Tjek for rootkits

Søg efter skjulte rootkits på computeren.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Vores computere er hele tiden online. Selv om vi prøver at overholde fornuftige adfærdsmønstre på internettet, er det ingen garanti for, at man ikke får noget snavs ned på computeren.

Rootkits er en speciel type ondsindet software, som det kan være svært for almindelige sikkerhedsprogrammer at finde. Derfor findes der udover de almindelige allround sikkerhedssoftware suites programmer der kan finde særlige trusler som eksempelvis Kaspersky TDSSKiller.

Det kan downloades gratis, der er ganske vist en registreringsproces med navn og e-mailadresse hvis man henter programmet hos Kaspersky, men som sagt er det gratis og det kan tjekke computeren for tilstedeværelsen af rootkits.

Programmet kan anvendes til Windows XP til og med Windows 8.1. TDSSKiller kan bruges med Windows i normal tilstand, samt med Windows i fejlsikret tilstand.

Man vælger scan og trykker, og finder programmet noget vises det bagefter. Vi fandt i første omgang ikke noget, men da vi slog tjek af digitale signaturer til, blev vi gjort opmærksom på en mulig middelsvær trussel, der dog viste sig at være uskadelig efter.

Husk altid at oprette et gendannelsespunkt inden at du benytter et program af denne type.

Jyske Bank

Datawarehouse-udvikler

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

SAP Engagement Manager

Midtjylland

Annonceindlæg fra NetNordic

De danske virksomheders kritiske infrastruktur er under pres

Geopolitiske spændinger og NIS2-direktivet gør det stigende nødvendigt at have styr på sikkerheden omkring sin IT-infrastruktur.

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S