Aggressive kæmpeangreb vinder frem

Den netop offentliggjorte State of the Internet-rapport fra den
amerikanske it-virksomhed Akamai viser, at it-kriminelle foretrækker
mindre kraftfulde men længerevarende angreb, samtidig med at antallet af
aggressive ”kæmpeangreb” fortsætter med at stige.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

I Q2 2015 var der 12 angreb, der peakede på mere end 100 Gbps og fem angreb, der peakede på mere end 50 millioner packets per sekund (Mpps). Kun få virksomheder har kapaciteten til at modstå den type angreb på egen hånd, forklarer Allan Højby, Major Account Executive i Akamai Danmark.

"Mens store virksomheder som fx større teleudbydere typisk vil kunne slippe igennem et angreb af den størrelse med mindre skader, kan aggressive angreb som disse dirigere så meget trafik, at det kan overvælde mindre virksomheder fuldstændigt. Løsningen for mindre ISP’er og teleudbydere kan være en cloud-baseret løsning, der kan rense trafikken, før den rammer deres routere,” siger Allan Højby, Major Account Executive hos Akamai i Danmark.

Kvartalets største angreb målte over 240 Gbps

Det største DDoS-angreb i Q2 2015 målte mere end 240 Gbps og varede over 13 timer. Peak-båndbredden er typisk begrænset til et 1- eller 2-timers vindue. I Q2 2015 så man desuden et af de højeste packet rate-angreb nogensinde på et Prolexic Routed netværk, der peakede på 214 Mpps.

Den gennemsnitlige peak-båndbredde og volumen blev forøget en smule i Q2 i forhold til Q1 men forblev signifikant lavere end peak-gennemsnittet observeret i Q2 2014.

SYN og SSDP stod for 16 pct. af angrebstrafikken

SYN og Simple Service Discovery Protocol (SSDP) var de mest dominerende DDoS-angrebsvektorer i dette kvartal og stod hver for ca. 16 pct. af DDoS-angrebstrafikken. Det øgede antal usikrede hjemmebaserede internet-forbundne enheder, der bruger UPnP-protokollen gør dem attraktive at bruge som SSDP-reflektorer. SSDP-angreb har været én af top-vektorerne i de tre sidste kvartaler, men de var praktisk talt ikke-eksisterende for et år siden.

"Der er et enormt antal internetforbundne enheder rundt om i verden, og dem er hackerne begyndt at udnytte. Særligt i forhold til UPnP-protokollen har vi observeret, at enhederne benyttes som SSDP-reflektorer, og det vil med andre ord sige, at gamle routere, printere og modems, der har protokollen, kan bruges til at forstærke et DDoS-angreb på et bestemt mål," siger Allan Højby.

Gaming-industrien fortsat mest udsat

Online gaming er fortsat den mest udsatte branche siden Q2 2014, og den er mål for angreb i ca. 35 pct. af DDoS-angreb. Kina er den største kilde til non-spoofed angrebstrafik gennem de sidste to kvartaler og har været i top 3 over lande, angreb stammer fra, siden den første rapport blev udgivet i Q3 2011.

Om Akamai State of the Internet Report Q2

Hvert kvartal offentliggør Akamai sin State of the Internet-rapport. Rapporten præsenterer data samlet på tværs af Akamai Intelligent PlatformTM omkring angrebstrafik, bredbåndsudbredelse, mobilforbindelser og andre emner relateret til vores brug af internettet samt tendenser i brugen af data over tid. Læs hele rapporten her.

Læses lige nu

    Digitaliseringsstyrelsen

    Erfaren IT-profil til videreudvikling af MitID

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Flyvestation Karup

    Midtjylland

    KMD A/S

    Frontend-udvikler

    Københavnsområdet

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S