Test: MSI R9 380 Gaming 4G

Noget gammelt og noget nyt.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Vi har knurret lidt over AMD på grund af tilbøjeligheden til at relancere den aktuelle generation af gpu'er. Det føles lidt, som om firmaet træder vande, indtil enten TSMC eller Global Foundaries får styr på 16 nm og leverer en produktionsproces for fremtiden. Det betyder, at R9 380 er endnu en gammeldags gpu, selvom den faktisk er den næstmest moderne efter Fiji-chipsene.

Den Antigua-gpu, der sidder i R9 380, er strengt taget en Tonga-chip fra den forrige generation. Det betyder, at det har den nyeste GCN-arkitektur og kører den samme 256-bit-hukommelsesbus som R9 285. Dets farvekompression øger hukommelsesydelsen.

Den helt store fordel ved dette kort er – og ja, vi ved godt, at vi bliver ved med at pukke på det – den solide hukommelsesbuffer. Med 4 GB på denne relativt billige gpu får man et udmærket 1080p-gamingkort, der kan håndtere de mest grafisk udfordrende spil af i dag og i morgen.

GTX 960 lider under sin framebuffer på 2 GB, men med den dobbelte kapacitet er R9 380 et langt bedre gamingkort, som endda også kan levere en spilbar ydelse ved 1440p. Men man skal vare sig for de 2 GB-versioner af R9 380, som flyder rundt på markedet. Dem skal man afgjort undgå.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS