Mere end 225.000 Apple-konti hacket

It-kriminelle har fået fingrene i mere end 225.000 Apple-konti, der bliver udnyttet til at handle ind på ofrenes regning.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Apples iPhone er blevet ramt af det værste hackerangreb nogensinde. Hundredetusindevis af iPhone-ejere risikerer at miste private sikkerhedsnøgler og vigtige informationer til netbank.

KeyRaider, malwaren der har fundet vej til Apples enheder, stjæler brugernavne og passwords til Apple-konti. Derved kan den dele og stjæle indkøbsinformation fra App Store samt deaktiverer lokale og eksterne låsefunktionaliteter på iPhones og iPads. Det oplyser sikkerhedsselskabet Palo Alto Networks.

KeyRaider finder vej til Apples iPhones, når brugeren henter apps via en uofficiel app-butik kaldet Cydia. Dette er kun muligt, hvis iPhonen er jailbreaket, hvilket vil sige at softwarelåsen er brudt af brugeren selv.

Sikkerhedsekspert Janus R. Nielsen fra it-virksomhederne www.mysecuritycenter.com og www.anytech365.com fortæller, at der ikke er nogen fare for iPhones, der ikke er blevet jailbreaket.

Usædvanlig App Store historik

Ifølge Palo Alto Networks har de første ofre fortalt om en usædvanlig historik i deres App Store. Andre har berettet om låste iPhones, der ikke kan låses op, før der bliver betalt en løsesum.

"Husk altid løbende at kontrollere aktiviteten i din App Store og samtidig sikre dig, at der ikke bliver trukket småbeløb fra din konto, da et af hackernes mål er at hente betalings-apps på ofrenes regning", forklarer Janus R. Nielsen.

Et andet trick som it-kriminelle ofte benytter sig af er Ransomeware-svindel. Her bliver telefonen holdt som gidsel, hvor de it-kriminelle kræver en løsesum for at låse den op, som du aldrig skal betale.

Indtil videre er det personer fra 18 forskellige lande, der er blevet ramt af hackerangrebet, hvor det primært er de asiatiske lande, der er berørt. Men også brugere fra Tyskland, Italien og Spanien er blevet ramt.

Ifølge sikkerhedseksperten er der endnu ikke grund til bekymring for hackerangreb i Danmark. Han fastslår dog, at det er vigtigt, at være kritisk overfor apps, man ikke kender til og samtidig at have tiltro til udvikleren.

På den måde kan man undgå at downloade apps udviklet af it-kriminelle og senere opdage, at de har handlet stort ind i din App Store.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger sektionschef til Systemafdelingen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Project Manager

    Københavnsområdet

    Gyldendal A/S

    Erfaren udvikler med AI-fokus

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Sr. Business Analyst for Accounting Data & Monitoring

    Region Sjælland

    Event: Platform X 2027: AI, skalering og vækst

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    22. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job