Composable architecture er hot blandt enterprisearkitekter - men husk nu det allervigtigste

Klumme: Nu om dage er det svært at stampe en enterprise-arkitekt op af jorden, som ikke elsker termen composable architecture. Jeg er helt med på den vogn, men husk for guds skyld at sætte forretningsprocessen i centrum, når du komponerer.

Artikel top billede

(Foto: Markus Spiske / Markus Spiske)

Denne klumme er et debatindlæg og er alene udtryk for forfatterens synspunkter.

Min sommerferie blev afbrudt af en workshop i London i de dage, hvor englænderne stønnede under Saharalignende temperaturer.

Jeg var afsted med en stor kunde, hvis enterprise-arkitekter – ligesom langt de fleste andre medlemmer af dette sympatiske folkefærd – er optaget af tanken om composable architecture.

Brandvarmt buzzword

Den komponerbare arkitektur er et næsten lige så varmt buzzword som en londonsk varmerekord omkring de 40 grader. Og det er med meget god grund.

Virksomheder skal håndtere forandringer i et opskruet tempo, og når software er en vital del af næsten enhver forretning, så skal vi undgå låsninger og forsinkelser.

Det fører til den API-forbundne funktionalitet i et cloud-first miljø, som er et par af hjørnestenene i den komponerbare arkitektur.

Stacken bliver et økosystem

Paradigmet er delvis i modsætning til fortidens tanke om én monolitisk løsning til det hele.

Og det er endnu mere i modsætning til at bygge alt fra bunden og køre det hjemme i eget serverrum.

Den komponerbare arkitektur peger mod, at stacken i stedet bliver et økosystem af individuelle systemer, der deler data via API’er, og hvor dekoblede services kommunikerer med hinanden.

I London erfarede jeg, at mange stadig lægger fokus på den nye app – den nye funktionalitet. Hvordan kommer vi hurtigst frem til at kunne levere noget til forretningen?

Det falder godt i tråd med en nylig Nordic IDC rapport, der dokumenterer at app-udvikling og deployment ligger nummer to på CIO’ernes radar.

Her er det den sidste del, deployment, der er væsentlig at holde sig for øje. Det er jo ofte her, problemerne opstår.

Det, at man blot efterspørger en ny app, rummer et oplagt problem, for der følger en lang hale af problemstillinger, når app’en skal være sikker, fitte i forretningsmæssig kontekst, og når data skal uniformeres, valideres og kontrolleres.

Fokus på forretningsproces

Jeg vil i stedet foreslå, at man komponerer med strikt fokus på forretningsprocesser.

Hvis den nye service eller app indgår i virksomhedens samlede order-to-cash eller procure-to-pay proces, da vil denne nye service være underlagt en række krav og præmisser. Og disse krav bliver før eller siden nødvendige at tænke ind.

Alle services skal i sidste ende hænge sammen, og data skal have konsistens. Derfor er der brug for en samlet procesmotor.

Mange af de store ERP-leverandører har netop ”byggeklodser” af funktionalitet liggende klar på hylden, fordi de også selv er blevet langt mere ”komponerbare” på indersiden.

Det er oplagt for den komponerende it-arkitekt at trække på et eller flere af disse præ-pakkede proces-tilpassede systemer, fordi de er født med dataintegritet og sikkerhed i procesmæssig kontekst.

Set fra forretningens side er de modnet til ”plug-and-play”.

Selv med mobiliseringen af al min kreative fantasi efter en god lang sommer kan jeg for øvrigt ikke se, at man kan opbygge sit eget fulde ERP-miljø med isolerede microservices.

Klummer er læsernes platform på Computerworld til at fortælle de bedste historier, og samtidig er det vores meget populære og meget læste forum for videndeling.

Har du en god historie, eller har du specialviden, som du synes trænger til at blive delt?

Læs vores klumme-guidelines og send os din tekst, så kontakter vi dig - måske bliver du en del af vores hurtigt voksende korps af klummeskribenter.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S