Falske Facebook-profiler er hackernes favorit-våben

Døde blogs og falske Facebook-profiler var hackernes mest anvendte våben i 2015.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Professionelle hackere angriber i stigende grad via sociale medier. Facebook Scams, hvor hackerne lokker Facebook-brugere til at klikke på inficerede links, var den mest udbredte hackermetode i 2015. Samtidig steg antallet af WordPress-blogs benyttet til hackerangreb med 221 procent i 2015. Det viser en ny sikkerhedsrapport fra it-virksomheden Cisco.

Sociale medier er efterhånden blevet en del af dagligdagen for de fleste danskere. Men også for cyber-kriminelle, der i 2015 særligt har haft Facebook og WordPress i sigtekornet. Det viser Ciscos Annual Security Report 2016.

Facebook er verdens største sociale medie, og alene i Danmark har 95 procent af befolkningen en Facebook-profil. Men danskerne skal være opmærksomme på, hvilke opslag de klikker på. Ifølge Ciscos nye sikkerhedsrapport er Facebook Scams den mest anvendte hackermetode i 2015.

Fænomenet kaldes også ’social engineering’, hvor hackere lokker godtroende brugerne til at klikke på inficerede links, der dermed får installeret ondsindet malware, så hackerne kan få adgang til deres virksomheders netværk.

Ifølge Ciscos tekniske chef i Danmark, Henrik Stær, afspejler tendensen den voksende betydning, som sociale medier som Facebook har for folks internetforbrug:

”Facebook er ikke længere kun et socialt medie. Det er også en nøgle, som virksomheder og organisationer benytter, hvis man vil tilgå deres services og ydelser. Det har hackerne opdaget for længst. Derfor er det afgørende, at brugerne forholder sig kritisk til opslag og venneanmodninger, så de ikke ufrivilligt sætter egne data over styr og risikerer, at deres oplysninger bruges til at skaffe sig adgang til andre netværk i fx virksomheder,” siger Henrik Stær.

Døde madblogs er et slaraffenland for hackere

Internettet er fyldt med døde blogs, der ikke har været opdateret i mange år. Den populære hjemmeside og blogplatform WordPress oplevede i 2015 en stigning på 221 pct. i antallet af benyttede WordPress-domæner i perioden februar til oktober.

”Hackerne tager i stigende grad kontrollen over døde blogs og bruger deres serverforbindelser til at gennemføre fx phising-angreb eller banksvindel med. De inaktive blogs er attraktive for hackerne, da deres sikkerhedssoftware oftest ikke er opdateret. Samtidig kan hackerne gemme sig bag blog-adresserne, da de færreste firewalls automatisk blokerer trafik fra WordPress-sider,” udtaler Henrik Stær.

Om Cisco Annual Security Report

Ciscos Annual Security Report 2016 identificerer på baggrund af indsamlet data de nyeste internettrusler og tendenser i forhold til cybersikkerheden i 2016. Rapporten er udarbejdet af Ciscos sikkerhedseksperter og afdækker blandt andet, hvordan it-kriminelle konstant finder nye måder at slippe igennem digitale sikkerhedsmure på.

 

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S