USA sætter trecifret milliardbeløb af til at banke Kina i tech-kapløb: Her skal pengene investeres

Mandag åbnede senatet en debat, der skal sikre yderligere et trecifret milliardbeløb til stormløbet om verdens førende nation indenfor tech. Konkurrenten er Kina, der sidste år to syvmilestøvler på.

Artikel top billede

Et overdøvende flertal i det amerikanske senat - 86 stemmer mod 11 - har stemt ja til at få et trecifret milliarbeløb ind i landets budget til teknologiforskning i de næste fem år.

110 milliarder dollar - svarende til over 670 milliarder danske kroner - bliver tilføjet puljen, hvis lovforslaget går igennem kongressen. Forslaget er endu et træk, der skal stille USA foran kina i det tech-kapløb, som Kina har skudt i gang de seneste måneder.

Det skriver Reuters.

Langt de fleste af pengene - omkring 100 milliarder - skal investeres i grundlæggende og avanceret forskning, kommercialisering af forskningen og uddannelses- og træningsprogrammer inden for centrale teknologiområder som kunstig intelligens.

To milliarder skal ryge i chip-produktionen og forskning til bilindustrien og forsvarssektoren. Disse to milliarder bliver lagt oven i de 52 milliarder, som tre senatorer lige nu også arbejder på at få tilføjet chip-industrien i USA.

For Senatets demokratiske leder Chuck Schumer er der kun to muligheder i det mere og mere intense tech-kapløb, der foregår mellem verdens største lande.

”Vi kan enten have en verden, hvor det kinesiske kommunistparti bestemmer reglerne for vejen mod 5G, AI og Quantum Computing - eller vi kan sørge for, at USA kommer først,” sagde han om afstemningen.

Kinas stormløb

Kina har gennem 2020 sat ild under udviklingen og investeret over 400 procent mere end året før i chip-produktion inden for det kommunistiske lands grænser.

Landets mål er at blive førende på tech-området indenfor blandt andet kunstig intelligens og cloud computing, som er de helt store områder i disse år.

USA har gjort flere tiltag over det sidste år for at komme Kina i forkøbet og beholde sin førende position på tech-området.

Blandt andet har den tidligere præsident Donald Trump forbudt amerikanske virksomheder at samarbejde med en af Kinas helt store televirksomheder, Huawei. En linje Biden-adminstrationen holder ved lige.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job