at banke Kina i tech-kapløb: Her skal pengene investeres

Mandag åbnede senatet en debat, der skal sikre yderligere et trecifret milliardbeløb til stormløbet om verdens førende nation indenfor tech. Konkurrenten er Kina, der sidste år to syvmilestøvler på.

Artikel top billede

Et overdøvende flertal i det amerikanske senat - 86 stemmer mod 11 - har stemt ja til at få et trecifret milliarbeløb ind i landets budget til teknologiforskning i de næste fem år.

110 milliarder dollar - svarende til over 670 milliarder danske kroner - bliver tilføjet puljen, hvis lovforslaget går igennem kongressen. Forslaget er endu et træk, der skal stille USA foran kina i det tech-kapløb, som Kina har skudt i gang de seneste måneder.

Det skriver Reuters.

Langt de fleste af pengene - omkring 100 milliarder - skal investeres i grundlæggende og avanceret forskning, kommercialisering af forskningen og uddannelses- og træningsprogrammer inden for centrale teknologiområder som kunstig intelligens.

To milliarder skal ryge i chip-produktionen og forskning til bilindustrien og forsvarssektoren. Disse to milliarder bliver lagt oven i de 52 milliarder, som tre senatorer lige nu også arbejder på at få tilføjet chip-industrien i USA.

For Senatets demokratiske leder Chuck Schumer er der kun to muligheder i det mere og mere intense tech-kapløb, der foregår mellem verdens største lande.

”Vi kan enten have en verden, hvor det kinesiske kommunistparti bestemmer reglerne for vejen mod 5G, AI og Quantum Computing - eller vi kan sørge for, at USA kommer først,” sagde han om afstemningen.

Kinas stormløb

Kina har gennem 2020 sat ild under udviklingen og investeret over 400 procent mere end året før i chip-produktion inden for det kommunistiske lands grænser.

Landets mål er at blive førende på tech-området indenfor blandt andet kunstig intelligens og cloud computing, som er de helt store områder i disse år.

USA har gjort flere tiltag over det sidste år for at komme Kina i forkøbet og beholde sin førende position på tech-området.

Blandt andet har den tidligere præsident Donald Trump forbudt amerikanske virksomheder at samarbejde med en af Kinas helt store televirksomheder, Huawei. En linje Biden-adminstrationen holder ved lige.

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Capgemini Danmark A/S

SAP S/4HANA Business Controlling

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Financial Accounting Consultant (SAP)

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S