Test: MSI R9 380 Gaming 4G

Noget gammelt og noget nyt.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Vi har knurret lidt over AMD på grund af tilbøjeligheden til at relancere den aktuelle generation af gpu'er. Det føles lidt, som om firmaet træder vande, indtil enten TSMC eller Global Foundaries får styr på 16 nm og leverer en produktionsproces for fremtiden. Det betyder, at R9 380 er endnu en gammeldags gpu, selvom den faktisk er den næstmest moderne efter Fiji-chipsene.

Den Antigua-gpu, der sidder i R9 380, er strengt taget en Tonga-chip fra den forrige generation. Det betyder, at det har den nyeste GCN-arkitektur og kører den samme 256-bit-hukommelsesbus som R9 285. Dets farvekompression øger hukommelsesydelsen.

Den helt store fordel ved dette kort er – og ja, vi ved godt, at vi bliver ved med at pukke på det – den solide hukommelsesbuffer. Med 4 GB på denne relativt billige gpu får man et udmærket 1080p-gamingkort, der kan håndtere de mest grafisk udfordrende spil af i dag og i morgen.

GTX 960 lider under sin framebuffer på 2 GB, men med den dobbelte kapacitet er R9 380 et langt bedre gamingkort, som endda også kan levere en spilbar ydelse ved 1440p. Men man skal vare sig for de 2 GB-versioner af R9 380, som flyder rundt på markedet. Dem skal man afgjort undgå.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S