Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Virusen har fødselsdag

I dag er det 26 år siden, at det første eksempel på skadelig selv-formerende kode dukkede frem i offentlighedens lys.

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

En virus kendetegnes traditionelt ved at være en skadelig computerkode, der kan kopiere sig selv på egen hånd uden brugerens viden. En sådan kode fik man første gang kendskab til for præcis 26 år siden.

Denne opdagelse markerede startskuddet for en helt ny måde at anskue computeren på. Begrebet sikkerhed blev en stigende del af det at have med computere at gøre, og denne tendens har blot taget til igennem tiden.

Efterhånden har virusen udviklet sig i mange retninger og taget mange forskellige former. Et par år efter den første virus blev opdaget, oplevede man det første tilfælde af et vidtrækkende orme-angreb, som bredte sig til mange tusinde computere verden over.

Det var dog ikke før Internettet gav mulighed for at sprede koder i langt større omfang, at de helt massive computer-infektioner tog om sig, og sikkerhedstruslerne begyndte at blive del af den almindelige computerbrugers bevidsthed. Nu er vi jo efterhånden vant til jævnlige historier om nye vira, og sikkerhedsprogrammer er blevet en fast del af computeren.

Der er således næppe meget at fejre ved denne begivenhed. Man kan jo blot håbe, at der ikke bliver anledning til at skrive om dens 27 års fødselsdag.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere