Mere end 225.000 Apple-konti hacket

It-kriminelle har fået fingrene i mere end 225.000 Apple-konti, der bliver udnyttet til at handle ind på ofrenes regning.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Apples iPhone er blevet ramt af det værste hackerangreb nogensinde. Hundredetusindevis af iPhone-ejere risikerer at miste private sikkerhedsnøgler og vigtige informationer til netbank.

KeyRaider, malwaren der har fundet vej til Apples enheder, stjæler brugernavne og passwords til Apple-konti. Derved kan den dele og stjæle indkøbsinformation fra App Store samt deaktiverer lokale og eksterne låsefunktionaliteter på iPhones og iPads. Det oplyser sikkerhedsselskabet Palo Alto Networks.

KeyRaider finder vej til Apples iPhones, når brugeren henter apps via en uofficiel app-butik kaldet Cydia. Dette er kun muligt, hvis iPhonen er jailbreaket, hvilket vil sige at softwarelåsen er brudt af brugeren selv.

Sikkerhedsekspert Janus R. Nielsen fra it-virksomhederne www.mysecuritycenter.com og www.anytech365.com fortæller, at der ikke er nogen fare for iPhones, der ikke er blevet jailbreaket.

Usædvanlig App Store historik

Ifølge Palo Alto Networks har de første ofre fortalt om en usædvanlig historik i deres App Store. Andre har berettet om låste iPhones, der ikke kan låses op, før der bliver betalt en løsesum.

"Husk altid løbende at kontrollere aktiviteten i din App Store og samtidig sikre dig, at der ikke bliver trukket småbeløb fra din konto, da et af hackernes mål er at hente betalings-apps på ofrenes regning", forklarer Janus R. Nielsen.

Et andet trick som it-kriminelle ofte benytter sig af er Ransomeware-svindel. Her bliver telefonen holdt som gidsel, hvor de it-kriminelle kræver en løsesum for at låse den op, som du aldrig skal betale.

Indtil videre er det personer fra 18 forskellige lande, der er blevet ramt af hackerangrebet, hvor det primært er de asiatiske lande, der er berørt. Men også brugere fra Tyskland, Italien og Spanien er blevet ramt.

Ifølge sikkerhedseksperten er der endnu ikke grund til bekymring for hackerangreb i Danmark. Han fastslår dog, at det er vigtigt, at være kritisk overfor apps, man ikke kender til og samtidig at have tiltro til udvikleren.

På den måde kan man undgå at downloade apps udviklet af it-kriminelle og senere opdage, at de har handlet stort ind i din App Store.

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos